Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτυχίο στα τρία χρόνια προβλέπει ο νέος νόμος-πλαίσιο για τα ΑΕΙ και ΤΕΙ


George78

Recommended Posts

Αν νομιζεις οτι εχουν στοχο να υποβαθμισουν την παιδεια γελιεσαι.

Ουτε αυτο να κανουν δεν ειναι ικανοι, απλα την εχουν στον αυτοματο

πιλοτο μονιμα...Οτι κατσει δηλαδη...

 

Σκοπος ειναι να εχουνε λεφτα να πληρωνουμε δημοσιους υπαλληλους

και τους καθηγηταδες ολα τ`αλλα ειναι ψιλα γραμματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 192
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η Μυρι στο 58 έχει απόλυτο δίκιο .

Από την άλλη κοιτώντας σε όλα τα σχέδια των ΕΔ που κατέβηκαν γιά ψήφιση τον τελευταίο καιρό , όχι μόνο των τει , αλλά και των πανεπιστημίων , παντού υπάρχει η διάκριση των 3 επιπέδων έργων .

 

Προφανώς τα επίπεδα αυτά αντιστοιχούν με τα επίπεδα 6-7 και 8 των προσόντων .

 

Ετσι το τριετές πτυχίο θα δίνει βασικά δικαιώματα σε 1 ειδικότητα και μετά το πληρωμένο μεταπτυχιακό και διδακτορικό θα δίνει τα επιπλέον .

 

Προφανώς με τον Καλλικράτη που ετοιμάζεται θα έχουμε 10-12 πανεπιστήμια , ενοποιημένα με τα τει , στις έδρες των περιφερειών .

 

Οι περιφερειακές σχολές θα παρέχουν σπουδές επιπέδου 4 μονοετείς 60 δμ και 5 διετείς 120 δμ και θα είναι υπό την επίβλεψη των πανεπιστημίων .

 

Σε αυτές θα εγγράφονται απόφοιτοι γενικού λυκείου χωρίς εξετάσεις , αφού του τεχνολογικού θα πάιρνουν το επίπεδο 4 με τον τέταρτο χρόνο σπουδών .

 

Οι εισακτέοι στα πανεπιστήμια θα είναι οι μισοί από σήμερα δηλαδή 40-45000 και θα παραμείνουν μόνο οι μόνιμοι καθηγητές .

 

Οι περιφερειακές σχολές θα πληρώνονται από τους δήμους και έτσι το μπαλάκι των δωματίων - καφετεριών θα πάει σε αυτούς .

 

Οι Ελληνικές σχολές δεν βγάζουν πολλούς μηχανικούς είτε πολυτεχνείων , είτε τει , αλλά όταν 60000 άτομα έρχονται από σχολές του εξωτερικού , δεν μπορείς να υπολογίσεις πόσους χρειάζεται η παραγωγή .

 

Τελικά το θέμα των ΕΔ δεν λύθηκε με την ανωτατοποίηση των τει , αλλά με την τειοποίηση των πολυτεχνείων .

 

Η Κύπρος έχει πολυτεχνείο και τει , με 4 χρόνια σπουδών .

Αυτοί τα ψιλοβρήκανε . Εμάς μας έφαγε το πολιτικό κόστος και τελικά μας τα έλυσε όλα η ξένη διοίκηση .

 

Κάτι σαν τους ξένους διατητές στο ποδόσφαιρο .:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα των ΕΔ δεν λύθηκε με την ανωτατοποίηση των τει , αλλά με την τειοποίηση των πολυτεχνείων .

 

Με την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ θα λυθεί το θέμα , διότι θα τους δώσουν στην όποια ενδεχόμενη εξίσωση τον χαρακτηρισμό του ομοταγούς για να μπορούν να απονέμουν Διπλώματα και όχι Πτυχία .Εκεί λοιπόν είναι που θα υπάρξει πρόβλημα διότι στους κατόχους πτυχίων πού είδη έχουν αποφοιτήσει με το παλιό καθεστώς δεν μπορούν να τους δώσουν τα ίδια δικαιώματα που θα πάρει ο πρώτος απόφοιτος του νέου καθεστώς .

