Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ΠΑΣΟΚ καταργεί και το επάγγελμα του μηχανικού;


MAKAP

Recommended Posts

εδω που ειμαι εγω στους κουτοφραγκους που ζουσανε στα βουνα οταν εμεις φτιαχναμε παρθενωνες, οι κρατησεις προς τριτους (που ειναι μια κρατηση υπερ δημου) δεν εχει καμμια σχεση με την αμοιβη του μηχανικου. παει αναλογικα με τη χρηση κ το εμβαδο και πληρωνεται με επιταγη απο εργοδοτη στον δημο.

 

κοιτα κατι πραγματα ρε παιδακι μου...

 

ΥΓ επισης δεν πληρωνει κανεις ιδιωτης εισφορες υπερ του συνδικαλιστικου/ασφαλιστικου/θεσμικου/ακαδημαικου φορεα των μηχανικων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και για να κοροϊδέψουν "myri" χρησιμοποιούν ένα μπούσουλα που λέγεται ελάχιστη αμοιβή (η οποία έχει μετατραπεί σε μέγιστη από καιρό).

Γιατί όμως; Διότι οι πολλοί άνθρωποι δεν ξέρουν από αυτά και νομίζουν ότι αφού το κράτος τα ορίζει τότε:

 

  • Όλες οι μελέτες είναι ίδιες (άρα η σύγκριση γίνεται στην τιμή), αφού το κράτος τις ελέγχει και εκδίδει άδειες.

 

  • Η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων "ξέρει" να κτίζει, τι τον θέλει τον μηχανικό λοιπόν, την άδεια θέλει (άρα οι μελέτες είναι πεταμένα λεφτά). Θα έχεις ακούσει ανθρώπους φαντάζομαι που μπερδεύουν τον αρχιτέκτονα με τον (πολιτικό) μηχανικό; Θα έχεις ακούσει να λένε ότι είναι το ίδιο!!

 

  • Η αμοιβή του μηχανικού ορίζεται (και αφού το λεει το κράτος είναι αρκετή), άρα ας πάρω μια έκπτωση.

 

Γιατί βολεύει αυτό;

Διότι, τουλάχιστον στο δικό μου χώρο, η κατασκευή γίνεται όπως την θέλουν αυτοί που κατασκευάζουν (δεν θα πω κανένα επίθετο) και χρησιμοποιούν τα άπειρα υλικά (με την "άδεια" του μηχανικού).

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί πραγματικά δε μπορώ άλλο. Όταν οι εισφορές από 2.500 ευρώ πάνε στις 19.000 ευρώ, τότε αυτό δεν είναι θέμα, παρά πρόκειται για μία απλή μεταβολή συντελεστή Str_eng;

Τι είναι αυτά που λές, γιατί δε μπορώ να σε παρακολουθήσω;

Οι αμοιβές τότε θα πέσουν στο μηδέν και φυσικό είναι να κάνουμε κακές μελέτες αφού δε θα υπάρχει χρόνος γιατί θα πρέπει να ασχολούμαστε και με κάτι άλλο για να κρατηθούμε στη ζωή.

Αυτή η αύξηση των κρατήσεων δεν έχει νόημα. Ο συμπαθής κύριος που θυσίαζε τον μισθό του για να σώσει τη πατρίδα όπως είχε πει στον κ.Γιώργο Παπανδρέου μπορεί και να δούλευε τσάμπα με μοναδικό σκοπό οι κρατήσεις των πολιτών να σώσουν την Ελλάδα. Ωστόσο με αυτή την αύξηση όχι μόνο τις 19000 ευρώ δε θα μαζέψει, αλλά θα χάσει και τις 2500 ευρώ. Για αυτό ο συμπαθής πολίτης θα πρέπει να προβληματιστεί....

 

"Φημώστε" με αν λέω αρλούμπες!! Είμαι ανοιχτός σε υποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

 

"Φημώστε" με αν λέω αρλούμπες!! Είμαι ανοιχτός σε υποδείξεις.

