Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

civil και structural στο λονδινο δεν επιβιωνουν φιλε.ουτε στη γαλλια, ουτε στη σκανδιναβια πλεον...ειναι σιγουρο. μονο contractors, αλλα αφενος δεν εχω τις 40.000 λιρες για να παρω εναρξη στην εφορεια, αφετερου θα πρεπει να δουλεψω τρια τεσσερα χρονια μαυρος, που δεν εχω τα αντιστοιχα κονε. μονο για διακοσμητη στο harrods με κοβω στο λονδινο, αλλα δεν εχω το αντιστοιχο portfolio.

 

οποτε για μαναβης στο borough ειμαι, αλλα δεν ξερω ποσο θελει το mayor να μου δωσει τον παγκο.

 

εγω ειμαι για γη της βασιλισσας μοντ. παρατηρητηριο, καθε τρεις μηνες βλεπεις και ανθρωπους που πετανε απο ψηλα να σου πεταξουν το κιβωτιο σου με τις κονσερβες. η καλυτερη θεα στον ερχομο του nibiru και το τελος του κοσμου. πρωτο τραπεζι πιστα. ασε που αν λιωσουν οι παγοι λογω του φαινομενου του θερμοκηπιου, αν αυτο ειναι αληθεια, θα χεστω στο χρυσο της ατλαντιδας. μετα θα ερθω να δωσω δανειo στην ελλαδα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μη μου σπαμάρεις βρε ΖΑΒΙ τώρα που μετά από 390 ποστς πάει το θέμα να αρχίσει να συζητιέται στη βάση που το έθεσα........

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μη σπαμαρω? ποσα νομιζεις οτι εχουμε να πουμε?

 

κοιτα φιλε, η μυτουλα μου ειναι γαλλικη. πες μου σε παρακαλω για ποιο λογο ενω δεν εχουμε σωστο πολεοδομικο σχεδιασμο, να μην ακολουθησουμε τον εφαρμοστικο νομο:

 

1.πιστευεις οτι θα αποκτησουμε πολεοδομικο σχεδιασμο, σε μια χωρα που εχει ηδη ανοικοδομηθει χωρις χωροταξικο.

2.πιστευεις οτι εχεις εθνικη κυριαρχια

3. πιστευεις οτι εχουμε εθνικη υπερηφανεια

4. πιστευεις οτι η χωρα πρεπει να ξεπουλιεται μονο σε ελληνες αντι και σε ξενους

5. πιστευεις οτι θα εφαρμοστει η ελληνικη νομοθεσια

6. πιστευεις οτι θα εφαρμοστει η περιβαλλοντικη νομοθεσια

7. πιστευεις οτι λεφτα υπαρχουν

8. πιστευεις οτι λεφτα δδεν υπαρχουν αλλα καλυτερη η δραχμη

9. πιστευεις στον αγιο βασιλη

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι φυσικά.... αλλά ΤΩΡΑ θα καταστρατηγείται και ο ΌΠΟΙΟΣ σχεδιασμός και κανονισμοί. Από κατά παραγγελία Π.Δ που θα δίνουν ΚΑΤΑ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ των ισχύοντων ότι χρήση θέλουν οι "επενδυτές" και κατι τις παραπάνω σε Σ.Δ, Π.Κ κλπ.....

 

2. Πίστευα ότι κατά βάθος κάναμε ότι θέλαν πάντοτε οι "προστάτιδες δυνάμεις" (Ευχαριστούμε τις ΗΠΑ κλπ).... Αλλά ΝΑΙ τουλάχιστο το οικόπεδο που το λένε Ελλάδα ήταν ΕΝΝΙΑΙΟ χωρίς ρυμοτόμηση και προσκύρωσεις σε γειτονικά

 

3. ΝΑΙ είχαμε.... όσο τουλάχιστο μας άφηναν δηλώσεις όπως η ανωτέρω.....

Τώρα κι ειδικά με τις δηλώσεις ΓΑΠ περί του τι εστί Έλλην (ότι είμαστε χώρα διευθαρμένων, τεμπέληδων κλπ)... δε ξέρω....

