Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

[email protected]

 

έχεις και δίκιο και άδικο. Αλλα δεν καταλαβαίνεις το πλάνο. Η Ιδέα που υπάρχει εδω και 10 χρόνια στην αγορά ονομάζεται Medium Scale Integrated Service. Αποσκοπεί στην δημιουργία ενος συγκεντρωτικού και ευέλικτου σχήματος 40 ατόμων με εξειδίκευση στην πώληση. Σίγουρα δεν θα είσαι ΑΚΤΟΡ διότι προσωπικά το μοντέλο του βασίζεται στην δημόσια δαπάνη και στα πολύ μεγάλα έργα και πάντα το έβρισκα να ακροβατεί. Το όπλο του Medium Scale Integrated Service βασίζεται στον λόγο best product for your penny. Ο βασικός του στόχος είναι η πώληση όχι του ακινήτου αλλα της ιδέας. Ξεφεύγεις λοιπόν απο την λογική του Α κόστος/τμ και πάς στην λογική του Α product / τμ. Δεν πουλάς τμ αλλά όνειρο διαβίωσης και ηρεμίας.

 

Θα πώ ορισμένα πράγματα αν και δίνω ιδέες. Εχεις 2 showroom για τον πελάτη. Αυτό που κάναμε πάντα ήταν να τους δίνουμε το σπίτι για 24 ώρες σαν test drive. Μέσα στο σπίτι είχαμε selling points. Δίνω ιδέες

 

Το παιδικό δωμάτιο για το αγόρι είχε polaystation με το τελευταιο hit με εσωτερική επικοινωνία με τα άλλα δωμάτια. Τα χρώματα/έπιπλα ήταν επιλεγμένα να σου δώσουν την ηρεμία να σκεφτείς τον χώρο και να σε κάνει να τον θές.

 

Το καθιστικό πάντα είχε TV, hi-fi, κρυμμένα CD και άλλα μαγικά που τους βάζαμε να αρχίσουν να τα ψάχνουν σε κυνήγι θησαυρού. Στην TV έπαιζε ένα βιντεο με τα στάδια κατασκευής του σπιτιού, τα υλικά, τις παροχές, την τράπεζα, κλπ. Στο τέλος του βιντεο τους βάζαμε το παιχνίδι του ψαξίματος. Μην ξεχνάς οτι θέλαμε να νιώσουν μέσα σε 24 ώρες οτι αυτό είναι το σπίτι τους και να το αγαπήσουν. Αυτό για να το κάνεις είναι να μην τους αφήσεις χρόνο να σκεφτούν τα προβλήματά τους ούτε το κόστος αγοράς.

 

Στις 90% των περιπτώσεων την επόμενη μέρα μας ζητούσαν να το αγοράσουν όπως έχει. Οι γυναίκες πάντα πιο προνοητικές και ξέροντας τιμές προσπαθούσαν να υπολογίσουν το κόστος των ηλεκτρικών συσκευών, επίπλων, κλπ. Φτάνανε λοιπόν να πιστεύουν οτι είναι όνειρο ακριβό και πέραν των δυνατοτήτων τους. Αμ δε!! Οταν ακούγανε την τιμή ανα τμ όλοι ρωτούσαν μαζί με όλα αυτά? Βέβαια. Τα συμβόλαια γινόντουσαν σε 1 μέρα. Η βασική αρχή είναι απλή. Το κόστος μιας LED LOEWE 42 ανα τμ είναι γελοίο. Μαζί με τα έπιπλα, ηλεκτρικά κλπ όλα τοποθετημένα απο εναν αρχιτέκτονα με γνώσης consumer physiology που βγάνανε φασόν το κόστος είναι περίπου 250Ε ανα τμ.

 

Επιπλέον τα έπιπλα έβγαιναν με 50% εκπτωση απο την λιανική, τα ηλεκτρικά με 25-28%, κλιματισμός με 30%. Απο αυτά κρατούσαμε το 10% και δίναμε την άλλη έκπτωση στον πελάτη δώρο. Πατώματα με λιανική 80Ε ανα τμ τα παίρναμε στα 27Ε απο Τουρκία. Πλακάκια απο Ιταλία σε τιμές γελοίες. Να πουλάει το ίδιο ο έμπορος 30Ε το τμ και εμείς το παίρναμε 8Ε. Θερμοπροσοψη απο 55Ε κατέβαινε στα 27Ε. Αντε γιατί λέω πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Ροδόπουλε

 

Ωραία ιδέα και πρωτοποριακή για την Ελλάδα.Σου εύχομαι να την υλοποιήσεις.Ωστόσο σε κανένα σημείο της δεν καταρρίπτει τους προβληματισμούς που έθεσα, σχετικά με τα κόστη συνεργασίας και τα κόστη κατασκευής.