 

Οπότε το λογικό συμπέρασμα ειναι οτι ο σκοπος δεν ειναι να μαζεψουν χρήμα, αλλά να καταστραφεί ο κλάδος μας. Καθε μέτρο που παίρνουν καταστρέφει την οικονομία και την αγορά της χώρας. Το χρέος αυξάνεται, τα ξεπουλάμε ολα στην ξεφτιλά και μετά το μόνο που μένει ειναι να πεθάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πριν μάλιστα ότι οι κρατήσεις αυτές είναι στο επίπεδο της αύξησης του ΦΠΑ (για τον οποίο κανείς δεν μίλησε ότι πειράζει την οικοδομή).

 

Με συγχωρείς για το ίδιο πράγμα μιλάμε;; Ο ΦΠΑ ανέβηκε από το 19% στο 23% και εδώ μιλάμε για αύξηση από 2.500--->19.000.

Δεν ξέρω, αλλά δε βγάζω κάποιο συμπέρασμα, συμπάθα με και δίχως παρεξήγηση..

 

@chris12

Εσύ πιστεύεις ότι θα μαζευτεί έτσι χρήμα;; Με τσεκουρωμένους μισθούς, με τις τράπεζες να μην έχουν την απαιτούμενη ρευστότητα να δώσουν δάνεια, αφού οι καταθέσεις φεύγουν εξωτερικό, πιστεύεις ότι μένουν πολλοί που θα έχουν τη δυνατότητα να διαθέσουν τόσα για τις κρατήσεις;Αν ναι τότε γιατί γκρινιάζουμε και παίζουμε κρυφτό μεταξύ μας ότι δεν έχουμε λεφτά;Είμαστε τόσο μαζόχες;Εκτός κι αν είμαστε τόσο άρρωστοι στο μυαλό που μπορεί να λυθεί πιο εύκολα και άκοπα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εδω που ειμαι εγω στους κουτοφραγκους που ζουσανε στα βουνα οταν εμεις φτιαχναμε παρθενωνες, οι κρατησεις προς τριτους (που ειναι μια κρατηση υπερ δημου) δεν εχει καμμια σχεση με την αμοιβη του μηχανικου. παει αναλογικα με τη χρηση κ το εμβαδο και πληρωνεται με επιταγη απο εργοδοτη στον δημο.

μα και εδώ ακριβώς το ίδιο γίνεται (βλ το ΚΗ ψηφισμα) μόνο που πληρώνουμε στην εφορία

 

επισης δεν πληρωνει κανεις ιδιωτης εισφορες υπερ του συνδικαλιστικου/ασφαλιστικου/θεσμικου/ακαδημαικου φορεα των μηχανικων.

ούτε εδώ,

απο την αμοιβή του μηχανικού πληρώνεται ως ποσοστό

 

Γιατί βολεύει αυτό;
Γιατι στην Ελλάδα έχουμε πολλούς έξυπνους!

 

Οι πανέξυπνοι ιδιοκτήτες μια χαρά καταλαβαίνουν τι σημαίνει αμοιβή μηχανικού και πως "ό,τι πληρώνεις παίρνεις'.

Επειδή όμως είναι πανέξυπνοι θεωρούν πως αυτά ισχύουν για όλους τους άλλους εκτος από τους ίδιους. Οι ίδιοι τα ξέρουν όλα οπότε ψάχουν το κορόιδο μηχανικό.

 

Ο πανέξυπνος μηχανικός προφέρει αυτα ακριβώς που θέλουν οι παραάνω ιδιοκτήτες. Το 'τίποτα' σε έκπτωση ή και όχι.

 

Στο τέλος μένει να δούμε ποιος από τους 2 πανέξυπνους θα κερδίσει!

 

---

 

Τώρα εμείς οι υπολοιποι πως θα χτυπήσουμε τις τιμές του "τίποτα";

Άμα μου εξηγήσεις πως, πάω πάσο!

 

ΥΓ ο howard_roark δεν πιάνεται , διότι την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια :)

αντί να καθίσει εδώ να εφαρμόσει τις ανεφάρμοστες για την Ελλάδα λύσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν με καταλαβαίνεις ή μπερδεύεις τις κρατήσεις με την αμοιβή σου (και αυτό διότι ενδεχομένως σκέπτεσαι το "πακέτο" άδεια). Φύγε από αυτό.