Εγώ πάντως ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ

 

4. Αν η χώρα ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ .... τουλάχιστο να ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΙΕΤΑΙ.... Αν είναι να ΞΕπουλιέται ... τουλάχιστο αγοραστές ΝΑΙ να είναι Έλληνες

 

5 & 6. ΟΧΙ με τα κατα παραγγελία ΠΔ που θα βγούν... επίσης με την έκδοση των αδειών από το ΥΠΕΧΩΔΕ (σόρρυ... Κλιμ. Αλλαγής) ΔΕ θα ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΟ ΤΙ ΘΑ ΔΟΜΕΙΤΑΙ (σιγά μη τους ενοχλήσουμε κιόλας)

 

7. Ποτέ ΔΕΝ είχαμε πραγματικά λεφτά... πάντα με δανεικά τη βγάζαμε ως χώρα.... Τώρα έτσι όπως μας έκανε ρόμπα ο ΓΑΠ... κουμπώθηκαν όλοι στο να μας δανείζουν...

 

8. Αν είναι να χρεοκωπήσουμε και να ξαναγυρίσουμε στη δραχμή (καταστροφικό λόγω της νέας ισοτιμίας με το ευρώ) ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ!!!

 

9. ΝΑΙ γιατί θέλω να πιστεύει κι γιός μου.... Ας το βρεί μόνος του στο μέλλον αν υπάρχει ή όχι!!! Πιστεύω και σε σένα.... είναι κακό???

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καταχωρημένο από [email protected]

1.πιστευεις οτι θα αποκτησουμε πολεοδομικο σχεδιασμο, σε μια χωρα που εχει ηδη ανοικοδομηθει χωρις χωροταξικο.

2.πιστευεις οτι εχεις εθνικη κυριαρχια

3. πιστευεις οτι εχουμε εθνικη υπερηφανεια

4. πιστευεις οτι η χωρα πρεπει να ξεπουλιεται μονο σε ελληνες αντι και σε ξενους

5. πιστευεις οτι θα εφαρμοστει η ελληνικη νομοθεσια

6. πιστευεις οτι θα εφαρμοστει η περιβαλλοντικη νομοθεσια

7. πιστευεις οτι λεφτα υπαρχουν

8. πιστευεις οτι λεφτα δδεν υπαρχουν αλλα καλυτερη η δραχμη

9. πιστευεις στον αγιο βασιλη

 

1. Ναι, άμα σηκωθεί ο Τρίτσης...

 

2. Ναι, άμα μετατρέψουμε τις φρεγάτες να "καίνε" νερό αντί πετρέλαιο...

 

3. Πάρα πολλή, ειδικά τη στιγμή που μας πιάνουν με το χέρι βουτηγμένο στο "μέλι" μέχρι τον ώμο...

 

4. Αυστηρά και μόνο σε Ελληνάρες, μη χάσουν οι Ελβετικές τράπεζες τους καλύτερους πελάτες τους...

 

5. Ναι, ναι, ναι, ειδικά η Πολιτική Δικονομία μας, με τα 53627 κολπάκια της για αναβολές, αναιρέσεις, παρελκύσεις κλπ

 

6. Ναι, καλωσήρθαν στον αστερισμό του ΣΤΕ μετά από κουραστικό ταξίδι...

 

7. Ναι, ασφαλώς και υπάρχουν, όρα εδάφιο 4...

 

8. Στη δραχμή καλά θα ήταν να σταματήσουμε, γρόσια ξαναβλέπω...

 

9. Ασφαλέστατα!!! Με ζαρτιέρες βέβαια :twisted:

 

Τέλος η πλάκα, ο τόπος κάνει τον 'Ελληνα, έχει τον τρόπο της αυτή η γωνιά να σε γλυκαίνει διαχρονικά και να σε κερδίζει, θέλω να σκεφτείτε λιγάκι αισιόδοξα και να φέρετε στο νου σας ευχάριστες αναμνήσεις που ζωγραφίζει ο ποιητής

 

"Μουντζουρωμένο το γυαλί

μα μέσ' απ' τους καπνούς του

βλέπει ο Θεός τ' Αϊβαλί

και σταματάει ο Νους Του.

Τα σμυρναίικα τραγούδια

ποιος σου τα 'μαθε

να τα λες και να δακρύζεις

της καρδιάς μου ανθέ"

:(

Link to comment
Share on other sites

1.πιστευεις οτι θα αποκτησουμε πολεοδομικο σχεδιασμο, σε μια χωρα που εχει ηδη ανοικοδομηθει χωρις χωροταξικο.