 

Σχετικά με αυτή την ιδέα, εγώ θα σου πώ την εμπειρία γνωστών που αγόραζαν παλαιωμένα διαμερίσματα, στη συνέχεια τα ανακαίνιζαν με συμβουλές καταξιωμένων αρχιτεκτόνων σχετικά με διακόσμηση (μελέτη εφαρμογής για ανακαίνιση!!!), και προσπαθούσαν να τα πουλήσουν βγάζοντας 50% κέρδος.

 

Το πραγματικό τους κέρδος ήταν της τάξης του 10%.Αγορά, ανακαίνιση, διακόσμηση, πώληση.10% του κεφαλαίου επένδυσης και το είχαν κοστολογήσει στο 50.Το μικτό τους δηλαδή στο 14%, μείον την απόσβεση κεφαλαίου για ένα έτος 4%, ίσον 10%.

 

Η απάντηση της ελληνικής αγοράς είναι κοινή: γιατί να σε πληρώσω για τη διακόσμηση, ενώ το μόνο που θέλω εγώ είναι το διαμέρισμα+τις οικοδομικές εργασίες?Επίσης, γιατί να σε πληρώσω 40% επιπλέον εφόσον τις οικοδομικές εργασίες της ανακαίνισης θα μπορούσα να τις κάνω εγώ, διαλέγοντας εγώ το πλακάκι που θέλω, διαλέγοντας εγώ την κουζίνα που θέλω, διαλέγοντας εγώ αν θέλω κρυφούς φωτισμούς ή όχι, αν θέλω ντουλάπες καπλαμά ή όχι, κλπκλπ με πιάνεις.....

 

Εγώ ούτε ευρώ δεν θα ρίσκαρα σε τέτοιο πλάνο, ούτε αυτό των γνωστών μου, ούτε το δικό σου κ ας θεωρείς ότι ζω εκτός πραγματικότητας.Προτιμώ είτε να ανοίξω μία τουριστική επιχείρηση, είτε μία εμπορική επιχείρηση αγροτικών προϊόντων, διότι το παιχνίδι της γης είναι ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΥΣ.

 

Δεν θα φτύσω εγώ το αίμα μου για να παλέψω ενάντια στο θηρίο με το ζόρι.Υπάρχουν πιό αποδοτικοί τρόποι να ζει κανείς, χωρίς να στενοχωριέται, χωρίς να φθείρεται, χωρίς να απογοητεύεται για τη χώρα στην οποία ζει.

 

Η χώρα προσφέρει ήλιο, θάλασσα και καφέ.Ο ήλιος προσφέρει τουρισμό και αγροτικά προϊόντα.Την ενέργεια την αφήνω στην απέξω, γιατί αν η γη είναι για πολύ λίγους, τότε η ενέργεια είναι για απειροελάχιστους καρχαρίες.Οπότε εγώ θα κατευθυνθώ σε αυτά που μπορεί να βγάλει ο τόπος, και όχι σε χώρους που ήδη βρωμάνε και ζέχνουν.Διότι εγώ είμαι συνειδητοποιημένος ότι το πάρτυ τελείωσε.Αν εσύ έχεις τα κονέ σου και μπορείς να εφαρμόσεις τέτοιο πλάνο, τότε σου εύχομαι καλή τύχη και καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι εταιρείες παίζουν σε άλλο μερίδιο της αγοράς.Παίζουν με ελάχιστους λεφτάδες και με ξενοδόχους.Για να φτάσει κανείς σε τέτοια επίπεδα πρέπει να έχει περάσει από τα προηγούμενα, να έχει να παρουσιάσει δουλειές του και να έχει κερδίσει το καλό όνομά του στην αγορά ώς φερέγγυο και αξιόπιστο.

 

Δεν είπε κανείς ότι είμαστε πενηντάρηδες άνεργοι μηχανικοί.

 

Το κόστος του προσωπικού και των μηχανημάτων απαιτεί μεγάλους τζίρους, πόσο μάλλον η εμπορία των υλικών και η συντήρηση.Ακόμα και στις μεγαλύτερες εταιρείες της Ευρώπης γίνεται ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ παρουσίαση του κόστους αγοράς-συντήρησης-απόσβεσης ενός μηχανήματος πριν αποφασισθεί η αγορά του, και του συγκριτικού του κόστους μίσθωσης.

 

Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ τυχαίο ότι παρότι κοστίζει περισσότερο, στα μεγάλα έργα οι εταιρείες δίνουν ποσοστό ένα 30% σε υπεργολάβους μηχανηματάδες, ενώ στην ουσία ΚΑΤΕΧΟΥΝ τα μηχανήματα οι ίδιες για να τελειώσουν τη δουλειά.

