Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ΠΑΣΟΚ καταργεί και το επάγγελμα του μηχανικού;


MAKAP

Recommended Posts

Μεταξύ των άλλων αναφέρει ότι παραδείγματα για τις επιπτώσεις στις αμοιβές. Η ελάχιστη αμοιβή για μια μονοκατοικία 130μ² από 2.618,54€ θα ανέβει στα 19.297.82€.

 

Στις κρατησεις αναφερεται. Σε μονοκατοικια 130μ2 η αμοιβη ποτε δεν ηταν τοσο χαμηλη.

 

Δυστυχώς, ευτυχώς που αναλαμβάνουν οι ξένοι........

Κρίμα, για την αξιοπρέπειά μας..

 

+1000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης είμαστε πρόχειροι και γκρινιάζουμε μονίμως, επιμένοντας να μας λύσουν τα προβλήματα οι άλλοι χωρίς να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας.

Σχετικά με τα σχόλιά σου.

 

Πράγματι η κυβέρνηση δεν ειναι σοβαρός συνομιλιτής. Το έχει αποδείξει.

Στην τελική έχει και πιο σοβαρά προβλήματα να ασχοληθεί από την απλευθέρωση των αμοιβών των μηχανικών.

 

Το ΤΕΕ επίσης δεν χειρίζεται σωστά το θέμα.

Καταρχάς σταματά την έκδοση του ενημερωτικού δελτίου. Δηλαδή σταματά την επικοινωνία με τα μέλη του.

Στη συνέχεια τηρεί σιγή ιχθύος για τον τρόπο εφαρμογής του νόμου περι απελευθέωσης των αμοιβών.

 

Κάτι μισόλογα διαβάσαμε για 1η φορά εδώ χθες ή προχθές:

http://syspeirosiaristeronmihanikon.blogspot.com/2011/07/blog-post_02.html

και όχι στο site του ΤΕΕ

 

Στο ίδιο blog μαθαίνουμε και για τον νέο τρόπο εκδωσης των οικοδομικών αδειών.

 

Και ρωταω και εγώ γιατι όχι στο site του ΤΕΕ;

Γιατί όχι μια δημόσια διαβούλευση;

 

Θα μου πεις θα συμφωνήσουμε όλοι σε κάτι; Όχι φυσικά!

Όμως θα προλάβουμε και μερικές πατάτες!

Θα ξέρουμε ποια ειναι τα τρωτά σημεία!

Link to comment
Share on other sites

myri,

γεια σου,

 

Το θέμα της απελευθέρωσης των αμοιβών ήταν πολύ απλό αρχικά:

Ολα ήταν έτοιμα για την πλήρη απελευθέρωση. Αν θυμάστε οι πρώτες συζητήσεις ήταν στην βάση της πλήρους κατάργησης κάθε είδους ελάχιστης αμοιβής.

Ομως στη συνέχεια με τις συζητήσεις τεε και υπουργείου, οι πανέξυπνοι άνθρωποι του οικονομικού επιτελείου αντελήφθησαν αστραπιαία ότι με την πλήρη απελευθέρωση όπως την φαντάζονταν, το κράτος θα έχανε τεράστα έσοδα από φπα, φόρους και κρατήσεις διότι δεν υπάρχει φορολογικός έλεγχος

Εκεί κάπου κόλησαν και προέκυψε το εξάμβλωμα περί απελευθέρωσης στο οποίο επειδή το υπουργείο δεν είχε γνώση εφαρμογής έκανε την γνωστή πατέντα (παραπομπή στο μέλλον): "ο τρόπος απελευθέρωσης ΘΑ καθορισθεί ενδεχομένως με νέο ΠΔ που ΘΑ προκύψει μετά από γνώμη που ΘΑ ΖΗΤΗΘΕΙ απο το τεε". Ζητήθηκε ; δεν το γνωρίζω.

 

Οπότε τωρα που φτάνουμε στο τέλος χρονου, το τεε στέλνει την γνώμη του, που δεν ζητήθηκε ή ζητήθηκε, στο υπουργείο, μη έχοντας άλλη επιλογή αφού το υπουργείο έχει γραμμένους και το τεε και τους μηχανκούς και τους πολίτες,

Τι θα κάνει το υπουργείο ; Μπορεί να εφαρμόσει το νόμο όπως έχει οπότε θα γελάσουμε πολύ, μπορεί να τον αλλάξει εντελώς και να επανέλθει στην αρχική βάση (πλήρης κατάργηση ασχέτως εάν χάνονται φόροι κλπ και κάποια στιγμή να βάλει τεκμήρια όπως το '95)

ή να εκδόσει νέο πδ εφαρμογής όπως ζητά το τεε.

 

-Για το ενημερωτικό δελτίο δεν το ήξερα (εννοείς ότι δεν το στένουν ούτε ηλεκτρονικά;) γιατί δεν το διαβάζω σχεδόν ποτέ.

-Για την διαβούλευση θα συμφωνούσα γενικώς αλλά για να γίνει διαβούλευση σε πολύπλοκα θέματα, χρειάζεται οι συμμετέχοντες να έχουν γνώση, αλλιώς καταλήγουμε να λέει ο καθένας απλώς την ανεδαφική ή όχι άποψή του. Προτιμώ να πάρουμε ένα σύστημα έκδοσης οικ. αδειών άλλης χώρας πχ της Κύπρου και να το εφαρμόσουμε άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Εγώ σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο στην πολεοδομία και μου απάντησαν οτι και οι ίδιοι περιμένουν ενημέρωση για το τι να κάνουν. Επιπλέον, μου είπαν ότι μπορώ να καταθέσω με τα παλαιά και αν χρειαστεί κάτι παραπάνω το συμπληρώνω μετά. Φαντάζομαι και εγώ αυτό θα πώ στον πελάτη μου.Πλήρωσε τώρα κάποια χρήματακαι μετά αν χειαστεί θα πληρώσεις και κάτι παραπάνω αλλά δεν ξέρω και πόσα!!!!Καλά έχουμε ξεφύγει εντελώς...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι αν θα χρειαστεί χαρτί... αν θα χρειαστούν μετατροπές σε οικονομικά στοιχεία... τότε τί θα γίνει; Εκανα 35 μέρες για να πάρω τα λεφτά για μια κατεδάφιση και θέλω αύριο να πάω να πληρώσω κλπ... θα ενημερώσω πάντως ώστε να ξέρουν ότι δεν είναι δικά μου...

Link to comment
Share on other sites

Απο οργάνωση πάντως σκίζει το κράτος.

 

Ερώτηση: αν τους αναθέσεις να ταίσουν ταυτόχρονα δύο γαιδούρια, θα τα καταφέρουν ή θα τα ψοφήσουν από την πείνα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.