2.πιστευεις οτι εχεις εθνικη κυριαρχια

3. πιστευεις οτι εχουμε εθνικη υπερηφανεια

4. πιστευεις οτι η χωρα πρεπει να ξεπουλιεται μονο σε ελληνες αντι και σε ξενους

5. πιστευεις οτι θα εφαρμοστει η ελληνικη νομοθεσια

6. πιστευεις οτι θα εφαρμοστει η περιβαλλοντικη νομοθεσια

7. πιστευεις οτι λεφτα υπαρχουν

8. πιστευεις οτι λεφτα δδεν υπαρχουν αλλα καλυτερη η δραχμη

9. πιστευεις στον αγιο βασιλη

 

1. Ναι

2. Ναι

3. Ναι

4. Οχι δεν πρέπει να ξεπουλιέται σε κανέναν

5. Ναι

6. Ναι

7. Δεν υπάρχουν

8. Λεφτα δεν υπάρχουν αλλά καλύτερα στο ευρώ

9. Πιστεύω στον zavi

Link to comment
Share on other sites

στο 1 ερώτημα που είναι και πιο το κρίσιμο για την δουλειά μας

μπορεί ο εφαρμοστικός μιας και απευθύνεται σε ξένους να κάνει τους ξένους να πιέσουν για χωροταξικό για τις νέες προς οικοδόμηση περιοχές για τις άλλες ασ`τα

 

2 δεν υπάρχει τέτοια έννοια

3 δεν υπάρχει τέτοια έννοια (εκτός αν εννοείτε ότι είμαστε περήφανοι για τους προγόνους μας)

4 και εγώ με το ξεπούλημα διαφωνώ τώρα αν θα είναι σε έλληνα ή ξένο αδιάφορο αρκεί να είναι σωστός σε αυτό που κάνει (δεν αντέχω άλλη siemens)

5 όχι είναι ογκοδέστατη και δεν την ξέρει κανείς. Δεν γίνεται να υπάρχει ένας νόμος και ένα προεδρικό διάταγμα για κάθε περίπτωση και στο τέλος η δικιά σου περίπτωση να μην εντάσσεται πουθενά

αν δεν μειωθεί η πολυνομία δεν υπάρχει προκοπή

6 την περιβαλλοντική νομοθεσία το κράτος θα την κάνει στην άκρη. Τώρα πλέον ότι κάνουν οι πολίτες και τα δικαστήρια

7 λεφτά δεν υπάρχουν για την ελλάδα προορίζονται για άλλες περιοχές της γης (βραζιλία ινδία ΝΑ Ασία κίνα κλπ)

8 λεφτά δεν υπάρχουν και επιστροφή στην δραχμή σημαίνει επιστροφή στο Χ Τρικούπη (και ότι ακολούθησε μετά για 100χρόνια)

9 ο Άγιος Βασίλης υπήρξε και ήταν εξαίρετος πνευματικός άνθρωπος (πέρα από την εκκλησία)

ο Santa Clauss είναι διακοπές και πίνει Pepsi

 

 

-----------------------

 

στην αγγλετερα σε υποχρεώνουν πόσα 2αρια πόσα 3αρια πόσα 4αρια θα βάλουν ???

και είναι καλό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τί να πρωτοπιάσω για να πώ μια ολοκληρωμένη άποψη δεν ξέρω.

 

Αν αναλύσω, χρειάζομαι μία ολόκληρη ημέρα να δακτυλογραφώ, και καμιά εικοσαριά ποστς των 10.000 λέξεων.

 

Η γενική ιδέα της άποψής μου είναι ότι το Κράτος ΠΑΝΤΑ ακολουθούσε τη δόμηση στην Ελλάδα αντί να προγείται αυτής.Πρώτα έδινε το ελεύθερο να κτίζεται άναρχα η Ελλάδα, και στη συνέχεια προσπαθούσε να βάλει απαγορεύσεις, τινάζοντας την αξία της γης στα ύψη.

 

Να πιάσουμε τί πρώτα?Την πρώτη περίοδο ''πολεοδόμησης'' του ελληνικού κράτους?

1828-1923: ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ εκπόνηση ρυμοτομικών σχεδίων, Πάτρα(1828 ), Πύλος (1829), Αθήνα (1830 ), Ναύπλιο (1834), Μονεμβασιά (1836), Ναύπακτος (1838 ), Θήβα (1850), Καλαμάτα (1860), Αχαρνές (1867).Εδώ δεν υπάρχουν ούτε έργα υποδομής, ούτε προβλέψεις, ούτε χρήσεις γής, ούτε προβλεπόμενη πυκνότητα ανά εκτάριο, ούτε τέτοια αστεία, διότι οι ανάγκες της χώρας είναι άμεσες.