 

Το να κατέχεις μηχάνημα σημαίνει ότι έχεις αναλάβει ΟΛΑ τα έξοδα συντήρησής του (καύσιμα, λιπαντικά, συνεχής έρευνα αγοράς ανταλλακτικών, εκπαιδευμένο συνεργείο επισκευών/επιδιορθώσεων, ελαστικά, αποθήκευση, εκπαιδευμένους αδειοδοτημένους χειριστές ώς προσωπικό σου με μεροκάματο).

 

ΕΝΑΣ από αυτούς τους παράγοντες να αποκλίνει, είσαι κατεστραμμένος από χέρι.Εγώ σου λέω το πιό απλό πράγμα: σταματάνε οι δουλειές σου για κάνα χρόνο όπως τώρα.Το χειριστή τί τον κάνεις?Τον κρατάς αναγκαστικά και τον πληρώνεις (νάτο το flexibility πού χρειάζεται.....).Αν τον διώξεις, ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΜΑΖΕΥΕΙΣ.

 

Τσακωνόμασταν με το φίλο μου το theo, με τον οποίο ΠΑΝΤΑ τσακωνόμαστε σε θέματα κοστολόγησης, αν είναι συμφέρον ή όχι να νοικιάσει κανείς πρέσσα σοβά και να δουλέψει εργολαβικά.Μετά από πολλές παναγίες που έφαγα προσπαθώντας να τον πείσω να δουλέψει υπεργολαβικά, κατέληξε στο να μην νοικιάσει και να δουλέψει με το χέρι, με αυτεπιστασία αντί εργολαβικά.Το κόστος ήταν το ίδιο με το να δούλευε με υπεργολάβο εξαρχής, και έχασε το bonus της ταχύτητας που παρέχει ο υπεργολάβος.......

 

Οι απολύσεις στις μεγάλες εταιρείες ξεκινούσαν από τον τελευταίο των εργατών, και στη συνέχεια όταν αυτοί εξαντλούνταν οι απολύσεις συνεχίζονταν μέχρι οι καλοί χειριστές να απολυθούν ΜΕΤΑ τον εργοταξιάρχη!!!Τελευταίος φυσικά απολύεται ο εργοδηγός,ΑΝ απολυθεί, για όσους ξέρουν.

 

Και δεν πιάνω καν την περίπτωση εμπορίας των πρώτων υλών, διότι εκεί γελάει και το παρδαλό κατσίκι από τους δασμούς και τα κόστη αποθήκευσης, αδειοδοτήσεων, μεταφορών, cash flow των παραγγελιών.....

 

Για να είναι κανείς σε θέση να δουλέψει σε τέτοιες κλίμακες, απαιτείται ΜΕΓΑΛΟΣ τζίρος.Και το ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα στους μεγάλους τζίρους είναι η ίδια επένδυση κεφαλαίου.Διότι εκεί πρέπει αφενός μεν να βρει κανείς την τέλεια τομή επένδυσης ίδιων κεφαλαίων προς το ποσοστό δανειοδότησης, το cash flow των εσόδων, την απόσβεση ιδίων κεφαλαίων και την αποπληρωμή της δανειοδότησης.

 

Η ιδέα να φτιάξουμε ένα οικισμό στο Μαραθώνα ΜΟΝΟ ως κατακερματισμένοι ιδιώτες μηχανικοί που συνενώνονται, με έτοιμες προτάσεις δανειοδότησης, με εργατικό προσωπικό μεροκάματο, με ίδια μηχανήματα, με ίδια εμπορία των υλικών, με έτοιμες αδειοδοτήσεις, με συμβόλαια, με της παναγιάς τα μάτια, αν μη τι άλλο φαντάζει φρουτοπική.Και στη γενίκευσή της, όποιος πάει να εφαρμόσει τέτοια μοντέλα όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως σε μικρούς τζίρους, είναι καμμένο χαρτί.Συνεχίζω να κρατάω επιφυλάξεις για τον τομέα των επισκευών.Διότι εκεί η γραμμή παραγωγής ΔΕΝ είναι γραμμική, οπότε η υπεργολαβία κοστίζει σίγουρα παραπάνω.

 

Άλλο πράμα το ''ανακαινίζω ένα διαμέρισμα αποκλειστικά με μεροκάματα και αφήνω στην απέξω τους υπεργολάβους'' και άλλο πράμα ''ανεγείρω all inclusive''.Μπορώ να σας παρουσιάσω σε μικρότερη κλίμακα εξειδικευμένες εταιρείες που έδιναν προσφορά για δουλειά-πακέτο εκτός έδρας, κυρίως μεταλλικά και προκατασκευασμένα στοιχεία, πόσο έξω έπεφταν στην κοστολόγηση και μετά έστελναν ''επιστολές'' παρακαλώντας ''αξιότιμε κύριε πέσαμε έξω στην προσφορά μας, παρακαλούμε δώστε μας ό,τι παραπάνω έχετε ευχαρίστηση''.Οπότε, Periklis και Ροδόπουλος ξανασκεφτείτε ποιός ζει στην πραγματικότητα.

