Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρε zavi τα έχουμε πει. Η πάλη των τάξεων παραμένει ιστορικά αδικαίωτη, ενώ η διεθνής καπιταλιστική μεθοδολογία, σαμποτάρει την πρωτοβουλία της κολχόζνικης ιδιοκτησίας, με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένας σεχταρισμός που αποπροσανατολίζει τις μάζες και τις αφήνει σε ένα τέλμα ιδεολογικής σύγχυσης με ανεπανόρθωτες συνέπειες, στην ανάπτυξη του κινήματος της εργατικής τάξης και της αποδέσμευσής της από τα ιμπεριαλιστικά δεσμά.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΟΙ-ΕΙΝΑΙ? δεν μιλαω για το παρελθον, μίαω για το εδω και τωρα. 25% αυτες τις μερες, μιλαμε οτι το ενα τεταρτο του εκλογικου σωματος ειναι τομαρια για φτυσιμο.

 

Το 25% του 45% είναι. Δηλαδή κάπου 11% του εκλογικού σώματος. Μην τρελένεσαι συνεπώς. Το "ένας στους δέκα" είναι μικρό ποσοστό και καλύπτεται από τους έχοντες ψυχολογικά και διανοητικά προβλήματα.

Το πρόβλημα είναι το άλλο 55% που δεν πάει να ψηφίσει παρά το ότι θα έπρεπε η νοημοσύνη του να του έχει επιτρέψει ως σήμερα να κατανοήσει, ότι για το ότι δεν ψήφισε το 2009 (ή ότι δεν ψήφιζε γενικότερα σε ποσοστό), είναι βέβαιο θα το καταριούνται οι 3 επόμενες γενιές (και πιο πέρα ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."

 

εδώ μπαίνει το ζήτημα της πολιτικής, ως συνειδητής παρέμβασης του υποκειμενικού παράγοντα. Ποιος τρόπος αντιμετώπισης ενδείκνυται; Νομιμοποίηση των εμπορευματικών σχέσεων, στο βαθμό που παραμένουν ιστορικά αναγκαίες, για να τις ελέγξουμε και να τις απονεκρώσουμε σταδιακά και σχεδιασμένα; Ή πλήρης απαγόρευση, ώστε να μην αυτονομηθούν και γυρίσουν μπούμερανγκ στην υπόθεσή μας;

Link to comment
Share on other sites

Το 25% του 45% είναι. Δηλαδή κάπου 11% του εκλογικού σώματος. Μην τρελένεσαι συνεπώς. Το "ένας στους δέκα" είναι μικρό ποσοστό και καλύπτεται από τους έχοντες ψυχολογικά και διανοητικά προβλήματα.

Το πρόβλημα είναι το άλλο 55% που δεν πάει να ψηφίσει παρά το ότι θα έπρεπε η νοημοσύνη του να του έχει επιτρέψει ως σήμερα να κατανοήσει, ότι για το ότι δεν ψήφισε το 2009 (ή ότι δεν ψήφιζε γενικότερα σε ποσοστό), είναι βέβαιο θα το καταριούνται οι 3 επόμενες γενιές (και πιο πέρα ακόμα).

 

Ορθή παρατήρηση tpanag. Έτσι είναι.

BAS, μην διακατέχεσαι από παράξενα σύνδρομα και εσύ. ΠΑΣΟΚ δεν ψηφίζουν μόνο κάποιοι υπάλληλοι στις ΔΕΚΟ και το δημόσιο. Ψηφίζουν και πολλοί άλλοι, επιχειρηματίες, ελ. επαγγελαμτίες, συνταξιούχοι, ακόμα και άνεργοι.

 

Το θέμα είναι άλλο. Ότι στις επόμενες εκλογές εγώ πιστεύω πως το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ θα πάρουν πάνω απο 25% έκαστος. ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ο κόσμος σταματήσει τις ανοησίες όπως η αποχή και πάει και ψηφίσει ότι θέλει. Όποιος απείχε απο τις εκλογές δεν έχει δικαίωμα να γκρινιάζει για την ασκούμενη πολιτική. Το ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι πως δεν μάλλον δεν υπάρχει κάποια αξιόπιστη πολιτική δύναμη με όραμα

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο , η διαφορά μεταξύ πασοκ και νδ , είναι ότι το πασοκ έκανε σοσιαλισμό και στον διορισμό , δηλαδή μοίραζε από λίγα έως πολλά σε πολλούς , ακόμα και σε αρκετούς της αριστεράς , ιδιαίτερα της "αναννεωτικής" , ενώ η νδ είχε πιό κλειστές λίστες οφελουμένων .

