Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτικά Πανεπιστήμια


vasilis1993

Recommended Posts

Γιός φίλου δεν κατάφερε στις εξετάσεις να περάσει σε σχολή αρχιτεκτονικής , αλλά δεν θέλει και να πάει τώρα στο εξωτερικό , ούτε να συνεχίσει στην σχολή που είχε περάσει από πέρσι .

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν κάποιο "κολλέγιο" στην Ελλάδα δίνει δυντατότητες σπουδών στην αρχιτεκτονική ?

 

Επίσης τι γίνεται μετά με αυτά στην Αγγλία .

Το μόνο που βρήκα που μιλάει γιά αρχιτεκτονική είναι

http://www.amc.edu.gr/el/ba-school-of-the-built-and-natural-environment/ba-hons-architecture.html

 

Επίσης τι είναι το BAC και πόσο αξιόπιστο είναι .

 

Υπάρχουν και άλλα προγράμματα , αλλά αφορούν εσωτερική αρχιτεκτονική .

 

Εχει κάποιος κάποια πιό προχωρημένη άποψη επί του θέματος ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να πάρει HND στην Ελλάδα και με 1 έτος στην Αγγλία να το κάνει BSc. Θα αναγνωριστεί όχι μέσω ΔΟΑΤΑΠ αλλά ΣΑΕΠ. Εγώ θα πρότεινα να πάει Αγγλία και για τα 3-4 χρόνια που θα χρειαστεί. Μπορεί να "καλομάθει" στο κολέγιο και μετά να τα βρει σκούρα στην Αγγλία...

 

ΥΓ το συγκεκριμένο που αναφέρεις δίνει Bachelor στην Αρχιτεκτονική! Δεν χρειάζεται να πάει καν Αγγλία. Υποθέτω σε 3 χρόνια θα έχει λυθεί και το πρόβλημα με το ΤΕΕ άρα ΟΚ. Σημαντικό είναι να μάθεις αν μπορεί να εγγραφεί στο επιμελητήριο της αγγλίας με αυτό το πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ προβλέπω να σκάει μύτη ο Λάζαρος από στιγμή σε στιγμή! :)

 

Πάντως, χωρίς πλάκα, το γεγονός ότι τα Αγγλικά δίδακτρα αυξήθηκαν στις 9.000 GBP ετησίως...θα αποθαρρύνει πολύ κόσμο από σπουδές στο Η.Β. Προβλέπω τρελή ανάπτυξη των κολλεγίων στην Ελλάδα. Και όλα αυτά από την κρατική στρέβλωση να μην επιτρέπει την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων, την στιγμή που επιτρέπει ιδιωτικά σχολεία, γυμνάσια, λύκεια. Ακατανόητο πραγματικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς με αυτά που αναφέρει μπαίνω σε σκέψεις γιά αυτό θα ήθελα τις απόψεις και κάποιου αγγλοσπουδασμένου συναδέλφου , γιατί δεν δίνει πτυχίο ξένου πανεπιστημίου , αλλά δικό του .

 

Δεν μπαίνω στην λογική του τι θα γίνει με το τεε , γιατί όπως ξέρεις γιά μένα 30 χρόνια δεν λύθηκε .

 

Ευτυχώς ο γιός μου ήθελε να περάσει και πέρασε αλλού (ΓΠΑ) και εκεί δεν έχει τέτοια προβλήματα , αλλά δεν θα ήθελα ο γιός του φίλου μου να μπλέξει σε ατέρμονες διαδικασίες .

Link to comment
Share on other sites

@bas δεν έχει διεθνη συνεργασία με πανεπιστήμιο εξωτερικού; Νομίζω είναι απαραίτητο για να δίνει bachelor.

 

@agrafiot μη λες αυτό το όνομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως ιδρυθεί παράρτημα του ακατανόμαστου πανεπιστημίου , με το όνομα ΔΥΝΑΜΟ Η ΤΣΕΕΣΚΑ .8-)

 

Λάζαρε πλάκα κάνουμε ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτό που έβαλα εγώ δίνει 3ετές μπάτσελορ και δυνατότητα εγγραφής στο RIBA I . Εκεί μπαίνουν τα ερωτηματικά και περιμένω από τους chartered βοήθεια .

Link to comment
Share on other sites

BAS

ο μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρος είναι να στείλεις εσύ ή ο ενδιαφερόμενος απευθείας email στο RIBA (http:http://www.riba.org.uk) και στο ARB (Architects Registration Board http://www.arb.org.uk) και να ρωτήσεις αν το πτυχίο αυτό δίνει την δυνατότητα για επαγγελματική εγγραφή στα μητρώα.

 

Το μόνο ρίσκο που βλέπω εγώ με τέτοια κολλέγια, είναι να χάσουν κάποια στιγμή την αναγνώριση τους από τα μητρικά Βρετανικά (όπως έγινε με κάποιο γνωστό αθηναικό κολλέγιο, που οι Άγγλοι το διέγραψαν) λόγω μη τήρησης των standards κλπ κλπ. Και τότε ο σπουδαστής υποθέτω μένει ξεκρέμαστος.

 

Μόνη λύση η υπεύθυνη απάντηση από RIBA και ARB φίλε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.