 

 

Νάνα η Μπανάνα.

 

 

 

Ρε Zavi ήμαρτον!

Δεν σου είπε κανείς (και κυρίως όχι εγώ) να γίνεις J&P και να στοκάρεις χρήματα σε μηχανήματα και όλα τα υπόλοιπα που είπες και μάλιστα σε τέτοια οικονομική περίοδο.

Φανταζόμουν ότι εσύ ειδικά θα το έπιανες το νόημα πιο εύκολα από άλλους.

Να το κάνω πιο απλό λοιπόν.

 

Δύο αρχιτέκτονες για μονοκατοικία / μεζονέτα (υπάρχουν πολλοί)

Δύο στατικοί (υπάρχουν περισσότεροι)

Δύο για Σύμμεικτες / Μεταλλικές / Ξηράς δόμησης (υπάρχουν αρκετοί)

Ένας Σύμβουλος στα πολεοδομικά (ένας από τους καλύτερους είναι στο φόρουμ)

Δύο καλοί τοπογράφοι

Έναν - δύο πιτσιρικάδες για τις πολεοδομίες και εξωτερικές δουλειές (το κόστος των οποίων Μοιράζεστε).

 

Όλοι οι παραπάνω συστεγάζονται και έχουν κατ΄ αρχήν (τις ριμάδες) οικονομίες κλίμακας όσον αφορά στα λειτουργικά τους.

Όλοι αυτοί είναι ελεύθεροι επαγγελματίες, μέχρι να ευοδωθεί η κατάσταση και να κάνουν εταιρεία για να αποκτήσουν μεγαλύτερη "βαρύτητα" στην αγορά.

 

Συνεργάζεσαι υπεργολαβικά (όσο κρατά η κρίση) με τα καλύτερα συνεργία από αυτά που έχει ο καθένας σας. Όταν με το καλό ανοίξουν οι δουλειές έχεις ορισμένους με εξαρτημένη σχέση.

 

Πας Βουλγαρία, Ρουμανία, Πολωνία... και βρίσκεις παραγωγούς υλικών που σ΄ ενδιαφέρουν (από καλώδια και πίνακες μέχρι πόμολα) και κάνεις συμφωνία μαζί τους για κλιμακωτές τιμές αγοράς.

 

Βρίσκεις τράπεζα (Ελλάδα ή Ευρώπη) και χρηματοδοτείς το κάθε σου project.

Ασφαλιστική εταιρεία για κάθε σου project και απώλεια εσόδων στη στραβή.

Φτιάχνεις τμήμα marketing ή συνεργάζεσαι με εξωτερικούς συνεργάτες που θα σε προωθήσουν στις αγορές στόχο που σ΄ ενδιαφέρουν. Και τους ακούς! Όχι τα ξέρω όλα...

 

Επικεντρώνεσαι στη συντήρηση και τη διαχείριση, αλλά έχεις τη δυνατότητα να χτυπήσεις και κατασκευή.

 

Προσανατολίσου κατασκευαστικά στον τομέα της ανάπτυξης οικισμών. Στόχευσε στο μικρό αλλά υπαρκτό κομμάτι της εσωτερικής αγοράς που έχει "ξεπλυμένο" χρήμα και θέλει να το επενδύσει στην Ελλάδα, να το βλέπει. Στόχευσε στις ορδές των Ρώσων που αγοράζουν ότι να ΄ναι σε όλη τη χώρα έχουν χρήματα, ξανθιές και θέλουν ήλιο, θάλασσα, σουβλάκι με τζατζίκι και ακίνητο με πισίνα.

Η επικρατούσα αντίληψη μεταξύ των ξένων συναδέλφων εδώ είναι να αγοράσουν σπίτι στην Ελλάδα αν με την κρίση έχουν πέσει οι τιμές...

 

Ε, δεν γράφω άλλα... βρείτε τα μόνοι σας τα υπόλοιπα

 

Να συμπληρώσω και κάτι ακόμη μετά το τσιγάρο που βγήκα έξω και έκανα (ναι, ναι έχουμε και τέτοια εμείς εδώ...Αλλά έτσι μου έρχονται ιδέες...)

 

Θα σε πείραζε στο παραπάνω σχήμα να έχεις και ένα - δύο συνεργεία αλουμινάδες να περνάνε πορτο-παράθυρα και να τσιμπήσεις κάτι από το "εξοικονομώ στο σπίτι"?

