Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

Αγαπητέ Perikli, tο ότι πρέπει να μειώσουμε τις καταναλωτικές μας συνήθειες, το ότι δεν μπορούν κάποιοι να ζούνε όπως ζούσαν πριν τη κρίση, το ότι πρέπει πρωτίστως να αλλάξουμε νοοτροπία αυτό είναι γεγονός. Δεν νομίζω ότι το αμφισβητεί κανείς.

 

 

Το όλο θέμα όμως είναι ζήτημα εμπιστοσύνης. Λέει ο periklis τα δικά του ο άνθρωπος, αλλά το θέμα τελικά είναι "εμπιστευόμαστε" τους Ευρωπαίους σωτήρες και το μεσοπρόθεσμο σχέδιο που συνέταξαν ? Εμπιστευόμαστε ότι οι αλλαγές είναι προς όφελος της χώρας ? ή θεωρούμε πως αποτελεί πρόσχημα για λεηλασία, εθνική προδοσία και επιβολή καθεστώτος "δουλείας" στους εργασιακούς χώρους ?

 

Διότι αν εγώ δουλεύω σε μια εταιρεία και εμπσιτεύομαι ως ειλικρινή, δίκαιο και καλόπιστο τον επιχειρηματία τοτε ναι, αν υπάρχει πρόβλημα να δουλέψουμε τζάμπα και 10 και 20 μέρες, θα κάνουμε και θυσίες. Εδώ 'εχουμε αυτή τη περίπτωση ? Έχουμε δηλαδή καλόπιστους σωτήρες ? Έχουμε καλόπιστους επιχειρηματίες που θα αγοράσουν σε τιμή ευκαιρίας κρατικές επιχειρήσεις ? Τι Ευρωπαϊκή Ένωση είναι αυτή Περικλή φίλε μου ? Πως έχει διαρθρωθεί και προς τα που τραβά ?

 

Το μεσοπρόθεσμο λέει ότι το 2015 θα έχουμε πετύχει τα Χ αποτελέσμα σε ότι αφορά το χρέος, το έλλειμα κλπ. Ποιός θα κάνει μια πρόβλεψη για τη ποιότητα ζωής των εργαζομένων ? Για την κοινωνία, για το κόστος ζωής τότε ? Τι μας ενδιαφέρει αν μειωθεί το έλλειμα ή αν έχουμε πλεόνασμα αν τελικά κανείς πλην ελαχίστων δεν το απολαμβάνουν ? Γιατί δεν μας λένε φίλε Perikli οι "ειδικοί" πότε, για παράδειγμα, θα είναι μια πιθανή αύξηση στους μισθούς ? πότε θα μειωθεί η ανεργία και πόσο εκτιμούν ? Μια χαρά ξέρουν και μιλάνε με αριθμούς και ποσοστά για την ύφεση, την ανάπτυξη, την ανταγωνιστικότητα, το έλλειμα, το ισοζύγιο τρεχουσων συναλλαγών, όλα τα ξέρουν. Για αυτά ομως που απασχολούν τον κόσμο τι έχουν να πουν ? Γιατί αυτό δεν είναι τελικά το ζητούμενο ?

 

Τι εποτίκια βάζουν στα νέα δάνεια που μας δίνουν ? Που αποσκοπούν ? Είναι τελικά πράγματι οι αγορές και ο Γιούνκερ άνθρωποι με όραμα για την ευρώπη ή απλά εξυπηρετούν τα συμφέροντα των τραπεζιτών και των συμφερότων που εκπροσωπούν ?

 

Επειδή λοιπόν εγώ δεν τους εμπιστεύομαι διότι, εκτός του ότι είναι όλοι μια ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ με τραπεζίτες και διεθνείς τοκογλύφους δεν διαφέρουν και σε τίποτα από τους Έλληνες πολιτικούς που οδήγησαν τη χώρα σε αυτή τη κρίση, δεν μπορώ να αποδεχθώ τα μέτρα τους, ειδικά όταν δεν δημιουργούν ανάπτυξη και αφήνουν στο απυρόβλητο όλους όσους πραγματικά λεηλάτησαν τη χώρα. Γιατί δεν ανοίγουμε Perikli τους τραπεζικούς λογαριασμούς ? Είναι τόσο εύκολο. Πολύ πιο εύκολο από οποιοδήποτε άλλο μέτρο ή τη φοροδιαφυγή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι στρεβλώσεις 50-60-100-150 ετών θα διορθωθούν άμεσα και με πόνο γιατί αυτό είναι το ΤΙΜΗΜΑ της καθυστέρησης .

