Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ΠΑΣΟΚ καταργεί και το επάγγελμα του μηχανικού;


MAKAP

Recommended Posts

Πολύ σωστά επισημαίνει ο terry το θέμα της φορολόγησης των αμοιβών του μηχανικού.

Δεν πέρασε από το μυαλό των υπέρμαχων της λύσης αυτής ότι, εκτός από την άγρια φορολόγηση των (σημαντικά μειωμένων) εσόδων του 2010, με την κατάργηση των συντελεστών, η κατάσταση δεν ελέγχεται πλέον με την υπερβολική αύξηση των αμοιβών πάνω στις οποίες θα φορολογείται πλέον ο μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι, εσείς το δέχεστε και το θεωρείτε λογικό η αμοιβή σας (έστω η ελάχιστη) να προσδιορίζεται ως ποσοστό του κόστους μιας κατασκευής ή να προκύπτει από κάποιο αλγόριθμο; Εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος.

 

Ενας πελάτης απευθυνεται σε δύο μηχανικούς για οικοδομική άδεια 150 τ.μ.

Η προσφορά από τον ένα είναι 10.000 μελέτη-επίβλεψη.

Η προσφορά από τον δεύτερο είναι επίσης 10.000 μελέτη-επίβλεψη.

Ο πρώτος θα εκδόσει απόδειξη για όλο το ποσό δηλαδή επιπλέον ΦΠΑ 2.300.

Ο δεύτερος θα εκδόσει απόδειξη για τα 2.000 δηλαδή επιπλέον ΦΠΑ 460

Ο πρώτος θα έχει συνολική προσφορά 12.300

Ο δεύτερος θα έχει συνολική προσφορά 10.460.

Που θα πάει ο πελάτης ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dim10

Εισαι σιγουρος οτι αν η αμοιβη προκυπτει πχ 20000Ε θα εχεις περιθωριο να πας παρακατω και να φορολογηθεις για τα χρηματα αυτα???? Εκτος αν υπαρχει δυνατοτητα εκπτωσης "πραγματικης"......

 

Οπως είναι διαμορφωμένη η κατάσταση τώρα, ναι, θα μπορείς με μια διαδικασία αποδοχής της αμοιβης από το τεε εφόσον αυτή δεν θα είναι υπερβολικά χαμηλή (άρα θα διαμορφωθούν νέες χαμηλές βάσεις από την πρακτικη αποδοχής που θα ακολουθήσει το τεε) , να πας παρακάτω και να φορολογηθείς για το πραγματικό εισόδημα πληρώνοντας όμως τις κρατησεις επί της νόμιμης αμοιβής. Αρα το κράτος διασφαλίζει τα έσοδά του και το τεε δημιουργεί τις νεες βάσεις ελάχιστων αμοιβών.(λογαριάζουμε βέβαια χωρίς την τρόϊκα που ενδεχομένως να τα αλλάξει όλα)

 

Συναδελφε φιλικα στο λεω, αλλα μαλλον δεν εχεις ασχοληθει με ΟΑ....

Δεν ισχυει αυτο που λες....

 

Terry

 

Εάν απαντάς σε εμένα, το παράδειγμα αναφέρεται στην περίπτωση κατάργησης των αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταργηται τιποτα..

Το ξαναπαμε αυτο...

 

Δεν ξερω αν εχεις κανει ποτε αναλυτικο προυπολογισμο να δεις τι αμοιβες προκυπτουν....

Αλλα αν βγαινει αμοιβη 40000Ε πως θα πας να πεις στο ΤΕΕ οτι εγω θα παρω 5000Ε????????

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και έχω κάνει αναλυτικό προϋπολογισμό (σε βιολογικούς καθαρισμούς) και προκύπτουν αμοιβές 5x. Οι νέες βάσεις αμοβών θα καθορισθούν από την πρακτική του τεε, δηλαδή ποιο ποσοστό εκπτώσεων θα εγκρίνει. Επομένως το ερώτημά σου θα λυθεί όταν (και εάν) θα αρχίσει να εφαρμόζεται το νέο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω τη λογική..οπότε λέω, ότι η ελάχιστη αμοιβή του μηχανικού που προκύπτει αλγοριθμικά με κύρια παράμετρο τον προϋπολογισμό του έργου σκοπό έχει:

Τη ρύθμιση της αγοράς, προφανώς δεν επιτρέπεται αμοιβή κάτω από την ελάχιστη, τουλάχιστον νόμιμα.

Την καταβολή ενός ελάχιστου ανάλογου φόρου και ΦΠΑ

Την καταβολή εισφορών

Υπάρχει κάτι άλλο;

 

Το θέμα των εισφορών και των φόρων δεν πολυκαταλαβαίνω οπότε βοηθήστε.