Στην Αγγλία ακόμη και γνωστοί αρχιτέκτονες τα δύο τελευταία χρόνια ασχολήθηκαν με ένα κοινωνικό πρόγραμμα μετατροπών πρόσβασης σε σπίτια ηλικιωμένων ή ατόμων με δυσκολία στις μετακινήσεις. Το μέγιστο ποσό της κρατικής επιδότησης είναι αν θυμάμαι καλά 30.000 λίρες (δίδεται αναλογικά) και κάνουν μετατροπές του τύπου: Ράμπες, χαμήλωμα μπανιέρας ή αντικατάσταση με ντούζ, τοποθέτηση lift για αναπηρικό καρότσι σε εσωτερικές σκάλες... Εκείνο που θέλω να σου πω δηλαδή είναι η ικανότητα προσαρμογής που πρέπει να διαθέτει κανείς σήμερα. Αν θέλει να παραμείνει στο χώρο δηλαδή, αν πάλι προτιμά να γίνει φάρμερ είναι άλλη υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Δύο αρχιτέκτονες για μονοκατοικία / μεζονέτα (υπάρχουν πολλοί)

Δύο στατικοί (υπάρχουν περισσότεροι)

Δύο για Σύμμεικτες / Μεταλλικές / Ξηράς δόμησης (υπάρχουν αρκετοί)

Ένας Σύμβουλος στα πολεοδομικά (ένας από τους καλύτερους είναι στο φόρουμ)

Δύο καλοί τοπογράφοι

Έναν - δύο πιτσιρικάδες για τις πολεοδομίες και εξωτερικές δουλειές (το κόστος των οποίων Μοιράζεστε).

 

Με το καλημέρα όλοι αυτοί χρειάζονται τζίρο 2.500.000 ανά έτος ΜΟΝΟ για να έχουν μισθό για να ζήσουν, με ένα κέρδος επί του τζίρου της τάξης του 10% για να πούμε ότι είναι και ανταγωνιστικοί.

 

2.500.000 ευρώ ανά έτος, δηλαδή 7.500.000 ευρώ την τριετία.Δηλαδή 10 οικοδομές μέσω όρο να τρέχουν κάθε έτος.Δηλαδή ο ΚΑΘΕ ένας να φέρνει μία οικοδομή το χρόνο.

 

Πρόχειροι υπολογισμοί.......

 

Βγάλε τα συμπεράσματά σου για την πιθανότητα συνεργασιών.:lol::lol:Αν υπήρχαν αυτά τα δεδομένα πίστεψέ με δεν θα υπήρχε κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς εδω είναι το πρόβλημα σου. Δεν πουλάω με 50% καπέλο αλλα με 20% (το 30% το δίνω δώρο στον πελάτη για να νιώσει Βασιλιας). Δεν με ενδιαφέρει να κάνω ανακαινίσεις αλλα νέες κατασκευές. Με ενδιαφέρει να σπάσω τα κομματάκια της αγοράς λόγω πληθώρας μηχανικών, τεχνιτων, εμπόρων και να την χωρίσω σε 20 μεγάλα κομμάτια. Το ξαναείπα η συγκεκριμένη εταρία πουλάει 6000-8000 τμ τον χρόνο. Αυτό έχει θέσει σαν στόχο και τον πετυχαίνει ακόμα και μέσα στην κρίση.

 

 

Ζαβι

 

πάλι λάθος.

Λες

 

Με το καλημέρα όλοι αυτοί χρειάζονται τζίρο 2.500.000 ανά έτος ΜΟΝΟ για να έχουν μισθό για να ζήσουν, με ένα κέρδος επί του τζίρου της τάξης του 10% για να πούμε ότι είναι και ανταγωνιστικοί.

 

Δεν το κατάλαβα αυτό. Είναι υπάλληλοι της εταρίας δεν πέρνουν κέρδος επι του τζίρου αλλα μισθό. Θα πάρουν και ένα μπόνους 5000 και είναι ΟΚ.

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πάλι. Κανείς δεν είπε οτι θα βγάζουν 10Κ τον μήνα αλλα 2500Ε οι γνώστες και 900Ε οι νέοι.

Link to comment
Share on other sites

@Ροδόπουλος & Periklis

 

Προφανώς είστε πιό έμπειροι άνθρωποι στη ζωή σε σχέση με μένα.

 

Ωραίες οι απόψεις σας, αλλά δεν κάνουμε κάτι άλλο πιό εύκολο και γρήγορο? Να αλλάξουμε επάγγελμα, γιατί μας έφαγαν οι ιδέες.

 

Τα δικά μου συμπεράσματα είναι ότι ΑΝ κάποιος από εμάς βρει για ΜΙΑ μοναδική φορά στη ζωή του την ευκαιρία να αγοράσει ΜΙΑ μόνο φορά γη σε οικονομική τιμή αλλά σε ωραίο σημείο, τότε έλυσε το πρόβλημά του ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.Αυτό με έχει διδάξει εμένα η αγορά και οι σφαλιάρες μου στο επάγγελμα.