 

Οσο πιό γρήγορα όμως το κάνουμε , τόσο πιό γρήγορα θα αλλάξουμε .

 

Θα υπάρξουν θύματα , δυστυχώς όμως είναι πόλεμος και στον πόλεμο τα θύματα είναι αυτονόητα .

 

Το πρόβλημα της χώρας μας είναι παιχνίδι πολέμου , ανάμεσα στους δύο πόλους εξουσίας τους πολιτικούς και τους τραπεζίτες , που δυστυχώς τα τελευταία 20 χρόνια δυνάμωσαν πολύ και αυτονομήθηκαν πολιτικά διεθνώς .

 

Οσο ξαφνικά ξεκίνησε με τον ΓΑΠ να περιφέρεται στον κόσμο και να λέει πόσο διεφθαρμένοι είμαστε και πόσο πολλά χρωστάμε , έτσι ξαφνικά θα σταματήσει με θετικά δημοσιεύματα και θετικές αξιολογήσεις μας από τους οίκους .

 

Στο ενδιάμεσο θα έχουν αλλάξει χέρια κάποια πράγματα , αλλά θα έχει έρθει θεσμικά και η χώρα στον 21ο αιώνα .

 

Η λύση θα είναι η επιλεκτική χρεοκοπία και αυτή την στιγμή παζαρεύεται η διάρκεια της .

 

Αν είναι 1-2-3 μέρες θα την βγάλουμε σχετικά καθαρή , αν είναι 4-6 μήνες θα πονέσουμε αρκετά .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα με άλλο νόημα το άνοιξα ... ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΕΚΤΡΕΨΑΤΕ!!!!

Τέλος πάντων κι έτσι διάλογος γίνεται....

 

Periklis.... τελικά ΤΙ μας προτείνεις ΕΣΥ από τις Βρυξέλλες όπου βρίσκεσαι???

Προσπάθησε να φέρεις τον εαυτό σου ΕΔΩ... στην ανασφάλεια της Ελληνικής πραγματικότητας κι όχι στον ΑΣΦΑΛΗ ΚΙ ΤΑΚΤΟ κόσμο των Βρυξελλών.....

Το ύφος που γράφεις το ξέρω...... Το βλέπω κι από τις συζητήσεις που κάνω, με τον κολλητό μου παιδιόθεν και κουμπάρο πλέον φίλο μου, όπου βρίσκεται εδώ και 1,5 χρόνο στην ίδια περίπου θέση όπως εσύ (μόνιμος υπάλληλος commission) με ένα μισθό ~6000€.....

Όλο συμφωνεί με αυτά που γίνονται όλο αυτό το καιρό εδώ και πάντα με τη στερεότυπη έκφραση ... έπρεπε να γίνουν!!!

ΟΚ ... κι εγώ συμφωνώ ότι ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΡΕΒΛΩΣΕΙΣ σε όλα τα επίπεδα της κοινωνίας και του Δημοσίου...... Αυτά έπρεπε να διορθωθούν!!!

ΕΠΡΕΠΕ ΌΜΩΣ ΝΑ "ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΝ" με ΒΙΑΙΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ??? Με στρεβλώσεις ΑΝΑΠΟΔΕΣ???? ΜΕ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ της οποίας γρανάζι υπήρξες κι εσύ????

Φέρε τον εαυτό σου εδώ και απέβαλε για λίγο το μανδύα της απόστασης και του κλίματος των Βρυξελλών!!!

 

Αφού προκαλούμαι θα απαντήσω.

 

Το που βρίσκομαι εγώ ήταν δική μου επιλογή και προσπάθεια για να σέβομαι τον εαυτό μου και τον κόπο μου.

