Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογράφος η πολιτικός μηχανικός ;


staffandsword

Recommended Posts

Προσωπικά προτίμησα την ειδικότητα του ΑΤΜ γιατί δεν είμαι συνέχεια στο γραφείο αλλά και στο ύπαιθρο και στο εργοτάξιο περισσότερο από άλλους μηχανικούς όπως οι ΠΜ

Αυτο δεν ειναι απολυτως σωστο, διοτι αν βρεις μερακλη ΠΜ, θα ειναι στο "υπαιθρο" πολυ περισσοτερο απο τα ιδια τα μαστορια...

Άιντε πάλι. Εσύ βρε tpanag δεν ενεπλάκεις με την τακτοποίηση Η/Χ και το Ν.3843 ή άλλοι ΑΤΜ δεν εμπλέκονται με την έκδοση οικοδομικών αδειών,αρχιτεκτονικά , στατικά κτλ..

Σε κάθε νήμα , η ίδια γκρίνια.

Νταξ ρε Spy, ο ανθρωπος λεει την αποψη του στην οποια -μερικως- εχει δικαιο, αλλα και συ εχεις δικιο οταν του λες περι Η/Χ κτλ.

Περαν αυτων ομως, δεν ειναι ευγενικο να "κοβουμε" τους αλλος επειδη δεν μας αρεσει η αποψη τους.

Αν θεωρεις πως καποιος γκρινιαζει, απλα μην του δινεις σημασια κα μην απαντας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κ. saltapida δείτε την εικόνα στο προφίλ μου βρίσκομαι σε υψόμετρο 900 μ στην κορυφή μιας πλαγιάς χωρίς πρόσβαση (σε υπό έγκριση αρχαιολογικό χώρο) . Εκεί μόνο τοπογράφος θα πήγαινε για δουλειά πάντως είναι αλήθεια και οι ΠΜ δεν βρίσκονται συνέχεια στο γραφείο τους και είναι μεγάλο μέρος της δουλειά τους το να βρίσκονται εκτός τεσσάρων τοίχων

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, δεν θα μπουμε τωρα σε αναλυση ποιοι ειναι "εξω" περισσοτερο και ποιοι λιγοτερο...

 

Να σου θυμισω μονο, πως για ενα μικρο ιδιωτικο εργο, "εσεις" εχετε την υποχρεωση να μετρησετε -ποσο;- για 2-3 ωρες, ενω "εμεις" ειμαστε στο γιαπι για 2-3 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

ένας νέος συνάδελφος-φοιτητής έθεσε ένα ερώτημα-προβληματισμό

ας μείνουμε σε απόψεις που θα βοηθήσουν τον συνάδελφο να πάρει τις αποφάσεις του για το μέλλον

τα υπόλοιπα εκτός του ότι έχουν ξανασυζητηθεί είναι εκτός θέματος

Link to comment
Share on other sites

Για την επιστήμη της τοπογραφίας αν πραγματικά σου αρέσει τότε Τοπογράφος Μηχανικός.

Για την δύναμη της υπογραφής (που κάνεις και τοπογραφικά) τότε Πολ. Μηχανικός.

 

Δεν ξερω όμως με ποια απο τις δύο σχολές θα μπορώ να έχω μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στην ελλάδα αλλά και κυρίως στο εξωτερικό.

 

Στο εξωτερικό προτιμούν τα ξένα διπλώματα και όχι τα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε, αρκετά χρόνια πίσω, το αντικείμενο του τοπογράφου ήταν υποσύνολο του αντικειμένου του Πολιτικού Μηχανικού.

Από τότε βέβαια, κύλισε πολύ νερό στο αυλάκι και δημιουργήθηκαν δύο κύκλοι όσο αφορά το αντικείμενο, που έχουν όμως μεγάλο τμήμα τους κοινό.

