Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοκρασιακή μεταβολή - μεταλλικά


 

Recommended Posts

συνάδελφοι μεταλλάδες, πως χειρίζεστε τη θερμοκρασιακή μεταβολή στις μελέτες; δηλ:

 

την παίρνεται πάντα;

 

μόνο σε μεγάλους φορείς;

 

τι τιμή συνήθως δίνεται;

 

με ποιες άλλες φορτίσεις την συνδυάζεται;

 

Ας ρίξουμε κάποιες γνώμες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Προσωπικά την χρησιμοποιώ σπάνια μιας και απαιτείται μόνο για επιμήκη κτήρια π.χ. 60-80μ και πάνω. Από την άλλη αν κάτσεις και υπολογίσεις με το χέρι γι αμια δαφορά τηε τάξης των 20 C θα δεις πως οι μετακινήσεις είναι μικρές και με κάποιες οβάλ τρύπες παραλαμβάνονται οι συστολοδιαστολές. Από την άλλη για αυτά τα μεγάλα κτίρια μπορείς να κάνεις έναν αρμό στην μέση (δηλ. 2 ζευκτά το έμα πολύ κοντά στο άλλο και με κα΄ποιες ειδικές διαμορφώσεις στις συνδέσεις να τις παραλλάβεις εκεί χωρίς να τις βάλεις σαν φόρτιση)

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλα ανοίγματα μπορεί να είναι κρίσιμη φόρτιση για τα εφελκυόμενα στοιχεία (σύνδεσμοι δυσκαμψίας) αλλά όπως προαναθέρθηκε με οβάλ οπές στα σημεία σύνδεσής τους ο φορέας παραμορφώνεται ελέυθερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι από ότι έχω δεί και εγώ πρέπει να είναι αρκετά μεγάλα τα ανοιγματα για να γίνει κυρίαρχη η φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλα ανοίγματα μπορεί να είναι κρίσιμη φόρτιση για τα εφελκυόμενα στοιχεία (σύνδεσμοι δυσκαμψίας) αλλά όπως προαναθέρθηκε με οβάλ οπές στα σημεία σύνδεσής τους ο φορέας παραμορφώνεται ελέυθερα.

φίλε panos θεωρείς σωστό να έχουμε οβάλ οπή σε σύνδεση συνδέσμου δυσκαμψίας;

 

 

Ναι από ότι έχω δεί και εγώ πρέπει να είναι αρκετά μεγάλα τα ανοιγματα για να γίνει κυρίαρχη η φόρτιση.

φίλε iovo δεν τίθεται θέμα κυριαρχίας αλλά επάυξηση εντατικών μεγεθών λόγω συνδυασμού φορτίσεων

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ΔΤ=20 για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ούτως ή άλλως για συνήθη κτίρια δεν πρόκειται να βγει κρίσιμος ο θερμοκρασιακός συνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

1) Επιτρέπεται να γίνονται οβαλ τρύπες; (άλλο τι κάνουν οι τεχνίτες για διευκόλυνσή τους!)

2) Το θέμα δεν είναι μόνο η συνολική θερμοκρασιακή διαφορά (που προκαλεί εφελκυσμό - θλίψη) αλλά και διαφορά θερμοκρασίας άνω-κάτω ίνας (+7/-3.5 οC νομίζω ορίζεται από το DIN) η οποία προκαλεί κάμψη και πολλές φορές σημαντική...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα που δεν ξέρω αν το έχεις λάβει υπόψη. Οι σημαντικότερες θερμοκρασιακές μεταβολές σε μια μεταλλική κατασκευή λαμβάνουν χώρα σε 2 περιπτώσεις:

 

:arrow: Πυρκαγιά

 

:arrow: Κατά τη διάρκεια της κατασκευής.

 

Κατά την κατασκευή, τα χαλύβδινα στοιχεία θερμαίνονται πάρα πολύ, με καθημερινούς κύκλους θέρμανσης-ψύξης. Μέρες ολόκληρες μπορεί να τα "χτυπάει" ο ήλιος. Άρα θα πρέπει να λάβεις θερμικά φορτία και κατά τις φάσεις κατασκευής του έργου σου (ειδικά αν είναι πολυώροφο κτίριο). Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την κατασκευή όμως δεν εφαρμόζονται όλα τα μόνιμα και ωφέλημα φορτία για τα οποία έχει υπολογιστεί η κατασκευή.

Επίσης, η πυρκαγιά προκαλεί περισσότερο δραματική μείωση της αντοχής των μελών και το ζητούμενο είναι απλώς να μην έχουμε κατάρρευση σε μικρό χρόνο. Άρα δεν μπορούμε να θεωρήσουμε τη θερμοκρασιακή μεταβολή λόγω πυρκαγιάς μια συνήθη φόρτιση αφού μετά απ' αυτή το κτήριο θα είναι για κατεδάφιση, αν δεν έχει πέσει από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.