Η τελευταία μου δουλειά στην Ελλάδα το 1991 ήταν στα έργα στην Καλογρέζα για τους Μεσογειακούς (υπήρχε τότε μόνο το Ολυμπιακό Στάδιο που είχε κάνει ο θείος Καραμανλής). Μπορείτε να βρείτε τις εταιρείες που συμμετείχαν... Εκεί λοιπόν γινόταν "Της λοβιτούρας το κάγκελο". Τι διπλο-τριπλο-χρεώσεις... Τι προδιαγραφές... Τι μίζες ΠΑΝΤΟΥ... Επειδή λοιπόν οι επιχειρηματίες δεν ήθελαν να φαίνονται φόρτωναν τη "διαμεσολάβηση" σε κάποια στελέχη των εταιρειών τους. Όταν το δικό μου αφεντικό με πλησίασε και μου το πρότεινε παραιτήθηκα, αφήνοντας μία πολύ καλά αμειβόμενη θέση. Η προοπτική της ποινικής μου δίωξης όμως βάρυνε περισσότερο συν τις προδιαγραφές και όλα τα υπόλοιπα. Κάποιοι με είπαν μαλ@@α.

Έψαξα την τύχη μου αλλού και την βρήκα εδώ που είμαι τώρα. Κάποιοι παρόμοιοι λόγοι πιστεύω πως οδήγησαν και τον φίλο σου να ξενιτευτεί.

 

Μη μου λες λοιπόν για την ασφάλεια και τη σιγουριά μου και την κριτική που ασκώ και το ύφος μου, γιατί αν δεν έχεις καταλάβει προσπαθώ να βοηθήσω την κατάσταση όπως μπορώ. Γιατί διαπιστώνω ακόμη και αυτή τη στιγμή πως και άλλοι όπως εσύ πιστεύετε πως δεν έχετε ευθύνη για την κατάσταση που βρίσκεται ο τεχνικός κλάδος.

Να σου θυμίσω πως πριν από 1,5 χρόνο όταν προσπαθούσα να σας συνειδητοποιήσω πως η ΣτΕ 1828/08 έχει γενικότερη εφαρμογή - ΕΣΥ συγκεκριμένα διερρήγνυες τα ιμάτιά σου πως αφορά μόνο τους διαδίκους. Όχι ότι δεν μπορούσες να καταλάβεις τα επιχειρήματα περί αντισυνταγματικότητας των διατάξεων που παρουσίαζα, αλλά γιατί δεν ήθελες να ξεβολευτείς από τον τρόπο που ήξερες...

 

Όσο για την βίαιη προσαρμογή να σου πω ότι οι δομικές αυτές αλλαγές έπρεπε να είχαν γίνει από τη δεκαετία του ΄80, αλλά κανείς δεν νοιαζόταν για τίποτα... Όλοι για την πάρτη τους με κάθε τρόπο και μέσον και ποιος θα "έχωνε" τα περισσότερα στον ελεγκτή είτε για να πάρει τη σειρά των άλλων είτε για να προχωρήσει τη δουλειά στα όρια της νομιμότητας...

 

Παρ΄ όλα τα παραπάνω αντί να ρίξω "μαύρη πέτρα" πίσω μου και με την ευκαιρία της δικής μου περίπτωσης (1828/08) άρχισα να συμμετάσχω στο φόρουμ και προσπάθησα να ενημερώσω και συνειδητοποιήσω και για το "Διαφορετικό" των πραγμάτων και να προτείνω πολλές φορές και λύσεις - χωρίς ίδιον κέρδος. Αν αυτό είναι που σε ενόχλησε τότε θα παραμείνω σιωπηλός να διαβάζω την αγανάκτησή σου για τα συμβαίνοντα γύρο σου.

Δεν τόλμησες όμως να προτείνεις Καμία λύση.

 

ΥΓ.1 Τώρα μπορείς να ψέξεις το ύφος μου.

ΥΓ.2 Ο φίλος σου στην Commission προφανώς αναφέρθηκε μόνο στον βασικό του μισθό και όχι στα επιδόματα και τα εκτός έδρας που διπλασιάζουν το ποσόν του αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Grtopo, ετσι επρεπε να γινουν... Βιαια! (το ξεπουλημα ειναι αλλο καπελο. Να μη λεμε και πολλα, διοτι πρωτοι εμεις την ξεπουλησαμε πολυ πριν το οποιο μνημονιο...).

Οπως οταν πας να κοψεις την οποια κακη συνηθεια, πρεπει να το κανεις βιαια...

 

Μηπως τα νεα μετρα για τα ΑΕΙ δεν ειναι σωστα;;;

Οποιος εχει δει και αλλα συστηματα ΑΕΙ ευρωπης, θα συμφωνησει πως ειναι σωστοτατα...