Οι εισφορές στο τσμεδε των μηχανικών δεν είναι fixed, παίζουν ανάλογα με το τζίρο που κάνεις;

Η φορολόγηση τελικά των μηχανικών ποια είναι σήμερα γιατί το έχω χάσει το επεισόδιο, νομίζω ίσχυε ότι το φορολογητέο εισόδημα ήταν το 20% σε ότι δηλώσεις, και εκεί πάνω πήρωνες κλιμακωτά όπως οι υπόλοιποι. Εχει γίνει τώρα έσοδα-έξοδα και κλίμακα όπως ισχύει για τους περισσότερους επαγγελματίες;

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε έργο ορίζεται μια ελάχιστη/νόμιμη αμοιβή.

Επί αυτής ορίζονται οι κρατήσεις υπέρ τρίτων (ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΔΗΜΟΣ κλπ).

Οταν εκδίδεται μία άδεια το τεε θα κάνει όλες τις κρατησεις τρίτων επί της νόμιμης αμοιβής.

Ο μηχανικός θα εκδίδει απόδειξη για το πραγματικό ποσό που έλαβε εφόσον έχει ζητήσει και εγκριθεί έκπτωση από το τεε ή για όλη την νόμιμη/ελάχιστη αμοιβή εφόσον δεν έχει ζητήσει έγκριση έκπτωσης από το τεε.

Οι μηχανικοί φορολογούνται πλέον με έσοδα-εξοδα πράγμα που δυσκολεύει κατά πολύ τις μη νομιμες εκπτώσεις και με δεδομένο ότι θα αυξηθεί πολύ το κόστος αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η νέα ρύθμιση αναφέρεται σε τεκμήριο εισοδήματος.Κάτι που ήταν πέρα για πέρα αναμενόμενο.

 

Εξηγούμαι:

 

Έστω ότι Μελέτη-Επίβλεψη με το παλιό σύστημα (ΕΤΑ 118 ) ήταν 20.000 ευρώ + ΦΠΑ 4600

 

Από τα 20.000 ευρώ το 5% ήταν εισφορές, δηλαδή 1.000 ευρώ

Από τα 20.000 ευρώ το 10% ήταν Προκαταβλητέος Φόρος , δηλαδή 2.000 ευρώ.Έστω ότι στο τέλος της χρονιάς ο φόρος του μηχανικού ήταν όντως 10%.

Σύνολο στο κράτος πήγαιναν 1.000+2.000+4600= 7.600

 

Με την κατάργηση των ελαχίστων, οι εισφορές θα πληρώνονταν ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ.Δηλαδή τα 1.000 ευρώ θα πήγαιναν στο κράτος.Θα πήγαινε επίσης και ένα μικρό ποσοστό του φόρου, μιας κ αυτόματα όλα τα συμφωνητικά αμοιβής θα ήταν απίστευτα χαμηλά.Στην προκειμένη περίπτωση, το συμφωνητικό αμοιβής θα ήταν 2.000 ευρώ, άρα το ΦΕΜ θα ήταν 200 ευρώ.Ο φπα στα 2.000 είναι 460. Σϋνολο στο Κράτος 1.000+200+460=1660 ευρώ.

 

Στη μία περίπτωση λοιπόν πήγαιναν στο κράτος 7600 ευρώ, ενώ με την κατάργηση των ελαχίστων 1660.Περίπου 6.000 ευρώ λιγότερα.

 

Είναι απλά τα πράγματα λοιπόν.Η εφορεία σου λέει πλέον ότι άπαξ και δεν μου δώσεις τα υπόλοιπα 6.000 ευρώ, εγώ θα στα πάρω με το ζόρι.Μάλιστα, θα σου πάρω τα πενταπλάσια.

 

Το κόστος αυτό λοιπόν μετακυλύεται στον ΚτΕ, φυσικά.

 

Οπότε οι προσφορές απ' ό,τι φαίνεται θα είναι η ταρίφα του Κράτος, κ από κει κ πέρα ό,τι θεωρεί ο καθένας ως δίκαιη αμοιβή κατάμαυρη, με τις ευλογίες του Κράτους!!!:lol:

 

Εγώ εδώ να ρωτήσω το εξής: εφόσον πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ για την έκδοση άδειας και ΔΕΝ αφαιρείται από τις ασφαλιστικές εισφορές μας, γιατί να μην θεωρείται αυτό το ποσό ως ''τέλος επιτηδεύματος''??????????Αφού στο Κράτος πάει, χωρίς εμάς να μας ελαφρύνει από πουθενά.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλα zavi με αυτό το τεκμήριο εισοδήματος όπως το ονομάζεις

 

η εφορία θα κοιτάει τα έργα σου μεσα από τα συμφωνητικά και με ένα τρόπο θα λεει φιλαράκι εσυ με αυτά τα εργα που βλέπω εδώ θα επρεπε να έχεις εισπραξει τόσα άρα θα σε φορολογήσω για αυτά

 

χωρίς να εξετάζει ότι στα συμφωνητικα φαίνεται ότι εγώ έχω εισπράξει πολύ λιγότερα???

 

υπάρχει μια παράνοια σε όλο αυτό ή εμενα μου φαίνεται

 

δηλαδη στην ουσια οι ελαχιστες δεν καταργουνται (παλιο στοιχειο) αλλά μεταφέρονται στις εφορίες (νεο στοιχειο)

 

-----

Σωστή η πρόταση σου αλλά αντε βγάλε άκρη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.