Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή θέσης στάθμευσης


Recommended Posts

Ευχαριστώ Θόδωρε με την καλημέρα μου μετά από αρκετό καιρό!

Σύμφωνα με  την απάντησή σου είναι σαν  θεωρείς σαφέστατο τι εννοούν οι του ΥΠΕΝ ως αλλαγή θέσης  Εγώ πραγματικά προβληματίζομαι!

Δηλαδή Θόδωρε για σένα δεν αρκεί που όλος ο χώρος της σύστασης ορίζεται ως χώρος στάθμευσης οπότε και την οποιαδήποτε ελάχιστη μετακίνηση την θεωρείς ως αλλαγή θέσης στάθμευσης με χρέωση 250 και αν είναι και οι 3  750€?? Ειλικρινά αυτό μου φαίνεται αρκετά τραβηγμένο 

Άντε να υποθέσω ότι έτσι είναι. Τι γίνεται όμως με τη σύσταση. Απαιτείται ολική τροποποίηση ή 3 μονομερείς??

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολεοδομική αυθαιρεσία η μη υλοποίηση των ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΝ θέσεων στάθμευσης Βασίλη.

Η σύσταση δεν μας ενδιαφέρει τι λέει. Όταν όμως θεραπευθεί η κατάσταση πολεοδομικά θα πρέπει να τροποποιηθεί η σύσταση από όλους γιατί αφορά ακόμη και αυτούς που δεν έχουν Θ.Σ.

Link to comment
Share on other sites

πες ότι την αναθεωρώ και δείχνω τις θέσεις έτσι

image.png.ebdcdc2c087a55066e5da3c133ee00b3.png

Ερωτήματα:

1. Χρεώνω αλλαγή θέσης ΝΑΙ ή ΟΥ και πόσες 1 ή 3

2. Θα έχω πρόβλημα με ΥΔΟΜ ΝΑΙ ή ΟΥ (δεν έχω υπόλοιπο δόμησης) και

3. πρέπει να αλλάξω τη σύσταση ΝΑΙ ή ΟΥ και πως με ολική ή μονομερώς

Link to comment
Share on other sites

  Παντως, εγω το βλεπω αλλοιως...

 " Διαφορετικη χωροθετηση"  θα ειχαμε εαν στην συσταση υπηρχε διαφορα σε σχεση με την αδεια, οπότε θα πηγαιναμε με το 100 παρ. 9

 

Με συσταση και αδεια "ιδιες", δεν ψαχνουμε να δουμε τι και πώς "ζωγραφισαν"  το δαπεδο.

τις καλημερες μου

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

  Παντως, εγω το βλεπω αλλοιως...

 " Διαφορετικη χωροθετηση"  θα ειχαμε εαν στην συσταση υπηρχε διαφορα σε σχεση με την αδεια, οπότε θα πηγαιναμε με το 100 παρ. 9

 

Με συσταση και αδεια "ιδιες", δεν ψαχνουμε να δουμε τι και πώς "ζωγραφισαν"  το δαπεδο.

τις καλημερες μου

 

Δημήτρη ... μπορεί για δικηγόρο να είναι τόσο απλά, αλλά για μηχανικό όχι.

Η υποχρέωση της χωροθέτησης θέσεων στάθμευσης και η συνακόλουθη δέσμευση με πράξη του ν.1221/81 είναι πολεοδομική διάταξη ελεγχόμενη στο ΔΚ.

Με μία μόνο υπαγωγή (Βασίλη) τσεκάροντας το κουτάκι της διαφορετικής χωροθέτησης τακτοποιείς την αυθαιρεσία που έχει γίνει. Όσες και να είναι οι θέσεις. Απλά δηλώνεις ότι αυτό που έχω μεταγράψει ως διάταξη Θ.Σ. και έχω βάλει στο φάκελο της άδειας έχει πάει περίπατο με άλλη αυθαίρετη χωροθέτηση.

Με την ΗΤΑ όμως η νέα χωροθέτηση πρέπει να μπει και στην άδεια. Μπαίνει λοιπόν με ενημέρωση μόνο αν δεν αποτελεί πολεοδομική αυθαιρεσία, γιατί αν χρειαστεί στην άδεια αυτή να γίνει και κάτι άλλο θα ελεγχθεί και η νέα διάταξη. Επομένως πρέπει αυτή να είναι και πολεοδομικά νόμιμη.