 

Από κει κ πέρα, επειδή σίγουρα είμαστε περισσότεροι στο επάγγελμα απ' ό,τι είναι οι ανάγκες της χώρας, σίγουρα θα αραιώσουμε σιγά σιγά είτε υπάρχουν ωραίες ιδέες είτε όχι.Διότι οι ιδέες είναι ωραίες, η φρουτοπία όμως είναι φρουτοπία.Και στις μέρες μας, το να ρισκάρεις κεφάλαιο σε μια τελειωμένη υπόθεση είναι απλά αυτοκτονικό.

 

Ο καθένας μας θα πρέπει να κατευθυνθεί στον τομέα που η χώρα είναι πλούσια, και όχι σε τομείς που βρωμάνε και ζέχνουν.Διότι εμένα η μυτούλα μου είναι γαλλική και ευαίσθητη, κ η όσφρησή μου οξυμένη, οπότε ενοχλούμαι πολύ εύκολα και ζαλίζομαι με δυσωδίες.

 

Εγώ παρέχω υπηρεσίες μηχανικού για χόμπυ μέχρι να επιχειρήσω το κάτι άλλο.Δεν υπάρχουν τέτοιες σωτηρίες στο επάγγελμα όπως αυτές που παρουσιάζετε, κατά τη γνώμη μου.

 

 

 

Δεν το κατάλαβα αυτό. Είναι υπάλληλοι της εταρίας δεν πέρνουν κέρδος επι του τζίρου αλλα μισθό. Θα πάρουν και ένα μπόνους 5000 και είναι ΟΚ.

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πάλι. Κανείς δεν είπε οτι θα βγάζουν 10Κ τον μήνα αλλα 2500Ε οι γνώστες και 900Ε οι νέοι.

 

Τζίρος 2.500.000 με 10% κέρδος αφήνει 250.000 εταιρικό κέρδος, το οποίο αν αφαιρέσουμε λειτουργικά έξοδα και το μοιράσουμε σε 11 άτομα βγαίνει ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 2000 μισθό το κάθε στέλεχος.Έτσι πάει ο ισολογισμός, εκτός κ αν θεωρείς ότι τα λέω λάθος........

 

Επίσης αν θεωρείς ότι το 10% είναι μικρό, τότε πολύ απλά σου απαντώ ότι για την περίπτωση ύπαρξης μεγαλύτερου ποσοστού κέρδους δεν χρειάζεται να συνεργαστείς με κάποιον, είσαι ήδη αφεντικό και κάνεις κουμάντο σε όλους, αντί να σου σπάει τ @@ ο καθένας για να συνεννοηθείς.Η οικονομία είναι ήδη στημένη με τέτοιο τρόπο ώστε αν επιτυγχάνεται η ισορροπία........

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά υπάρχει αλλά είναι διαφορετική από εκείνη που γνωρίζατε. Η νέα αγορά περιλαμβάνει Υπηρεσίες - Κατασκευή - Εμπόριο (όλα σε ένα). Που σημαίνει με απλά λόγια (και όποιος κατάλαβε - κατάλαβε...)

 

Α) Εταιρικό σχήμα (σε "σφιχτό ή χαλαρό" σχήμα) μηχανικών διαφόρων ειδικοτήτων.

 

Β) Συνεργεία διαφόρων ειδικοτήτων (με την όποια μορφή συνεργασίας).

 

Γ) Εμπορική δραστηριότητα Α΄ υλών και υλικών.

 

Δ) Συνεργαζόμενη τράπεζα και Ασφαλιστική εταιρεία.

 

Ε) Νομική και Λογιστική υποστήριξη.

 

ΣΤ) Τμήμα marketing και πωλήσεων.

 

Δηλαδή μία σφαιρική και αλληλο-υποστηριζόμενη δραστηριότητα, όπου ο ένας τομέας θα υποστηρίζει τον άλλον.

 

Η δραστηριότητα ενός τέτοιου σχήματος ορίζεται από:

Πρόταση - Μελέτη - Κατασκευή - Εξοπλισμό - Συντήρηση - Διαχείριση που με τη σειρά του σημαίνει ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ που αφορά ένα ακίνητο της οποιασδήποτε χρήσης. Από την έκδοση ΟΑ, μέχρι εγκαταστάσεις, μερεμέτια, ασφαλιστικές καλύψεις, καθαρισμούς, έκδοση κοινοχρήστων και πετρέλαιο για τη θέρμανσή του...