Με αυτόν τον τρόπο και έπειτα από ενδεχόμενο κάποιο έλεγχο του επιπέδου σπουδών τους ώστε να μπορούν να διοργανώνουν προγράμματα μεταπτυχιακών αντίστοιχα με αυτών των ΑΕΙ αλλά και διδακτορικά προγράμματα σπουδών .

Link to comment
Share on other sites

Τα ΤΕΙ είναι ήδη ανώτατα εδώ και δέκα χρόνια. Msc κάνουν εδώ και χρόνια σε συνεργασία με πανεπιστήμια εξωτερικού, και πλέον και αυτόνομα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία παράγραφο του αποσπάσματος, έχει άποψη. Νομίζω οτι ταιριάζει το απόσπασμα από την άποψη (σχόλιο υπ'αρίθμ. 250) από το opengov (http://ypepth.opengov.gr/panaretos/?p=6205) που αφορούσε στα επιμελητήρια:

 

"MIT, 4 έτη σπουδών Πολιτικών Μηχανικών

http://cee.mit.edu/undergraduate/1C-roadmap

 

FH Stuttgart, πρόκειται για τα αντίστοιχα ΤΕΙ της Γερμανίας. Κάποτε χοροηγούσαν Δίπλωμα (Diplom Ing. FH) Δηλαδή Διπλωματουχος Μηχανικός ΤΕ. Τα αντίστοιχα πολυτεχνία (Diplom Ing TU). Είχαν 4ετείς σπουδές. Τώρα χορηγούν Bachelor of Engineering και το πρόγραμμα σπουδών είναι 3,5 έτη, ενώ προσφέρουν και MSc ανεξάρτητα. Για παράδειγμα το τμήμα Γεωπληροφορικής: http://www.hft-stuttgart.de/Studienbereiche/Vermessung/Bachelor-Vermessung-Geoinformatik/Studieninteressierte/index.html/en

 

Ομοίως το Πολυτεχνείο του Βερολίνου έχει καταργήσει τις ενιοιές 5ετείς σπουδές, σπάζοντάς τα προγράμματα σπουδών σε 3ετή Bachelor (180 ECTS) και MSc (120 ECTS) http://www.planen-bauen-umwelt.tu-berlin.de/menue/academics_and_student_affairs/study_courses/parameter/en/

 

Χωρίς φωνές, χωρίς μισαλλοδοξίες και χωρίς συνταχνειακά συμφέροντα, οι Γερμανοι σχεδόν εν μία νυκτί λύνουν τα σχετικά προβληματα, που εδώ συζητάμε χρόνια ολόκληρα.

 

Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι όλα τα επιχειρήματα είναι φαιδρά, δηλαδή, στο όνομα της «φοβερής» παιδείας μας, και στο δήθεν ιδιαίτερο στο επάγγελμα του Μηχανικού, κρύβονται οι πιο κοινές αιτίες διατήρησης κρατικοδίαιτου συντηρισμού μιας υπερελίτ κλειστού επαγγέλματος, που με σημαία 5 έτη σπουδών θεωρεί πως τα έμαθε όλα, δεν πρέπει να ξαναπιστοποιηθεί ποτέ, αυτά τα 5 έτη, που η αξία τους δεν αποκτάται ποτέ αν δε γίνουν σε προπτυχιακό επίπεδο δεν πα να έχεις 3 Master και 1 PhD, αλλά επίσης καλύπτουν και αντικείμενα-επιστήμες που στην «απολίτιστη» και «εμπορευματοποιημένη» δύση απαιτούν 15 έτη σπουδών...."

 

αυτά για να μην "ξεγελιόμαστε" οτι 3ετης σπουδες έχει μονο το "αγγλοσαξωνικό σύστημα" εννοώντας Ηνωμένο Βασίλειο. Επίσης αν προσέξατε, το Bachelor του αντίστοιχου ΤΕΙ είναι 1 εξάμηνο παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Τα ΤΕΙ είναι ήδη ανώτατα εδώ και δέκα χρόνια. Msc κάνουν εδώ και χρόνια σε συνεργασία με πανεπιστήμια εξωτερικού, και πλέον και αυτόνομα.

 

Μόνο που από την πολιτεία χαρακτηρίζονται μόνο ως ισότιμα και όχι και αντίστοιχα των ΑΕΙ .Δεν ξέρω πλέον εάν έχει αλλάξει κάτι στο θέμα της αντιστοιχίας τους με τα αντίστοιχα των ΑΕΙ.