 

Από την άλλη όσοι δεν μπήκαμε στην κομματική διαδικασία , βλέποντας πόσοι γνωστοί και φίλοι βολευτήκανε όλα αυτά τα χρόνια , με τις κομματικές γνωριμίες , σκεφτόμαστε ότι τελικά ίσως η αξιοπρέπεια να μην ήταν αρκετό αντίβαρο , μπροστά στις κονόμες που έκαναν κάποιοι άλλοι .

 

Τώρα όμως είναι αργά να αλλάξω , αλλά μάλλον είναι και γενικά αργά γιά όλους μας .

 

 

Πάντως αξιόπιστη εναλλακτική λύση , ακόμη δεν φαίνεται στον ορίζοντα , αφού κόμματα και μμε φροντίζουν να μην συμβεί αυτό .

Εκτός αν τελικά χρεοκοπήσουμε και τότε ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου .

Link to comment
Share on other sites

το πραγματικα αξιολογο ειναι το εξης: ας παρουμε επισης ως δεδομενο οτι αυτος που ζηταει ρουσφετι απο εναν υπουργο δεν φταιει ο ιδιος, μιας κ λογω κρισεως αξιων ο καθενας μας φτανει σε σημεια να καταπιει εγωισμους και αξιες και να ζητησει χαρη. το αξιεπαινο λοιπον ειναι, πως ακομη το πασοκ εχει 25% στην προθεση ψηφου, οταν ο Παρων ΥπΟικ που καλειται να μαζεψει λεφτα για το ελληνκο δημοσιο ειναι ΑΥΤΟΣ που με νομο του ΧΑΡΙΣΕ τα χρεη των αρη και παοκ ΠΡΟΣ το ελληνικο δημοσιο.

 

ρε σεις, ΠΟΙΟΙ ειναι αυτοι που εξακολουθουν να στηριζουν αυτο το κομμα? ΠΟΙΟΙ ειναι αυτοι που εξακολουθουν να στηριζουν ενα κομμα που εκλεψε τις αριστερες ιδεες για προεκλογικη βιτρινα, και στη συνεχεια εφαρμοσε την πιο επιθετικη πολιτικη προς τον πολιτη τα τελευταια 190 χρονια?

 

ΠΟΙΟΙ-ΕΙΝΑΙ? δεν μιλαω για το παρελθον, μίαω για το εδω και τωρα. 25% αυτες τις μερες, μιλαμε οτι το ενα τεταρτο του εκλογικου σωματος ειναι τομαρια για φτυσιμο.

 

μα την παναγια θα χυθει αιμα συνανθρωπων μου, ο καιρος γαρ εγγυς. ο καθεις εστι ελευθερος να πιστευει εις οποιον πολιτικον συστημαν επιθυμειν, ο ελληνας δεν δυναται να πιστευει εις τον σοσιαλισμον του πασοκ!!! :lol:

 

zavi, θα πρέπει να αναρωτηθείς και ποιοί ήταν αυτό το 1.000.000 φίλοι του ΠΑΣΟΚ, που το 2003 ή 2004, συμμετείχαν στην παρωδία ανάδειξης του ΓΑΠ σε πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ.

 

Αλλά, επειδή οι άνθρωποι είναι δαιμόνιοι δες το παρακάτω άρθρο:

 

Η φάμπρικα των stage μέσω ΜΚΟ

Link to comment
Share on other sites

zavi, θα πρέπει να αναρωτηθείς και ποιοί ήταν αυτό το 1.000.000 φίλοι του ΠΑΣΟΚ, που το 2003 ή 2004, συμμετείχαν στην παρωδία ανάδειξης του ΓΑΠ σε πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ.

 

Εγώ ξέρω ότι όλοι αυτοί είχαν πατέρα τον Αυνάν, και καθώς έχουν το νόμιμο δικαίωμα να ονομάζονται ''τέκνα του'', προκύπτει η έκφραση ότι όλοι αυτοί είναι ''τέκνα του Αυνάν''.