Εχεις αναρωτηθεί ποτέ πόσες τέτοιες εταιριες υπάρχουν στην Ελλάδα;

Λιγες, μη σου πω καμμία σε επίπεδο ιδιωτών και που να έχει όλο το πακέτο που περιγράφεις

 

Γιατί νομίζεις πως δεν είναι πολλές, παρότι από την εποχή της ανοικοδόμησης (το 60) έως σήμερα κτίστηκαν το 95% των αστικών κέντρων;

Για να καταλάβουμε το φαινόμενο ας δούμε τις κατηγορίες όπως έχουν διαμορφωθεί έως σήμερα:

 

  • Οι μηχανικοι που αποφοίτησαν το 60-70 είχαν άπειρες ευκαιρίες και μερικοί απο αυτούς έγιναν κολοσσοί πχ Τερνα κα

 

  • Πολλοί επένδυσαν στα δημόσια έργα - κατασκευή. Μεγάλες εταιρίες που βγάλαν χρήμα αλλά με τεραστια δάνεια στους οποόιους οφειλει το δημόσιο τα διπλάσια.

 

  • Αρκετοί ασχολήθηκαν με δημόσια έργα - μελέτες. Αρκετά μεγάλα γραφεια που σήμερα διαλύονται.

 

  • Και οι περισσότεροι μικρά γραφεία 2-3 ατόμων ίσως και περισσότερων σε άλλες εποχές.

 

Γιατί λοιπόν επικράτησε το παραπάνω μοντέλο στις χρυσές εποχές;

Μήπως επειδή ήταν η ποιο "οικονομική" - "flexible" λύση;

Μήπως επειδή δεν άντεχε η Ελληνικη αγορά να έχει κάτι διαφορετικο;

 

Σήμερα στις ισχνές αγελάδες είναι δυνατόν να νομίζουμε πως θα προχωρίσει το μοντέλο που δεν έγινε στην εποχή των παχιών αγελάδων;

 

 

Το κόστος του προσωπικού και των μηχανημάτων απαιτεί μεγάλους τζίρους, πόσο μάλλον η εμπορία των υλικών και η συντήρηση......

 

ΕΝΑΣ από αυτούς τους παράγοντες να αποκλίνει, είσαι κατεστραμμένος από χέρι.Εγώ σου λέω το πιό απλό πράγμα: σταματάνε οι δουλειές σου για κάνα χρόνο όπως τώρα.Το χειριστή τί τον κάνεις?Τον κρατάς αναγκαστικά και τον πληρώνεις (νάτο το flexibility πού χρειάζεται.....).......

.....

Και δεν πιάνω καν την περίπτωση εμπορίας των πρώτων υλών, διότι εκεί γελάει και το παρδαλό κατσίκι από τους δασμούς και τα κόστη αποθήκευσης, αδειοδοτήσεων, μεταφορών, cash flow των παραγγελιών.....

 

Για να είναι κανείς σε θέση να δουλέψει σε τέτοιες κλίμακες, απαιτείται ΜΕΓΑΛΟΣ τζίρος.Και το ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα στους μεγάλους τζίρους είναι η ίδια επένδυση κεφαλαίου.Διότι εκεί πρέπει αφενός μεν να βρει κανείς την τέλεια τομή επένδυσης ίδιων κεφαλαίων προς το ποσοστό δανειοδότησης, το cash flow των εσόδων, την απόσβεση ιδίων κεφαλαίων και την αποπληρωμή της δανειοδότησης

πες τα βρε Ζαβι !!!!

 

Μόνο αν είσαι τράπεζα που θέλει να επενδύσει τα χρήματα των καταθέσεων

μπορείς τη σήμερον ημέρα να κάνεις τέτοια πράγματα

 

Και όπως θυμάστε και από άλλες συζητήσεις και υπάρχουν τέτοιες εταιρίες που ανήκουν σε τράπεζες

όπως επίσης και οι τράπεζες έχουν τέτοιες βλέψεις.

 

Τέλος, υπάρχουν εταιρίες υλικών κολοσσοι πχ Σιδενορ που διατηρούν και μεσαίου μεγέθους κατασκευαστικές εταιρίες, όμως και πάλι φοβούνται να ανοιχθουν τόσο πολύ.

-----

 

Δυστυχώς το βιοτικό επίπεδο πέφτει :(

 

Όλο και λιγότεροι άνθρωποι ανήκουν στο target group που θα μπορούσε να εκτιμίσει και να πληρώσει τα μοντέλα που συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν υπάρχουν τέτοιες λύσεις διότι:

1) Αν στοχεύεις στην Upper Class αγορά της Αθήνας, μιλάς για 40 οικογένειες που συνεργάζονται με όλους και όλους 4-5 αρχιτέκτονες και 2-3 μεσίτες. Ο κύκλος αυτός δεν ανοίγει εύκολα σε νέους παίχτες, και σίγουρα αυτοί δεν περιμένουν κάποια "παρουσίαση" για να αγοράσουν σπίτι. Μέχρι και τα συνεργεία που δουλεύουν σε αυτά τα project είναι τα ίδια και τα ίδια διότι προτείνονται από τον έναν στον άλλον. Όποιος ξέρει, ξέρει.