Σε νοιάζει όταν ακριβαίνει ο χάλυβας; Κοστίζει παραπάνω από τις κρατήσεις του δήμου.

Οι κρατήσεις αφορούν τον πελάτη και όχι εσένα (ακόμη και αυτές του ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ γιατί απλούστατα τις αθροίζεις στην αμοιβή της εργασίας σου, αν πρέπει να τις πληρώσεις εσύ.). Τον αφορούν μάλιστα όσο ο χάλυβας ή τα πλακάκια (λεφτά είναι). Εσένα τι σε νοιάζει, εσύ κτίζεις;

Άρα οι αυξήσεις φόρων, τελών και ότι άλλο είναι σχέση του πελάτη με το ευρύτερο δημόσιο. Τέλος. ΔΕΝ σε αφορούν.

Αυτό όμως που σε αφορά είναι ότι μια ιδιαίτερα κακομαθημένη αγορά (που δέχεται να πληρώνει πχ το beton με την βαρέλα) θεωρεί ότι το κόστος της οικοδομής είναι ο μηχανικός και δεν υπάρχει κανόνας/υποχρέωση/έλεγχος (πες το όπως θέλεις) που τελικά να διασφαλίζει τον ίδιο και τα λεφτά του.

 

@myri:

Οι ιδιοκτήτες, στη μεγάλη τους πλειοψηφία είναι θύματα (νομίζουν όμως ότι επειδή κράτησαν κάποτε στα χέρια τους ένα black & decker ή πάνε στο Praktiker ξέρουν από οικοδομή).

Αν ο πελάτης σου "myri" μετά που του εξηγήσεις δεν καταλαβαίνει απλά πάει αλλού. Εκτός αν ο ρόλος του κομιστή των εγγράφων σου αρέσει. Όμως πρώτα να του εξηγήσεις.

 

ΥΓ: Μπερδεύεσαι "Skeptikos". Πιστευεις αλήθεια ότι αν ένας ιδιοκτήτης έχει σκοπό να δώσει 360000 θα σταματίσει διότι του ζήτησαν 17000 ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

@Str_eng

Για διάβασε σε παρακαλώ τα προηγούμενα μου πόστ ολοκληρωμένα και απάντησε μου ξανά.

Και βέβαια με ενδιαφέρει η αύξηση των κρατήσεων, όπως των πλοιοκτητών η αύξηση του πετρελαίου ή των φόρων επί των ναύλων. Ας βλέπουμε ανοικτά τα πράγματα και ας μη λέμε τι με νοιάζει εμένα που ακριβαίνουν οι κρατήσεις.Κάποιος δηλαδή που δεν έχει μεγάλο μισθό θα πρέπει να ζεί μια ζωή στο δρόμο επειδή λείπουν από το κράτος κάποια λεφτά;Αυτό δεν είναι κοινωνική πολιτική κι εγώ σαν Πολιτικός μηχανικός αρνούμε να δεχτώ το κράτος να μην αφήνει τον πολίτη να βάλει κεραμίδι στο κεφάλι του αν δε του τα σκάσει πρώτα χοντρά.Είναι σα να αναλαμβάνει προστασία σε νυχτερινό μαγαζί.Όμως γιατί θα πρέπει να τα λέω όλα αυτά για να συνδέσω τα πράγματα μεταξύ τους.

Αγαπητοί εκπρόσωποι του κράτους συγχωρέστε με για τη γλώσσα που χρησιμοποίησα, απλά δεν ήξερα πως αλλιώς να αποδώσω τη σκέψη μου και δεν αποτελούν τα παραπάβω μομφή πρός εσάς.Εσείς κάνετε καλά τη δουλειά σας και πάλι συγνώμη για την έκφραση μου.