 

Περικλη, συμφωνω σε πολλα απο αυτα που λες.

Αλλά και το

Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο για να μπορέσουν να πληρώσουν τα "χαράτσια" που επέβαλλαν οι ανεπάγγελτοι μαθητευόμενοι μάγοι;

Μήπως να συστήσουν "εταιρείες" για να πεινάνε ...παρέα, δυό-δυό και τρεις-τρεις; Ή μήπως η "καινοτομία" (η νέα προωθούμενη "μόδα") θα βρει εφαρμογή στο πελατολόγιο των συνταξιούχων των 450Ε/μήνα πλέον και των ιδιωτικών υπαλλήλων των 600;

συγκεντρωνει και περιγραφει ακριβεστατα την κατασταση μας...

Ας μη το ξεχναμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, να σου ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ σου επιτέθηκα προσωπικά..... ΌΜΩΣ το ύφος αυτό επειδή το εισπράττω όποτε μιλάω πλέον με τον φίλο μου .... με εκνευρίζει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!!! Κι αυτό ΌΧΙ γιατί ΔΕΝ έχει ΔΙΚΙΟ.... αλλά γιατί ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ πλέον τα όσα συμβαίνουν τώρα, σαν να ήταν ΠΑΝΤΑ στο εξωτερικό και ΔΕΝ είχε γνώση της Ελληνικής πραγματικότητας τόσα χρόνια!!!!

Σου είπα κι εγώ ότι ΥΠΗΡΞΑΝ ΣΤΡΕΒΛΩΣΕΙΣ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ..... στις οποίες ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟΤΑΤΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΊΑ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΜΕ......

Στρεβλώσεις που φυσικά οδήγησαν τα πράγματα κάπου εδώ!!!

 

ΌΜΩΣ .... η διόρθωση αυτή... ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΒΙΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ... με ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΝΤΙ ΠΙΝΑΚΙΟΥ ΦΑΚΗΣ και με ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ!!!!

Κι από πάνω οι ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΉΓΗΣΑΝ ΕΔΏ.... ΚΑΙ ΚΑΤΟΝΟΜΑΖΩ ΕΥΘΕΩΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ (ΌΧΙ ότι η ΝΔ, ΔΕΝ είναι άμοιρη ευθυνών αλλά στα 30 χρόνια που είμαστε στην ΕΟΚ... τα 22 είναι κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ)... ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΛΏΒΗΤΟΙ ΚΙ ΣΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΕΞΑΓΝΙΣΤΗ!!!!

 

Επί προσωπικού τώρα.... Όταν σου έλεγα ότι αφορά σε διαδίκους ήταν πρίν ΛΑΒΕΙ έκταση το θέμα με την εμπλοκή των Συμβολαιογράφων..... Ελπίζω να το θυμάσαι αυτό!!! Σου είχα μάλιστα παραθέσει ότι η απόφαση αυτή καθαυτή, ΔΕ μπορούσε να ανατρέψει το άρθρο του 181Δ.... καθώς ΔΕΝ ήταν ΑΠΌΦΑΣΗ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑΣ.... Στη πορεία με την ανάμιξη των συμβολαιογράφων τα πράγματα περιπλέχθηκαν και ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ έχουν αποκατασταθεί!!!

 

Εννοείται πως ΔΕ με ενοχλεί το να γράφεις .... ίσα ίσα κι ουτε έχω σκοπό να σε ψέξω!!!

ΜΗ γράφεις όμως με ύφος Βρυξελλιώτικο :"Καλά να πάθετε"....

Για το ΥΓ2 ...... Όντως αυτές τις "λεπτομέρειες" μάλλον ξέχασε να μου τις πει!!!

Σε πμ ενδεχομένως μπορούμε να πούμε περισσότερα αν έχεις επί προσωπικού.... για τη κουβέντα μας όμως... ΛΥΣΕΙΣ από τις πεφωτισμένες και ψύχραιμες Βρυξέλλες ΔΕ μου πρότεινες... τώρα που καίγεται το σπίτι μου!!