 

Απευθείας ρυμοτομικό σχέδιο, χωρίς πολεοδομική πρόβλεψη ανάπτυξης, χωρίς χρήσεις γής, χωρίς προβλέψεις πυκνότητας πληθυσμού, ενώ τον ίδιο καιρό στο Παρίσι ο βαρώνος Haussmann κατεδάφιζε 10.000 κτίρια εντός του κέντρου των Παρισίων, προκειμένου να σχεδιάσει την πόλη του μέλλοντος........Aκόμη και τα πιθήκια οι Αμερικάνοι προέβλεψαν ρυθμιστικά και Γ.Π.Σ. για τη μελλοντική εξέλιξη των μεγαλουπόλεων, ο σχεδιασμός προηγείται 200 χρόνια της εξέλιξης.Γι αυτό και κατάφεραν να ανοικοδομήσουν βιώσιμες πόλεις 200 χρόνια νωρίτερα.

 

Είχα γράψει αντίστοιχο άρθρο εδώ στο φόρουμ, το οποίο παρουσιάστηκε σε ομιλία για το νέο ρυθμιστικό σχέδιο Αττικής το 2009 από τον Νομάρχη Ανατολικής Αττικής αυτούσιο. Πάλι καλά που ο Νομάρχης ξέρει να εκτιμά τα καλά ποστς, και συγχαρητήρια για το έργο που εκτέλεσε κατά τη διάρκεια της θητείας του (κύρωσε ένα Γ.Π.Σ. και 2 πράξεις εφαρμογής)

 

Περίδος 1923-1970: το διάταγμα του 1923 εξακολουθεί να ισχύει μέχρι σήμερα!!!'' Υπέστη τόσες αλλοιώσεις και τροποποιήσεις κατά την εφαρμογή του, ώστε να παρουσιάζεται σήμερα το φαινόμενο οικισμών, που ενώ έχουν εγκεκριμένο ρυμοτομικό, είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ για τις σύγχρονες απαιτήσεις διαβίωσης των ανθρώπων (έλλειψη κοινοχρήστων και κοινοφελών χώρων, ακατάλληλες πυκνότητες, έλλειψη έργων υποδομής)'' (Αραβαντινός 1997) Φάτε λοιπόν στη μάπα την απαίτησή σας για συνταγματικότητα και νομιμότητα, ως καλά πρόβατα.Να μην πιάσουμε πόσοι διάσημοι ευρωπαίοι πολεοδόμοι πληρώθηκαν για να εκπονήσουν σχέδια πόλης τα οποία ουδέποτε εφαρμόστηκαν, γιατί δεν θα τελειώνουμε. Αυτή την περίοδο λοιπόν ο ελληνικός χώρος, με μοναδικό πολεοδομικό εργαλείο το μοναδικό οικιστικό νόμο του 23, ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ σε 3 κατηγορίες: τις περιοχές εντός σχεδίου πόλεωςε, τους οικισμούς που υπάρχουν πριν από το 1923 και ΔΕΝ έχουν εγκεκριμένο σχέδιο πόλεως και το καθεστώς που υπάγονται ΔΕΝ έχει ακόμα καθοριστεί!!!! (βλέπε 1981), και τέλος στις περιοχές που βρίσκονται έξω από τα ρυμοτομικά σχέδια, έξω από τους οικισμούς προ 23, όπου η δόμηση είναι ανεξέλεγκτη.Επιπλέον, εκείνη την περίοδο ευνοείται η δημιουργία εντελώς αυθαίρετων οικισμών, σε ΚΑΤΑΠΑΤΗΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΓΗ, τους οποίους οικισμούς στη συνέχεια νομιμοποιεί το Κράτος ''για κοινωνικούς λόγους'', και τί διαφορετικό να έκανε άλλωστε.

 

3η περίοδος: 1970-1982: ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΡΤΥ.Τα μεγάλα αστικά κέντρα, περνώντας στην εποχή της παροχής υπηρεσιών, με ταυτόχρονη έξαρση του φαινομένου της αστυφιλίας, εκτινάσσουν το συντελεστή δόμησης, ΞΑΝΑ χωρίς ούτε καν ένα μικρούλι τοσοδούλι ρυθμιστικό και γενικό πολεοδομικό σχέδιο.Τί να πούμε γι αυτή την περίοδο, ό,τι και να πούμε είναι λίγο.Χωρίς πολεοδομικό υπόβαθρο η χώρα, απλά ζει εφήμερα, απολαμβάνοντας την εκτίναξη του ΑΕΠ.Παράλληλα, η Ελλάδα δέχεται (πάλι) κύματα εκδιωγμένου πληθυσμού (Πόντιοι αυτή τη φορά), στους οποίους μοσχοπουλάνε χωράφια εκτός σχεδίου αλλά πλησίον του σχεδίου, και αυτοί οι κακομοίρηδες όντας ΘΕΟΦΤΩΧΟΙ ανεγείρουν αυθαίρετα.Η κατάτμηση πάει σύννεφο και οι business πάνε ΠΟΛΥ καλά.

