Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ΠΑΣΟΚ καταργεί και το επάγγελμα του μηχανικού;


MAKAP

Recommended Posts

Πριν από 2 λεπτά (2.7.2011, 23.46) διάβασα αυτή την είδηση στο fimotro και προβληματίζομαι για τη γνησιότητά της δεδομένου ότι είναι Σάββατο βράδυ και δεν συνηθίζονται παρόμοιες ειδήσεις τέτοια μέρα και ώρα.

 

Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο και μπορεί να την διασταυρώσει, ας μας ενημερώσει.

 

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό γιατί αφορά σε δεκάδες χιλιάδες μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορει και να ειναι αληθεια..

 

Μαλλον θα γινει αυτο που φωναζαμε απο το Φεβρουαριο...

Καμια καταργηση ελαχιστων, απλα στα υψη οι αμοιβες...

Αλλο ενα χτυπημα και στον κλαδο και γενικα στην κατασκευη ιδιωτικων εργων....

 

ΥΓ. Επειδη θελω να ειμαι ρεαλιστης...Ας το ανακοινωσουν οτι : "απο 15/7/2011 πενταπλασσιαζεται το κοστος των ΟΑ"...μπας και χτυπησουμε στο φτερο κανενα πελατη....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ terry για την επιβεβαίωση αλλά αδυνατώ να καταλάβω γιατί μια τόσο σοβαρή απόφαση πάρθηκε με απόφαση της ΔΕ και όχι της Αντιπροσωπείας. Επίσης, γιατί δεν αναφέρονται και τα υπόλοιπα μέλη της ΔΕ, έστω και αν απουσίαζαν.

 

Τα ερωτηματικά είναι πολλά και πρέπει να μάθουμε όλη την ιστορία.

 

ΥΓ Ευχαριστώ τον υπεύθυνο συντονιστή (δεν γνωρίζω εάν είναι ο terry) για την άμεση έγκριση ανάρτησης του συγκεκριμένου θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι να γινει θα το μαθουμε...

Αλλα τονιζω οτι..

ΝΑ ΠΡΟΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ...

 

ΥΓ. Ναι εγω εδωσα εγκριση αλλα ΔΕΝ επιβεβαιωνω κατι διοτι δεν το γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

Ο Παπαγιάννης έχει πολύ στενές σχέσεις με τον κλάδο των μηχανικών & συνήθως καλή πληροφόρηση λόγω του πατέρα του. Αλλα είναι και γνωστός προβοκάτορας και τσιράκι του Κουρη. Και σήμερα στο δελτίο του ALTER (Κουρης) είχε μια άνευ προηγουμένου επίθεση στους μηχανικούς σε 2 θέματα. Και για την εξαίρεση τους από την απελευθέρωση των επαγγελμάτων (τάχα προστατεύονται) και για τους ενεργειακούς επιθεωρητές & τα πιστοποιητικά και το κόστος της αμοιβής των μηχανικών. Τυχαίο?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό με το θέμα:

 

===136 "κλειστά" επαγγέλματα "ανοίγουν" από σήμερα! - Όλη η λίστα===

 

και πριν βάλει τη λίστα γράφει αυτό:

 

Η ρύθμιση αφορά όλα τα επαγγέλματα, εκτός από αυτά που αναφέρονται στο Μνημόνιο, δηλαδή του δικηγόρου, του μηχανικού – αρχιτέκτοντα, του συμβολαιογράφου και του ορκωτού ελεγκτή.

τι εννοεί άραγε?Μήπως ότι δεν ανοίγουν ακριβώς αλλά θα υπάρξει μια ρύθμιση ας πούμε σαν αυτή που αναφέρεται το θέμα στον τομέα των αμοιβών και των φορολογικών?

δείτε το εδώ:

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=85107&catid=3

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, εσείς το δέχεστε και το θεωρείτε λογικό η αμοιβή σας (έστω η ελάχιστη) να προσδιορίζεται ως ποσοστό του κόστους μιας κατασκευής ή να προκύπτει από κάποιο αλγόριθμο; Εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Νομίζω ότι δεν βλέπετε από την σωστή οπτική πλευρά το θέμα των αμοιβών.

Το πρώτιστο για το κράτος είναι να παίρνει ένα σύνολο κρατήσεων που να μπορεί να το υπολογίσει και να βάλει στον προϋπολογισμό κάθε έτος. Ο μόνος τρόπος για να το πετύχει, είναι να υπάρχει ένας σταθερός τρόπος υπολογισμού των αμοιβών και ο καλύτερος είναι βάσει προϋπολογισμού δηλαδή βάσει του εμβαδού που κτίζεται ετήσια.

 

Από την άλλη το ΤΕΕ θέλοντας να εξασφαλίσει την ύπαρξή του, πρέπει να εξασφαλίσει και την ύπαρξη της αμοιβής των μηχανικών, έτσι αυξάνει υπέρμετρα τις αμοιβές προκειμένου με τις εκπτώσεις να πέσουν στα σημερινά πάλι επίπεδα. Δυστυχώς δεν υπήρχε άλλη λύση απ' ότι μπορώ να φανταστώ: Εάν οι "νόμιμες" αμοιβές αφεθούν στα σημερινά επίπεδα, τότε με τις επτώσεις των 70% θα πέσουν πολύ πολύ χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, εσείς το δέχεστε και το θεωρείτε λογικό η αμοιβή σας (έστω η ελάχιστη) να προσδιορίζεται ως ποσοστό του κόστους μιας κατασκευής ή να προκύπτει από κάποιο αλγόριθμο; Εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος.

Πολύ σωστή τοποθέτηση συνάδελφε!

Από την άλλη όμως οι αμοιβές όπως ισχύουν σήμερα προσδιορίζουν το ελάχιστο ποσό που μπορεί να πληρωθεί κάποιος, οπότε προς τα πάνω έχεις δικαίωμα να ζητήσεις ό,τι θέλεις, ένα δικαίωμα που ποτέ δεν το ασκεί κανένας μας φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

vmantas

Εγω ειμαι ΥΠΕΡ της καταργησης ολου αυτου του τσιρκου που λεγονται ελαχιστες αμοιβες..

 

dim10

Εισαι σιγουρος οτι αν η αμοιβη προκυπτει πχ 20000Ε θα εχεις περιθωριο να πας παρακατω και να φορολογηθεις για τα χρηματα αυτα???? Εκτος αν υπαρχει δυνατοτητα εκπτωσης "πραγματικης"......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.