Link to comment
Share on other sites

οταν φτασεις στο σημειο να δεις μηχανικο εξηντα χρονων που απασχολουσε τραντα δυο ατομα να εχει κλεισει τα παντα και να παρακαλει για μια ρυθμιση ημιυπαιθριου, τοτε νομιζω οτι αυτο ειναι ο πατος.....

μην τον λυπάσαι, ο καλύτερος του χωριού είναι

 

... στρέβλωσε την αγορά τόσα χρόνια, σάρωσε τους ΗΧ που έκτισε τόσα χρόνια και τώρα πάει για σύνταξη 2000/μήνα .....

 

......

Είναι δυνατόν να υπάρχουν μηχανικοί που να προσπαθούν να ζήσουν με δήλωση Η/Υ?

Τι άλλο να περιμένει κανείς για να αρχίσει να συνειδητοποιεί έστω πως πρέπει να αλλάξει τουλάχιστον τρόπο σκέψης?

Μήπως την κατάσχεση του σπιτιού του από τον τοκογλύφο, στον οποίο σίγουρα θα απευθυνθεί αφού δεν τον δανείζουν πλέον οι τράπεζες?...

ούτε εγω κατλαβαίνω τι μας προτείνεις;

 

να δουλέυουμε μηχανικοί για 300ευρώ/μηνα επειδή στο τέλος αυτο θα γίνει;

μα τα έξοδα του ΤΣΜΕΔΕ και του ελέυθερου επαγγέλματος είναι πάνω από 300

 

2 λύσεις απομένουν:

 

  • να πάμε στο Δημόσιο
  • να ξενιτευτούμε

ή και τα 2 μαζί

 

..... ΌΜΩΣ το ύφος αυτό επειδή το εισπράττω όποτε μιλάω πλέον με τον φίλο μου .... με εκνευρίζει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!!! Κι αυτό ΌΧΙ γιατί ΔΕΝ έχει ΔΙΚΙΟ.... αλλά γιατί ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ πλέον τα όσα συμβαίνουν τώρα, σαν να ήταν ΠΑΝΤΑ στο εξωτερικό και ΔΕΝ είχε γνώση της Ελληνικής πραγματικότητας τόσα χρόνια!!!!

....

όταν είσαι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λες

 

άμα του φίλου σου του κατεβάσουν τον μισθό στα 600ευρώ όπως και τους λοιπούς ΔΥ σε κανένα χρόνο

και πρέπει με τα λεφτά αυτά να ζει στο εξωτερικό ή έστω με τα 2πλάσια τότε θα καταλάβει τι συζηταμε

Link to comment
Share on other sites

Μπααααα αυτός πλέον θα πάρει σύνταξη από Βρυξέλλες καθότι μονιμοποιήθηκε !!

Για τον συγκεκριμένο βέβαια μου τη δίνει η "αλλαγή" του αυτή, καθώς ήταν Δ.Υ τα τελευταία 6~7 χρόνια αλλά ΉΤΑΝ από τους Δ.Υ που θα έπρεπε να είχαμε!!! ΠΟΤΕ δεν έφευγε στην ώρα του και στη Δ/ντική θέση που κατείχε τα 2 τελευταία χρόνια είχε καταφέρει αρκετά νεωτεριστικά για τα ήθη της δημόσιας διοίκησης.....

 

Είχε βεβαια αηδιάσει απο τον δημόσιο τομέα και γι αυτό την έψαξε για ΕΕ μεριά .. την έκανε ... και δικαιώθηκε εκ των υστέρων βεβαίως βεβαίως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υποχρέωση να απολογηθώ σε κανέναν και για τίποτα, θα απαντήσω στη myri και τον GRTOPO.

 

Δεν μπορείτε να γνωρίζετε τον αγώνα που κάνουν οι Έλληνες μόνιμοι υπάλληλοι των Οργάνων στην ΕΕ, για να "γλυκάνουν" αποφάσεις και να επηρεάσουν τα άτομα που τις λαμβάνουν υπέρ της Ελλάδας, καθαρά για πατριωτικούς λόγους. Γιατί οι περισσότεροι από μας προερχόμαστε από την αγορά και δεν ξεχάσαμε τι σημαίνει αυτό. Ούτε πάλι ανεχόμαστε από τους "βαρβάρους" με τους οποίους εργαζόμαστε στις ίδιες υπηρεσίες (και εν πολλοίς στο ίδιο αντικείμενο) να καταφέρονται κατά της Ελλάδας. Τι να πεις όμως για παράδειγμα στο Γερμανό συνάδελφο που χειρίζεται τις χρηματοδοτήσεις του κτηματολογίου? ή εκείνου που ασχολείται με τα αιολικά? ή του άλλου με το περιβάλλον και τις χωματερές? Πόσο να δικαιολογήσεις καταστάσεις?