Έτσι όπως είναι τώρα, νόμιμες μπορεί να είναι μόνο δύο θέσεις. Η τρίτη λοιπόν ή βρίσκεται ή πληρώνεται. Τότε μόνο καθαρίζει η υποχρέωση.

Αν μείνει ξεκρέμαστη η τακτοποίηση τους υπάρχει εκκρεμότητα, αν όμως τακτοποιηθεί πρέπει να τροποποιηθεί και η σύσταση για να κλείσει το θέμα.

Να θυμάστε πάντα ότι μπροστά πάει ο γάϊδαρος (πολεοδομικό) και μετά το κάρο (ιδιοκτησιακό).

Link to comment
Share on other sites

 

kan62:       "Η υποχρέωση της χωροθέτησης θέσεων στάθμευσης και η συνακόλουθη δέσμευση με πράξη του ν.1221/81 είναι πολεοδομική διάταξη ελεγχόμενη στο ΔΚ."

Θεοδωρε, πολυ σωστα,

πλην ομως, στο ερωτημα του Βασιλη, η αδεια και η 1221 ταυτιζονται.

 Στα "χαρτια" δεν υπαρχει αντινομια.

  Αν μεταξυ τους συμφωνησαν να σταθμευει ο ενας  αριστερα και ο αλλος... πιο απεναντι απο αριστερα

αυτο δεν το ξρει ο μηχανικος -και καθε αλλος μηχανικος, ουτε υποχρεουται να αποδεχθει καποιες βοηθιτικες διαγραμμισεις....[που μπορει κιολας να μην υπαρχουν...]

 

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω άδεια και σύσταση με διακεκομμένες (έτσι λέει ο Βασίλης) και σημερινές, κατά προσέγγιση όπως λες Δημήτρη, τις συνεχείς μπλε γραμμές.

Αυτό είναι αυθαίρετο, όταν ελέγχω την άδεια με την πραγματικότητα. Τη σύσταση δεν με απασχολεί ούτε καν να τη ζητήσω ...

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε καλημέρα

Ας υποθέσουμε ότι μετακινώντας  το wc ότι μεταπίπτω στην παρακάτω διάταξη των θέσεων στάθμευσης 

image.png.c94b913132dcdd426bf632c8e00aa936.png

Σε αυτή την περίπτωση τι θα ισχύει από τα αρχικά ερωτήματα μου

1. Χρεώνω αλλαγή θέσης ΝΑΙ ή ΟΥ και πόσες 1 ή 3

2. Θα έχω πρόβλημα με ΥΔΟΜ ΝΑΙ ή ΟΥ (δεν έχω υπόλοιπο δόμησης) και

3. πρέπει να αλλάξω τη σύσταση ΝΑΙ ή ΟΥ και πως με ολική ή μονομερώς

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη.

1. Έχεις ήδη μια αυθαιρεσία της παρ.9 του άρθρου 100. Άρα κάνεις υπαγωγή. Όλες οι θέσεις που άλλαξαν μαζί.  Αλλαγή της χωροθέτησης είναι η αυθαιρεσία, της ίδιας αντιμετώπισης με την διαμερισμάτωση.

2. Τη νέα διάταξη είσαι υποχρεωμένος με την ΗΤΑ να την καταθέσεις ως ενημέρωση της άδειας, οπότε θα την γνωρίζει και η ΥΔΟΜ. Όμως εσύ με τη νέα διάταξη "καταργείς" την πίσω θέση γιατί πλέον αυτή δεν μπορεί να βγει οπότε δεν είναι νόμιμη. Επομένως έχεις κατάργηση της θέσης αυτής γνωστή στην ΥΔΟΜ.

3. Οι θέσεις στάθμευσης προκύπτουν από τον νόμο, τις επιφάνειες του ακινήτου και το ΔΚ. Δηλαδή αφορούν όλους τους ιδιοκτήτες και όλοι μαζί θα το διορθώσουν όταν και αν χρειαστεί. Επομένως πως θα γίνει μονομερής ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.