 

 

ΥΓ: Μπερδεύεσαι "Skeptikos". Πιστευεις αλήθεια ότι αν ένας ιδιοκτήτης έχει σκοπό να δώσει 360000 θα σταματίσει διότι του ζήτησαν 17000 ακόμα;

Ναι γιατί, για να φτάσει τις 360.000 έχει φτύσει αίμα κι έχει καταχρεωθεί.Πολύ πιθανόν να μη του φτάνει ο χρόνος ζωής για να δουλέψει και να ξεπληρώσει τις 16.500 αυτές ακόμα χιλιάδες ευρώ. Ειδικά με τις νέες συνθήκες που θα διαμορφωθούν με τα νέα μέτρα που θα παρθούν. Και σε πληροφορώ ότι αφού δε μπορεί να κάνει αλλιώς θα προτιμήσει να κόψει τη διαφορά από εμένα και να με προσβάλει λέγοντας, τι είναι μωρέ μία άδεια,φέρε μου τη εγώ να την κάνω και απλά υπόγραψε την εσύ.Δεν είναι δουλειά μου να εκπαιδεύω πελάτες.Ας ανοίξει το κράτος τις σχολές για όσους δεν έχουν να πληρώσουν να πηγαίνουν να παίρνουν πτυχίο πληρώνοντας με δόσεις τα πανεπιστήμια και το κράτος παρά να έχουν την υποχρέωση να πληρώνουν εμάς.

Η κατρακύλα δεν έχει σταματημό κατα τη γνώμη μου, αν αρχίσουμε τα έλα μωρέ τι πειράζει το ένα, τι πειράζει το άλλο.

Γνώμη μου, ε; Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό θέμα που προσπάθησε να αναδείξει το δελτίου τύπου του ΤΕΕ είναι πως ενώ πριν το κόστος της άδειας ήταν Χ + αμοιβή μηχανικού, τώρα είναι 5Χ + Αμοιβή μηχανικού, και πως οι κρατήσεις πλέον είναι περισσότερες από την προηγούμενη αμοιβή μηχανικού.

Αποτέλεσμα είναι πως το κόστος που θα πληρώσει ο εκάστοτε πελάτης είναι αυξημένο με αποτέλεσμα η "απελευθέρωση" να ζημιώσει τον πολίτη και όχι να τον ωφελήσει όπως έλεγαν όταν έκαναν την "απελευθέρωση".

Link to comment
Share on other sites

@myri:

Οι ιδιοκτήτες, στη μεγάλη τους πλειοψηφία είναι θύματα (νομίζουν όμως ότι επειδή κράτησαν κάποτε στα χέρια τους ένα black & decker ή πάνε στο Praktiker ξέρουν από οικοδομή).

Αν ο πελάτης σου "myri" μετά που του εξηγήσεις δεν καταλαβαίνει απλά πάει αλλού. Εκτός αν ο ρόλος του κομιστή των εγγράφων σου αρέσει. Όμως πρώτα να του εξηγήσεις.

Επειδή το έχω εξηγήσει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές στους πελάτες με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους, σε πολλές και διαφορετικές περιπτώσεις έχω καταλήξει στα εξής:

 

  • ο πελάτης ΔΕΝ είναι θύμα, καταλαβαίνει απολύτως τι συμβαίνει και επιλέγει συνειδητά το πιο φτηνό για 2 λόγους
    • είτε δεν μπορεί να ανταποκριθεί οικονομικά
    • είτε ειναι και αυτός απατεώνας και προσπαθεί να "ρίξει" στη συμφωνία τον άλλο

     

    [*]υπάρχει ένα 2-5% που κατανοεί αυτά που λέμε και είναι έντιμοι άνθρωποι. Σε αυτούς στοχεύουμε ειναι οι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ πελάτες και θα σου φέρουν και άλλο καλό κόσμο.

    [*]Το παραπάνω ποσοστό είναι πολύ μικρό για να ζήσεις μόνο από αυτούς. Και πλέον με την κρίση και την πτώση του βιωτικού επιπέδου σιρικνώνεται όλο και περισσότερο.

    [*]Άρα χρειάζεσαι και κάποιους από την 1η κατηγορία για να μπορείς να επιβιώσεις. Όσο υπάρχουν 'ελάχιστες αμοιβές' και το λαμόγιο πελάτης θεωρεί πως στην ίδια τιμή παίρνεις και καλό πράγμα. Μπόρεις να έχεις και από αυτήν την κατηγορία για να συμπληρώσεις το εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.