 

Έτσι, είτε τοπογράφος είτε πολιτικός μηχανικός, έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις τον τομέα της υδραυλικής και της οδοποιίας/συγκοινωνιακό, όπου θα διδαχτείς τα ίδια πράγματα και θα έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Εσένα τι σε ενδιαφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε ένα από τα δύο απλώς ανησυχώ πολυ για τα οικονομικα δρώμενα και τα εργασιακα.Σκέφτηκα πως μιας και ειναι η τελευταια χρονια που γινεται το 10% θα μπορούσα να γίνω πολιτικος μηχανικος.Απλά δεν έχω κατανοησει πληρως κατα πόσο ισχύουν αυτά που ακούγοντα πως οι πολιτικοι πέρνουν μέρος των δουλειων των τοπογραφων και γενικα βρίσκονται σε πλεονεκτικη θέση σε σχέση με αυτους.Ακόμη με προβληματίζει η στάση της κοινωνιας στους τοπογραφους.Ας πούμε πολλες φορες μου έχει τύχει οι αλλοι να μην γνωρίζουν καν οτι υπάρχει τέτοιος κλάδος και ότι σε δουλειές που σχετίζονται με την ειδικότητα του τοπογραφου απευθυνονται σε πολιτικους.Γενικα πολύ φοβαμαι οτι οι πολιτικοι θα ειναι παντα σε καλυτερη μοιρα εργασιακα απο τους τοπογραφους αν και δεν μπορώ να το πω με σιγουρια γιατι είμαι μικρός και δεν εχω βγει στην αγορά εργασίας.Για αυτο και περιμένω απο έμπειρους μηχανικους να μου δώσουν τα φώτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις για το κόσμο ότι αγνοεί την ύπαρξη των τοπογράφων είναι αλήθεια Υπάρχουν πολλοί που δεν τους θεωρεί καν μηχανικούς Όμως όπως έγραψα σε ποστ πιο πάνω λόγω της παρουσία πολλών αξιόλογων συναδέλφων τα τελευταία χρόνια αυτό αλλάζει και ειδικά στις υπηρεσίες ο τοπογράφος χαίρει πολύ σε εκτίμηση και οι εργασίες του θεωρούνται πολύ αξιόπιστες και μερικές φορές τον προτιμούν φυσικά περισσότερο σε τοπογραφικές - φωτογραμετρικές εργασίες Σε καμία όμως περίπτωση δεν θέλω να μην αναφέρω ότι οι πολιτικοί μηχανικοί παραμένουν πολύ καλοί μηχανικοί στην μεγαλύτερη πλειψηφία τους με πολύ υψηλό επίπεδο γνώσεων και φυσικά έχουν περισσότερες ευκαιρίες εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Σε έξι χρόνια που θα βγεις στην αγορά εργασίας είναι σίγουρο ότι τα πράγματα θα είναι πολύ διαφορετικά απ' ό,τι σήμερα.

Φαντάσου πόσο διαφορετικά θα είναι σε 25 χρόνια, όταν θα είσαι στο μέσο της επαγγελματικής σου σταδιοδρομίας.

Γι αυτό σου προτείνω να ασχοληθείς μ' αυτό που σου αρέσει και όχι βάσει επαγγελματικών προοπτικών, δικαιωμάτων και κοινωνικής αναγνώρισης του σήμερα.

 

Είσαι σίγουρος ότι θα μείνεις στην Ελλάδα για να εργαστείς;

Είσαι σίγουρος ότι θα εργαστείς στον ιδιωτικό τομέα;

Είσαι σίγουρος ότι θα εργαστείς ως ελεύθερος επαγγελματίας;

 

Αν όμως δεν γνωρίζεις τα αντικείμενα ενασχόλησης του τοπογράφου και του πολιτικού μηχανικού, πώς άλλωστε να τα γνωρίζεις αναλυτικά, θα σου συνιστούσα να επιλέξεις τις σπουδές του πολιτικού μηχανικού για ένα και μόνο λόγο. Έχεις περισσότερους δρόμους να ακολουθήσεις, περισσότερες εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιας και ήρθε ο καιρός να αποφασίσω αν θα παραμείνω στους τοπογραφους ή αν θα μπω σε σχολή πολιτικών μηχανικών με το 10% που έχω κάνει,θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας γιατι ειμαι αρκετα μπερδεμενος ακόμα.Αν και συγκλίνω προς πολιτικών αλλα όχι με πολύ μεγάλη σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.