Καταλαβαίνεις λοιπόν πολύ καλά τι σημαίνει η απώλεια αντιστοιχίας των μεταπτυχιακών αυτών = απώλεια ακαδημαϊκών δικαιωμάτων .

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς φωνές, χωρίς μισαλλοδοξίες και χωρίς συνταχνειακά συμφέροντα, οι Γερμανοι σχεδόν εν μία νυκτί λύνουν τα σχετικά προβληματα, που εδώ συζητάμε χρόνια ολόκληρα.

στη Γερμανία φιλέ μου δεν υπάρχει ανεργία

Link to comment
Share on other sites

στη Γερμανία φιλέ μου δεν υπάρχει ανεργία

 

Δηλαδή οι γερμανοι δεν έχουν ανεργία, και για αυτό αλλάξαν το( μέχρι πρότινος πανομοιοτυπο με το ελληνικό Σύστημα τους), και αποφασίσαν ότι θα είναι κατώτεροι επιστήμονες οι απόφοιτοι των παραπάνω ιδρυμάτων απο τους αντίστοιχους "δικούς μας"?

 

Μόνο που από την πολιτεία χαρακτηρίζονται μόνο ως ισότιμα και όχι και αντίστοιχα των ΑΕΙ .Δεν ξέρω πλέον εάν έχει αλλάξει κάτι στο θέμα της αντιστοιχίας τους με τα αντίστοιχα των ΑΕΙ.

Καταλαβαίνεις λοιπόν πολύ καλά τι σημαίνει η απώλεια αντιστοιχίας των μεταπτυχιακών αυτών = απώλεια ακαδημαϊκών δικαιωμάτων .

 

Επειδή έχεις ξαναθίξει σε αυτό το φόρουμ έννοιες που δεν έχω κατανοήσει ακόμα (όπως ακαδημαϊκά δικαιωματα, αντιστοιχίες κλπ) θα ήθελα να τις καταλάβω, αλλά φοβάμαι το οφφ τοπικ.

 

Αν εννοείς οτι δε μπορούν να κάνουν PhD, κάνεις λάθος, με αυτά τα MSc μπορούν. Έχω φίλο μου που είναι ΤΕ με MSc από σύμπραξη και τώρα κάνει PhD σε ελληνικό πανεπιστήμιο

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς οτι δε μπορούν να κάνουν PhD, κάνεις λάθος, με αυτά τα MSc μπορούν. Έχω φίλο μου που είναι ΤΕ με MSc από σύμπραξη και τώρα κάνει PhD σε ελληνικό πανεπιστήμιο

 

Αν άλλαξε κάτι καλώς .

Εγώ πάντως έχω θείο καθηγητή στα ΤΕΙ της Σύνδου με μεταπτυχιακό από ΤΕΙ και μου είπε κάποτε πως με βασικό πτυχίο των ΤΕΙ δεν μπορείς να κάνεις διδακτορικό διαφορετικά θα το έκανε για να γίνει Λέκτορας .

Τώρα αν άλλαξε κάτι σήμερα αυτό δεν το γνωρίζω .

Εντύπωση όμως μου προκαλεί το γεγονός πως και καθηγητής μου από το σχολείο που τελείωσε ΤΕΙ αυτή την στιγμή κάνει μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας ενώ είχε τελειώσει το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και προφανώς θα είχε και εκεί μεταπτυχιακό πρόγραμμα .

Η επιλογή του λοιπόν αυτή ίσως κάτι να σημαίνει .Δεν ξέρω λοιπόν .Επέτρεψε μου να έχω και εγώ τις δικές μου ενστάσεις πάνω σε αυτό το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

George78

βρε Γιώργο ρωτάς γιατί στη Γερμανία το άλλαξαν σε μια νύχτα και δεν διαμαρτυρήθηκε κανείς ενώ εδω γίνεται χαμός εδώ και χρόνια

 

ε σου λέω πως δεν έχουν λόγο να ασχοληθούν γιατί κανείς δεν θιγεται σε προσωπικό επίπεδο εφόσον έχουν όλοι δουλεια

 

διαφωνείς με την άποψη μου επι της ουσίας;

---

τωρα γιατι άλαξαν το σύστημα άλλη ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.