Το αποτέλεσμα είναι να παραβιάζουμε εν γνώση μας πολλές φορές τον δεοντολογικό κώδικα της δουλειάς μας (ως ευρωπαίοι λειτουργοί - που σημαίνει ουδετερότητα και αποστασιοποίηση) και να δεχόμαστε από επιπλήξεις, έως στερήσεις προαγωγών. Από την άλλη όταν προσπαθούμε να ενημερώσουμε φίλους και γνωστούς που αφήσαμε στην Ελλάδα, για επικείμενες αλλαγές και δυσλειτουργίες που αφορούν τη χώρα μας, κατηγορούμαστε ότι "το παίζουμε" ή χαιρόμαστε με ότι συμβαίνει εκεί... Ήμαρτον επί τέλους.

 

Όσον αφορά το τι πρέπει να κάνετε, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι να αποφύγετε είναι να μείνετε μόνοι και εκτεθειμένοι. Συνεργαστείτε μεταξύ σας για να έχετε τουλάχιστον οικονομίες κλίμακας και περισσότερες ευκαιρίες επιβίωσης. Εσείς βέβαια γνωρίζετε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

μα εγώ δε λέω πως δεν του αξίζει η θέση ή τα λεφτά του

 

απλά ερμηνεύω την κατάσταση, ειναι έξω από τον χορό και δεν τον αγγίζει σε προσωπικό επίπεδο

 

αν ήταν εδώ στην παλιά του θέση και σαν το κοροίδο ξεπατωνόταν στη δουλειά και τον έλεγαν απο πάνω κοπρίτη και τεμπέλη και του κόβαν και τον μισθό

θα είχε άλλη γνώμη

 

ΥΓ

Περικλή δεν χρειάζεται να απολογηθείς

ούτε είπε κανείς πως χαίρεσαι

 

απλά ζητάμε και εμέις μια κατανόηση από ανθρώπους μορφωμένους που έχουν ζήσει εδώ και μας εκπροσωπούν και έξω

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υποχρέωση να απολογηθώ σε κανέναν και για τίποτα, θα απαντήσω στη myri και τον GRTOPO.

 

Ευχαριστούμε, αλλά προσωπικά ΔΕ σου ζήτησα να απολογηθείς για το ότι βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή σε ΚΑΛΥΤΕΡΗ θέση διαβίωσης ατενίζοντας το μέλλον σου με ΑΣΦΑΛΕΙΑ & ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ!!! Μη με παρερμηνεύεις

 

..............Από την άλλη όταν προσπαθούμε να ενημερώσουμε φίλους και γνωστούς που αφήσαμε στην Ελλάδα, για επικείμενες αλλαγές και δυσλειτουργίες που αφορούν τη χώρα μας, κατηγορούμαστε ότι "το παίζουμε" ή χαιρόμαστε με ότι συμβαίνει εκεί... Ήμαρτον επί τέλους.

Οι αλλαγές ΔΕΚΤΕΣ ... ΟΧΙ όμως με ΤΕΤΟΙΟ ΔΟΣΙΛΟΓΙΣΜΟ!!!!

Είπα ότι ΕΠΡΕΠΕ να ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΟΛΛΑ..... ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ!!! Όχι μαζί με τα ξερά να καούν και τα χλωρά!!! ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΜΕΝΗ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ ΚΑΙ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ!!!

 

Όσον αφορά το τι πρέπει να κάνετε, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι να αποφύγετε είναι να μείνετε μόνοι και εκτεθειμένοι. Συνεργαστείτε μεταξύ σας για να έχετε τουλάχιστον οικονομίες κλίμακας και περισσότερες ευκαιρίες επιβίωσης. Εσείς βέβαια γνωρίζετε καλύτερα

Μάλιστα.... τώρα μας είπες κάτι.......

Ένα κουτί Α4 διά Ν συνεργάτες.... είναι όντως και αυτό μια λύση, ενδεχομένως!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.