 

Ο Αυνάν είναι ο γιούντε που εκσπερμάτωνε εκτός μήτρας, εξού κ η έκφραση ''αυνανίζομαι''.

 

Κατά προέκταση, οι πασόκοι είναι του γένους των Αυνανιδών ή Αυνανιστών, με την αθεράπευτη συνήθεια να χώνουν κολοκυθάκια εις βάθος του ορθού τους την ώρα που εξασκούν την αρχέγονη τέχνη τους που τους κάνει μοναδικούς στον πλανήτη Γη στον τομέα της προσβολής της δημοσίας αιδούς.

 

Διότι πήγα σήμερα στην Εφορεία και ρώτησα για το ΠΩΣ θα πληρώσω την έκτακτη εισφορά που την περιμένουμε όλοι με χαρά και ανυπομονησία στα τέλη του μήνα, όταν δεν έχω λάβει ακόμη την επιστροφή φόρου του 2010, έχοντας καταθέσει ΟΛΑ τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

 

Και η απάντηση είναι: ''αν περιμένεις πάνω από 300 ευρώ επιστροφή, μάλλον δεν θα τα πάρεις γιατί έχουμε πρόβλημα ρευστότητας.Το πιό πιθανό είναι να τα καταθέσουμε σε ΙΒΑΝ, αλλά δεν ξέρουμε πότε.Μάλλον θα πρέπει πρώτα να πληρώσεις την έκτακτη εισφορά και μετά να περιμένεις την επιστροφή.''

 

Διότι το να μην πληρώσω και να συμψηφιστούν οι εισφορές με την επιστροφή δεν παίζει, γιατί στο ΥπΟικ δεν τους περνάει από το μυαλό τέτοια περίπτωση απόδοσης οικονομικής δικαιοσύνης.

Εν τω μεταξύ, αν δεν την πληρώσω, θα θεωρηθώ εκπρόθεσμος και θα χάσω την ενημερότητά μου, τον τίτλο ευγενείας μου δηλαδή που με κάνει να ξεχωρίζω από τη μάζα αυτούς τους καιρούς.Και το να χάσω εγώ τον τίτλο ευγενείας μου ισοδυναμεί με αυτόματη διαγραφή από το libro d' oro που μου έδινε το ελεύθερο να πίνω τον εσπρέσσο μου στο αγαπημένο μου Liston με κατάλευκο κούτελο.Και αυτό είναι ανεπίτρεπτο.

 

Howard, αναθεωρώ γονατιστός φίλε, σου' ρχομαι.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.Ζητάω συγγνώμη με δάκυρα στα μάτια.Παραδίδω πνεύμα, μέχρι εδώ ήταν τα όριά μου.Σώζομαι μόνο με αίμα πασόκων.Βοηθήστε με όσοι με αγαπάτε και φέρτε μου πασόκους να τους πιώ το αίμα.

Link to comment
Share on other sites

Διότι πήγα σήμερα στην Εφορεία και ρώτησα για το ΠΩΣ θα πληρώσω την έκτακτη εισφορά που την περιμένουμε όλοι με χαρά και ανυπομονησία στα τέλη του μήνα, όταν δεν έχω λάβει ακόμη την επιστροφή φόρου του 2010, έχοντας καταθέσει ΟΛΑ τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

 

Όταν σου τα έλεγα εγώ zavi με έλεγες εμμέσως πλην σαφώς "μπαταχτσή" και με κατηγορούσες ότι δε με νοιάζει αν καταστραφεί η χώρα... Τυπικά οφείλεις μια συγγνώμη και σε εμένα, αλλά έπεσες στην περίπτωση που δεν ενδιαφέρεται για συγγνώμες και αδιαφορεί για τα "λόγια", παρά μόνο ενδιαφέρεται για τα έργα. ;)

 

Με την ευκαιρία πολλή ησυχία έπεσε στα παρόμοια θέματα. Τι έχετε να πείτε όσοι εξορκίζατε τη χρεοκοπία, τώρα που είναι πιο κοντά από ποτέ και επιβεβαιωνόμαστε όσοι λέγαμε ότι είναι η μόνη αποδεκτή και βιώσιμη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.