Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογράφος η πολιτικός μηχανικός ;


staffandsword

Recommended Posts

Σκέψου καλά όσα αναφέρθηκαν παραπάνω

Γνώμη μου πάντως είναι ότι αν δεν έχεις ιδιαίτερη λόξα με κτιριακά έργα μην πας πολιτικούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον υπογράφουν τα πάντα όλα οι πολιτικοί μηχανικοί, σου προτείνω να πας με το 10%.

 

Κατά τ'άλλα δές και το αμέσως επάνω πόστ απο το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου αν και ίσως ετεροχρονισμένη. Αν πρόκειται να φύγεις για εξωτερικό, θα έλεγα δαγκωτό ΠΜ μιας και οι ΑΤΜ στο εξωτερικό δε θεωρούνται πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. (Το λέω με κάποια επιφύλαξη μιας και δεν έχω κάνει εξωτερικό).

Για υπάλληλος σε εργοτάξιο θα έλεγα πάλι ΠΜ, μιας και σαν ΑΤΜ θα σου δίνουν κανέναν Αλβανό για να κάνεις αποτυπώσεις στο πεδίο και θα είσαι μακριά από το κέντρο λήψης αποφάσεων.

Για ελεύθερος επαγγελματίας όταν κάποιος ιδιώτης θέλει να χτίσει σπίτι συνήθως απευθύνεται σε ΠΜ και ο οποίος θα προσλαβει ΑΤΜ για τα τοπογραφικά (άρα θα είσαι υπάλληλός του).

Ο ΑΤΜ λόγω συνδυασμού γραφείου-πεδίου έχει ενδιαφέρον αντικείμενο.

Δε θέλω να τα παρουσιάσω όλα μαύρα για τους ΑΤΜ αλλά όπως και να το κάνουμε ο ΠΜ είναι νομίζω πάντα ένα σκαλί μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Μείνε όπως είσαι (για τα ελληνικά δεδομένα). Άν είσαι ή μάθεις να εισαι απαταιώνας, ώς Τοπογράφος θα γίνεις Εργοταξιάρχης και σε μεγάλα Έργα από Σήραγγες μέχρι Υδροηλεκτρικά και ας μην σκαμπάζεις μία ως ειδικότητα. Αρκεί να κυνηγάς το κέρδος, να μειώνεις αμοιβές εργαζομένων, εργολαβικό αντάλλαγμα υπεργολάβων κ.λ.π. Δεν χρειάζεται να είσαι Μηχανικός. Και λογιστής ΙΕΚ να είσαι, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σπουδαζεις ΕΜΠ σηκω φυγε απο τοπογραφους (στο ΑΠΘ δε ξερω τι γινεται). Οσοι εφυγαν μεταξυ αυτων κ εγω βρηκαν την υγεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες τελικά. ?

 

Ναι τα κατάφερα και πέρασα πολιτικους ΕΜΠ!

Το πιθανότερο είναι να πάω γιατί από ότι έχω καταλάβει έχουν πολύ καλό εύρος σπουδών και απο δικαιώματα τα πάνε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Και για να κλείσουμε τη συζήτηση, αν θες να γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας (μερικοί άνθρωποι λόγω ιδιοσυγκρασίας δεν μπορούν να γίνουν τίποτε άλλο παρά ελεύθεροι επαγγελματίες), τότε το πτυχίο Μηχανικού μάλλον είναι βάρος. Γίνε μαστόρι, βγάζουν μια περιουσία με τα μερεμέτια (και δεν κόβουν ποτέ απόδειξη).

Link to comment
Share on other sites

Αν σπουδαζεις ΕΜΠ σηκω φυγε απο τοπογραφους (στο ΑΠΘ δε ξερω τι γινεται). Οσοι εφυγαν μεταξυ αυτων κ εγω βρηκαν την υγεια τους.

 

Φίλε mmpampiss καλό είναι να διευκρινίσεις ότι πρόκειται για προσωπική - υποκειμενική σου άποψη σχετικά με το αντικείμενο του τοπογράφου και ότι οι απόψεις διίστανται (Εγώ πχ έδωσα πανελλήνιες στα 23 μου για να μπω στην σχολή αυτή). Αλλιώς, θα πρέπει να μπεις σε λεπτομέρειες για το τι δεν σου άρεσε στους τοπογράφους ΕΜΠ.

 

Νομίζω από προηγούμενο ποστ σου ότι δεν έχεις παρακολουθήσει ούτε μία ώρα ακόμα από την νέα σου σχολή, καθώς πέρασες προ ημερών με το 10%. (Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με). Περίμενε εκείνη την στιγμή για να κρίνεις και να συγκρίνεις σχετικά με επίπεδο σπουδών κλπ.

 

Δεν θέλω να υποστηρίξω τους τοπογράφους σώνει και καλά. Ειλικρινά σου εύχομαι καλή επιτυχία στο νέο σου αντικείμενο! Απλά τα λέω αυτά για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις χωρίς να έχεις αιτιολογήσει τι ακριβώς εννοείς!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.