Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή θέσης στάθμευσης


Recommended Posts

Σε ένα σπίτι περαιωμένο στο οποίο αντιστοιχούν δύο θέσεις στάθμευσης (μία εσωτερική και μία εξωτερική) θέλω να αλλάξω τη θέση της εξωτερικής. Η θέση αυτή έχει προκύψει με συμβολαιογραφική πράξη και ο λόγος που θέλω να αλλάξω θέση είναι διότι θέλω να χωρίσω με σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας το οικόπεδο και η θέση θα πρέπει να μεταφερθεί.

Σύμφωνα με την συμβολαιογράφο πρέπει να κάνω μετατροπή της συμβολαιογραφικής πράξης με εγκεκριμένο τοπογραφικό από την πολεοδομία. Στην πολεοδομία όμως μου ζητήσανε αναθεώρηση αδείας. Ξέρετε τι από τα δύο ισχύει; Και τι θα πρέπει να ετοιμάσω για την αναθεώρηση;

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό που έχεις είναι εγκεκριμένο, δεν του κάνει του συμβολαιογραφου? Πάντως αλλαγή του συμβολαίου δέσμευσης της θέσης χρειάζεται και ο συμβολαιογράφος δε χρειάζεται μόνο τοπογραφικό. Στην πολεοδομία θα δώσεις δ.κ. και κάτοψη ισογείου που θα φαινεται η νέα θέση και στα δύο. Τοπογραφικό θα δώσεις το παλιό δεν αλλάζει τίποτα σαυτό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα σχέδια της αδείας δεν υπάρχει η δεύτερη θέση, γι'αυτό και έχει γίνει με συμβολαιογραφική πράξη. Στο τοπογραφικό όμως για την σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας έχω συμπεριλάβει και την παλιά και την νέα θέση. Θα πρέπει όμως να κάνω αναθεώρηση με νέα σχέδια Δ.Κ. και κατόψεων;

 

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φαίνονται στα εγκεκριμένα σχέδια οι θ.σ. γιατί το συμβόλαιο δέσμευσης βασίζεται σε όσα περιγράφονται στο σχέδιο. Αρα η απάντηση είναι ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν η άδεια είναι ακόμη ανοικτή, δες αν μπορείς να κάνεις αναθεώρηση ή ενημέρωση.

 

Αν η άδεια έχει κλέισει. Δες αν μπορείς να κάνεις ενημέρωση.

Διαφορετικά μπορεί να ζητήσουν νέα οικοδομική αδεια. Δηλαδή πολύς χαμός για το τίποτα.

 

Υπάρχει και η λύση να κάνεις την κάθετη έτσι ώστε να μην επηρεάζεται η θεση στάθμευσης

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

ερώτημα

Έχω περίπτωση στην οποία,  οι 3 θέσεις  στάθμευσης σε σχέση με αυτές  που προβλέπονταν στην Σ.Ο.Ι. άλλαξαν

Για αυτές τις  3 αλλαγές, απαιτείται τροποποίηση της αρχικής σύστασης ή μπορούν να γίνουν με 3 μονομερείς???

 

Link to comment
Share on other sites

  Βασιλη καλησπερα

- αν ειναι υποχρεωτικες θεσεις του ν. 1221, μπορεις να πας με το αρθρο 100 παρ.9

- αν ειναι απο "ιδιωτικη" πρωτοβουλια,πρεπει να συμφωνησει το 100% για τροποποιηση

[και μαλλον δεν θα διαφωνησουν, αφου εχουν το ιδιο προβλημα]

εδιτ

κανω και την εξης σκεψη:

Αν οι ΘΣΑ ειναι "ιδιωτικες" και φαινονται στην συσταση, η διαφορετικη θεση καθε μιας,    που πιθανον να σημανθηκε με καποιες γραμμες στο δαπεδο

 δεν αλλαζει την νομικη ή πολεοδομικη ιδιοτητα.

Απλα  εγινε προς διευκολυνση ελιγμων.

Που σημαινει οτι, δεν κανεις τπτπ.

Οι ΘΣΑ θα παραμεινουν οπως στην συσταση, τις γραμμες δεν τις μετρας.

Γνωμη μου

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη

πρόκειται για υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης που ενώ ήταν σύμφωνες και με τη σύσταση και με την Ο.Α (δες μαύρη διακεκομμένη) σήμερα  άλλαξαν θέση(??? αλλά σε κάθε περίπτωση θεωρητικά μπορούν να μπουν σύμφωνα με τις μπλε) 

image.png.7c8f75f6668b8867bbda60980c1aa380.png

Link to comment
Share on other sites

Υπόψη ότι στη σύσταση και στον πίνακα αναλογισμού, ενώ ο χώρος του δεξιά υπογείου έχει κάποιο εμβαδό, το εμβαδό του παραλείπεται εντελώς στη σύσταση και εμφανίζονται μόνο τα 3 εμβαδά των 12,42τ.μ με τα αντίστοιχα ονόματα τους και τα ποσοστά τους και επιπρόσθετα όλος ο χώρος; αναγράφεται ως "χώρος στάθμευσης" Οπότε μάλλον δεν θα βάλω καμία παράβαση για την αλλαγή θέσεων τους (γιατί αλλαγή θέσεων κατά τη γνώμη μου θα ήταν, μόνο αν οι θέσεις κατασκευαζόταν αντί στο δεξιό υπόγειο, στο αριστερό υπόγειο)

image.png.243eff2ba528de5de8b29d97014158f4.png

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Εκτός από τη διαφορετική χωροθέτηση που πρέπει να υπαχθεί, οφείλεις την ενημέρωση της άδειας με τις νέες θέσεις και τη διόρθωση της πράξης του ν.1221/81.

Το κύριο όμως πρόβλημα είναι ότι στην πράξη έχει καταργηθεί η μια θέση, οπότε οποιαδήποτε άδεια προσθήκης στο ακίνητο θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.