 

4η περίοδος: 1982-σήμερα: εδώ ''εφευρέθηκαν'' (αλλά ελάχιστα υλοποιήθηκαν) ΟΛΑ τα σύγχρονα πολεοδομικά εργαλεία που χρειαζόταν η χώρα, με τη μοναδική διαφορά ότι υπήρχε μία ελάχιστη καθυστέρηση 150 ετών, στη διάρκεια της οποίας ΟΙ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ είχαν ΗΔΗ δημιουργηθεί.Σήμερα ενώ έχουμε τα πάντα (ουσιαστικά τίποτα δεν έχουμε εφόσον τα εργαλεία δεν αλληλοκαλύπτουν το ένα το άλλο, με αποτέλεσμα το πνίξιμο στη γραφειοκατία), είναι παντελώς άχρηστα, μιας και ούτε σε βιώσιμα αστικά περιβάλλοντα κατοικούμε, ούτε πρόκειται να κατεδαφιστεί η χώρα και να ανοικοδομηθεί εξ αρχής.

 

Με τα σημερινά εργαλεία, απαγορεύεται να ανοικοδομήσεις πρακτικά οπουδήποτε, μιας και βρίσκεσαι αντιμέτωπος με μία χαρτούρα άνευ προηγουμένου.Η χαρτούρα αυτή, δεν έχει σκοπό να προστατεύσει από την άναρχη ανοικοδόμηση, αλλά αντίθετα να ρίξει στάχτη στα μάτια του κόσμου για τη σημερινή κατάσταση των αστικών και περιαστικών ιστών.

 

Με παράλληλη απουσία βασικών εργαλείων, Κτηματολόγιο, Δασολόγιο, Εθνικό Χωροταξικό, ΟΛΑ τα υπόλοιπα σαβουρόχαρτα που κυκλοφορούν και έχουν το θράσσος να τα αποκαλούν ''διατάγματα'' , προορίζονται αποκλειστικά για το σκούπισμα του ορθού μετά την αφόδευση.

 

Παράκληση προς το εθνικό Τυπογραφείο: χρησιμοποιείστε χαρτί με περισσότερο βαμβάκι και λιγότερο μελάνι, γιατί μας έχετε πεθάνει στις αιμορροϊδες.(zavi 2007)

 

Έτος 2011: η Ελλάδα βουλιάζει.2 πράγματα μπορούν να τη σώσουν: η αύξηση του ΑΕΠ και η μείωση των δαπανών.Το ΑΕΠ προκειμένου να αυξηθεί, απαιτείται τζίρος του χρήματος.Ο τζίρος όμως αντί να αυξάνεται, μειώνεται λόγω ύφεσης.Έρχεται ένας νόμος, ο ''εφαρμοστικός'', να πάρει παραμάζωμα ΟΛΑ αυτά τα σκουπιδόχαρτα-τα ''διατάγματα'' που λέγαμε- προκειμένου να μπορεί ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κάποιος να επενδύσει σε αυτή τη χώρα, χωρίς να του παρουσιάζεται η υποκρισία της απουσίας σχεδιασμού ως ''περιβαλλοντική προστασία'' και ''πολεοδομική προστασία''.

 

Φίλε grtopo

 

Εγώ δεν πιστεύω στον Άγιο Βασίλη, ούτε κατοικώ στη φρουτοπία.Η χώρα αυτή ανοικοδομήθηκε χωρίς τον παραμικρό σχεδιασμό.Και όπου έτυχε να υπάρχει ο παραμικρός σχεδιασμός, ήταν εντελώς άστοχος, δεν επιτεύχθηκε ο στόχος.Αν πιστεύεις ότι θα υπάρξει και εδώ βαρώνος Οσμάν, τότε μαζί σου είμαι, διαφορετικά ρίξε και εσύ δαγκωτό τον εφαρμοστικό αντί να φωνάζεις.

 

agior αδελφέ, καλώς επέστρεψες.

 

Βαριέμαι να γράψω κ άλλα γιατί τα έχουμε ξανασυζητήσει.Επίσης, τα ξέρουμε.Χάσιμο χρόνου......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.