Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάχος ασφαλτικών στρώσεων


Recommended Posts

Συνάδελφοι

Θέλω πολύ τήν βοήθεια σας.

Σέ αγροτική οδοποιία σέ απομακρυσμένο νησί κατασκεύασα ασφαλτική στρώση Α245 5 εκ και βάση Π.Τ.Π. 155 10 εκ. οπως προβεπόταν από τήν μελέτη.

Τό έργο είναι εκτεταμένο καί λίγο πρίν τήν οριστική παραλαβή έπαθε μεγάλη ζημιά από πυκνή κυκλοφορία βαρέων οχημάτων( συρόμενα) λόγω εκτεταμένης υλοτόμησης.

Μέ Ειδική Πρόσκληση καλούμε νά αποκαταστήσω τίς ζημίες.

Αναζητώ τρόπο νά αποδείξω ότι τό κατασκευασμένο πάχος είναι ακατάλληλο γιά αυτήν τήν κυκλοφορία.΄Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει? ΄Μία λύση είναι νά αποδειχθεί ότι η διαστασιολόγηση της μελέτης είναι ελλιπής, καί τό πάχος των στρώσεων είναι μικρό.

Εναλλακτικά αναρωτιέμαι εάν επιτρέπετε η κυκλοφορία βαρέων οχημάτων σέ δημοτική οδό.

Σας παρακαλώ πολύ γιά τή βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Δωσε και αλλες πληροφοριες..

Μιλαμε για δημοσιο εργο??

Τη μελετη ποιος την εκανε???

 

Ο σχεδιασμος των οδοστρωματων ειναι δυσκολη και επιπονη διαδικασια...

Δυστυχως επειδη ετυχε να δω μελετες οδοστρωματων δημοσιων εργων ειναι αντιγραφη απο παλιοτερες και καμια σχεση με την πραγματικοτητα δεν εχουν...

 

ΥΓ. Αυτο το Α245 μηπως ειναι Α265????

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε τέρρυ καταρχήν σέ ευχαριστώ πού.

Ειναι δημόσιο έργο,Τήν μελέτη τήν έκανε ο Δήμος..ξέρεις..τόσα χρήματα έχουμε βάλε ότι νομίζεις νά γίνει δρόμος. Ή στρώση είναι Α245 ανοικτού τύπου δηλαδή όπως οι παπούδες μας..οχι οι πατεράδες μας.

Περνάνε κάθε μέρα βαρυφορτωμένα αυτοκίνητα σέ δρόμο μέ κλιση πάνω από 10%. Νά σημειωθέι ότι είδα μύνημα ότι πάνω από 10% χρειάζετε σκυρόδεμα.

Αλήθεια τό λέει κάποιος κανισμος αυτό?

Θέλω βοήθεια νά αποδείξω ότο τό πάχος δέν επιτρέπει τήν κυκλοφορία βαρέων οχημάτων

Ευχαριστώ κάθε βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση μονο το παχος του ασφαλτομιγματος...

 

Το οδοστρωμα αποτελειται απο

1. Στρωση εδρασης (φυσικο εδαφος ή εξυγιανση)

2. Υποβαση

3. Βαση

4. Ασφαλτομιγμα

 

Τα χαρακτηριστικα, οι παραμετροι και τα παχη των παραπανω στρωσεων καθοριζουν και την ""αντοχη"" του οδοστρωματος..

 

Πες μου τι προβληματα παρουσιαστηκαν...

α. Τροχαυλακωσεις

β. Ρηγματωσεις

γ. Καθιζησεις

Link to comment
Share on other sites

Η υπόβαση δέν υποχώρησε τουλάχιστον στό μεγαλύτερα τμήματα. Η ασφαλτική στρώση στίς στροφές καί στίς ανηφόρες κυρίως διέλυσε από τήν τριβή μέ τά λάστιχα.

Αν θέλεις έχω καί φωτό νά σού στείλω σέ μαιλ.

Σημείωσε ότι είμαι 25 χρόνια στό επάγγελμα καί δέν μού έχει τύχει ποτέ αυτό.