 

2) Αν στοχεύεις στην upper- Middle Class δηλαδή αυτούς που μπορούν να αγοράσουν €500Κ-€2m τότε είναι φανερό ότι αυτή η κατηγορία συρρικνώνεται σε αγοραστική δύναμη με την κρίση. Είναι η κατηγορία πελατών που πλήτεται περισσότερο.

 

3) Αν στοχεύεις στο Lower-end κομμάτι της αγοράς 200κ-500κ τότε αμφιβάλλω αν θα είσαι profitable με οποιαδήποτε εταιρική δομή, εκτός από την παραδοσιακή, διότι η οικονομία κλίμακος προυποθέτει μέγεθος και τζίρους.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα για 20% κέρδος και όχι για 2,5 Εκ αλλα για 21 Εκ τζίρο. Σου είπα 6000 τμ τον χρόνο για 3450Ε το τμ. Δεν χρειάζονται τράπεζες το ποσό είναι μικρό. Χρειάζεσαι ενα μικρό fund με 10Εκ για αρχή. Το ξαναείπα δεν κοιτάς τον μεσοαστό διότι αυτός περιμένει δάνειο που δεν θα πάρει αλλα τους ευκατάστατους με περιουσία πάνω απο 2εκ. Αυτοί είναι πολλοί. Η εταιρία έκτισε σε 3 χρόνια στην Βραυρώνα 22 μεζονέτες, Διόνυσο 8, Τζια 12, Αράχωβα 16. Σήμερα έχει παραγγελίες για 54 σπίτια.

Link to comment
Share on other sites

@Periklis

 

Δεν είπα ότι είπες ότι πρέπει να γίνουμε άκτωρας.

 

Σου εξήγησα όμως ότι το μοντέλο που προτείνεις αφενός μεν δεν είναι ευέλικτο, αφετέρου απαιτεί ΗΔΗ ΠΟΛΥ μεγαλύτερους τζίρους απ' ό,τι έχει ο καθένας μας μικρομηχανικός ιδιώτης.

 

Εκτός κ αν ισχυρίζεσαι ότι θα πρέπει να κάνουμε όλα αυτά τα νταβαντούρια για 700 ευρώ μισθό, αντί να επιχειρήσουμε κάτι διαφορετικό πιό προσιτό στις παραγωγικές δυνατότητες του τόπου.

 

Σου είπα, με το καλημέρα το να συστεγαστούμε και να συνεργαστούμε 2 άνθρωποι απαιτεί τζίρο 300.000 ευρώ, για να έχουμε να λαμβάνουμε ο καθένας μας 15.000 ευρώ ανά έτος, με το μόνο που κερδίζουμε είναι το ρεύμα να το πληρώνουμε δια 2.Τράβα βρες τζίρο 300.000.

 

Εγώ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ μετά από 3 χρόνια ξέσκισμα και έλλειψη ύπνου, χατήρια, τζάμπα δουλειές, δημόσιες σχέσεις, χάνω μέσα από τα χέρια μου τζίρο 800.000 ευρώ, 400.000 ανά έτος, που θα με συντηρούσε σίγουρα για 3-4 χρονάκια. 60.000 ευρώ κέρδος σε διάρκεια 2 ετών που στραβώνει λόγω περιόδου.Δεν μιλάω για εργολαβίες, μιλάω για ιδιώτες που ήθελαν να ανεγείρουν.

 

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΣΥΣΤΕΓΑΣΤΩ? Να πληρώσω μισά δημοτικά τέλη?Το έλυσα το θέμα αυτό, έβαλα cyta και γλύτωσα 120 ευρώ κερατιάτικα ευρώ ανά έτος. Big deal.Αυτή είναι η πρόταση που θα σώσει το επάγγελμά μου?Δεν νομίζω, εκτός κ αν θεωρείς ότι πρέπει να γράψουμε άλλα 400 ποστς για το πώς θα εξοικονομήσουμε άλλα 120 ευρώ, σύνολο 240 ανά έτος.Ανταγωνιστικός είμαι, τους συνεργάτες μου τους έχω, τα συνεργεία μου τα έχω, τις τιμές υλικών τις έχω μέσα στην αγορά, τί μου λείπει λες από το μοντέλο που περιγράφεις?Θα σου πώ τι μου λείπει, μου λείπει η φθηνή γη........Και η γη είπαμε, είναι μεγάλη κομπίνα για λίγους.Τουλάχιστον το να βλέπω την εξαθλίωση αυτών που τη λυμαίνονταν τόσα χρόνια, όταν πλέον θα παραχωρείται για ένα κομμάτι ψωμί στο γαλανομάτη λεφτά, είναι για μένη ηθική δικαίωση.

 

@Ροδόπουλος: με ίδια κεφάλαια ανέγειρε η εταιρεία που λες?Μιλάς για εργολαβίες, έτσι δεν είναι?Ε, για εργολαβίες σου είπα.Βρες κονέ για φθηνή γη κ τα υπόλοιπα γίνονται.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.