Κοντεύω νά τρελλαθώ. Ασε τό ότι η ζημία περνάει το δεκάρικο...

Ευχαριστώ γία τήν προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε εδω φωτογραφιες....

 

μπορεις μεσω του www.imagebam.com

 

5εκ για τετοια κυκλοφορια ειναι λιγο..

Ασχετα που το 90% των μελετων γραφουν 5εκ συμπιεσμενο..

 

Αποτι καταλαβα ασχολησαι με δημοσια εργα...

Μηπως τα 5εκ εγιναν 3εκ?????

Λεω εγω τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Σου στέλνω 3 φωτό.

Κοίτα ..δεδομένου ότι η ασφαλτική στρώση έπεσε μέ Grader..δέν αποκλείετε κάπου νά υπαρχουν πάχη 3 εκ

Αλλά στήν πλειοψηφία οι ζημίες έχουνε γίνει στά μέρη μέ παχος > 4 εκ

Δυστηχώς θά τό αποκαταστήσω γιατί η..δημαρχάρα μου χρωστάει ένα σεβαστό ποσό> 100 χιλ από κάποια έργα καί εκβίάζει...απλά θέλω να ζητήσω αποζημίωση γιά τήν αποκατάσταση..αρκεί νά αποδέιξω ότι τό πάχος είναι ανεπαρκές

Ε.Δ.Ε. είμαι..ασε..

Ευχαριστώ γία τήν προσπάθεια..περιμένω..

post-60774-131887273199_thumb.jpg

post-60774-131887273213_thumb.jpg

post-60774-131887273224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΤΠ 245..Ανοικτου τυπου Εχει συμπιστει..Το πρόβλημα είναι η πολυ βαριά κυκλοφορία που έκτακτα έχει προκύψει και προκαλεί πολλές ζημίες.αναζητώ κάθε δυνατή βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

ΠΤΠ 245..Ανοικτου τυπου Εχει συμπιστει..Το πρόβλημα είναι η πολυ βαριά κυκλοφορία που έκτακτα έχει προκύψει και προκαλεί πολλές ζημίες.αναζητώ κάθε δυνατή βοήθεια

 

Συναδελφε η πρωτη (και ισως η μονη δυνατη) κινηση σου ειναι να εχεις πληρη εργαστηριακα αποτελεσματα για το υπευθυνο της δουλειας σου τμημα (υποβαση-βαση-ταπητας ή οτιδηποτε αλλο αναφερει η συμβαση σου).Οι αιτιες ειναι παρα πολλες οπως καταλαβαινεις και πρεπει να αποκλεισεις αυτες που αφορουν τη συμβαση σου ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Ευαγγελιο τα συμβατικα σου τευχη.

Βεβαια ολα αυτα σημαινουν μια τυπικη σχεση μεταξυ εσενα και της υπηρεσιας αρα να περιμενεις και απο αυτους τυπικοτητα .........(με οτι αυτο σημαινει.....)

Μια αλλη λυση (πασιγνωστη για το κυκλωμα Δημοσια Εργα) ειναι να κανεις την παπια και να τα αποκαταστησεις ,μετα ομως απο σαφεις τεχνικες οδηγιες .

Μιλαμε για πολλα λεφτα;;;

Μερικες απο τις αιτιες των βλαβων των φωτο

Ανεπαρκης αντοχη οδοστρωματος (μικρο παχος ταπητα,μικρη περιεκτικοτητα ασφαλτου,ελλειψη ή υπερβολικη ποσοτητα παιπαλης ),ανεπαρκης αποστραγγιση οδου,ανεπαρκης συμπυκνωση,κατασκευη με κακες καιρικες συνθηκες,μη καθαρα αδρανη,οχι εγκαιρη συμπυκνωση κακο πετρελαικο κ.λ.π )

Οπως καταλαβαινεις μονο τα συμβατικα τευχη αλλα στοιχεια του φακελου του εργου (εντολες κ.λ.π

) και το εργαστηριο σωζει την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.