Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γλωσσες προγραμματισμου για πολιτικους μηχανικους


z3djackal

Recommended Posts

Γεια σας,

Ειμαι φοιτητης της σχολης πολιτικων μηχανικων ΕΜΠ και ηθελα να σας ρωτησω αν αξιζει να εχω μια πιστοποιηση απο μια γλωσσα προγραμματισμου. Διαβαζω και φτιαχνω μινι προγραμματα σε java, απο hobby πιο πολυ, αλλα τωρα σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλο να επαιρνα και μια πιστοποιηση. Σκεφτομαι να ασχοληθω με κατασκευη προγραμματων πολιτικου μηχανικου. Ειναι καλη ιδεα? Μηπως εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη γλωσσα προγραμματισμου? Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εφόσον είσαι φοιτητής οπωσδήποτε θα γνωρίζεις τουλάχιστον την FORTRAN 77 ή την FORTRAN 99.

Για γρήγορο προγραμματισμό απλών προβλημάτων σε περιβάλλον Window μπορείς να μάθεις και τις BASIC γλώσσες RAPID-Q και AutoIt.

 

Η φωτογραφία είναι από ένα πρόγραμμα τεσσάρων βάσεων δεδομένων χημικών ουσιών με AutoIt.

post-54236-131887273239_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι γλώσσες προγραμματισμού χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:

 

compiled (C, Basic, Java κτλ) ή scripting (PHP, Python). Κάθε μία έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Οι περισσότεροι προσανατολίζονται προς την πρώτη επιλογή.

 

Αν και οι compiled θεωρητικά έχουν περισσότερες δυνατότητες, φαίνεται να υστερούν στο διαδίκτυο. Προσωπικά πιστεύω πως επειδή το μέλλον πηγαίνει προς τις διαδικτυακές εφαρμογές (πάγια πολιτική της google, όμως πρόσφατα με επαλήθευσε και η microsoft με το office360) θα σου πρότεινα να μάθεις κάτι σχετικό, όπως php,curl,Ajax ή flash.

Link to comment
Share on other sites

Η java ενώ είναι μια πανίσχυρη γλώσσα στυλ C++ και όταν πρωτοεμφανίστηκε δημιούργησε πολλές ελπίδες στους προγραμματιστές υστερεί κατά την γνώμη μου πολύ στην ακριβή τοποθέτηση των πλήκτρων, των listbox κλπ επάνω στην οθόνη.

Δηλαδή απλές και πολύ χρήσιμες εντολές απουσίαζαν εντελώς. Είχε 3-4 έτοιμα layout πλήκτρων αλλά αυτό δεν άρεσε σαν ιδέα.

 

Ύστερα εμφανίστηκε η Perl για διαδικτυακές εφαρμογές. Όμως τώρα τελευταία οι προγραμματιστές δεν την συνιστούν στην ουσία την αγνοούν και δεν γνωρίζω ποια είναι η αιτία. Ίσως να ήταν πολύ δύσκολη. Την θέση της πήρε τώρα η php.

Link to comment
Share on other sites

H fortran ειναι για τα μπαζα και κακως διδασκεται κατ`εμε σε καποια

πανεπιστημια. Μου φαινεται πολυ χρησιμο να ξερει κανεις C++/Java.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι φοιτητής οπωσδήποτε θα γνωρίζεις τουλάχιστον την FORTRAN 77 ή την FORTRAN 99.

Για γρήγορο προγραμματισμό απλών προβλημάτων σε περιβάλλον Window μπορείς να μάθεις και τις BASIC γλώσσες RAPID-Q και AutoIt.

 

Η φωτογραφία είναι από ένα πρόγραμμα τεσσάρων βάσεων δεδομένων χημικών ουσιών με AutoIt.

 

Ναι γνωριζω fortran αλλα απ' οτι εχω δει η java ειναι πολυ ανωτερη...Πιστευω πως η fortran ειναι καλη για να κανεις τα πρωτα σου βηματα στον προγραμματισμο...Οι δυνατοτητες της ειναι περιορισμενες ομως

 

Γενικά οι γλώσσες προγραμματισμού χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:

 

compiled (C, Basic, Java κτλ) ή scripting (PHP, Python). Κάθε μία έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Οι περισσότεροι προσανατολίζονται προς την πρώτη επιλογή.

 

Αν και οι compiled θεωρητικά έχουν περισσότερες δυνατότητες, φαίνεται να υστερούν στο διαδίκτυο. Προσωπικά πιστεύω πως επειδή το μέλλον πηγαίνει προς τις διαδικτυακές εφαρμογές (πάγια πολιτική της google, όμως πρόσφατα με επαλήθευσε και η microsoft με το office360) θα σου πρότεινα να μάθεις κάτι σχετικό, όπως php,curl,Ajax ή flash.

 

Ναι και εγω προς την πρωτη επιλογη ελεγα...!! Βασικα δεν καταλαβαινω γιατι να μαθω μια γλωσσα προγραμματισμου με διαδικτυακες εφαρμογες...? Νομιζω πως οι compiled θα μου ειναι πιο χρησιμες!

 

Η java ενώ είναι μια πανίσχυρη γλώσσα στυλ C++ και όταν πρωτοεμφανίστηκε δημιούργησε πολλές ελπίδες στους προγραμματιστές υστερεί κατά την γνώμη μου πολύ στην ακριβή τοποθέτηση των πλήκτρων, των listbox κλπ επάνω στην οθόνη.

Δηλαδή απλές και πολύ χρήσιμες εντολές απουσίαζαν εντελώς. Είχε 3-4 έτοιμα layout πλήκτρων αλλά αυτό δεν άρεσε σαν ιδέα.

 

Ύστερα εμφανίστηκε η Perl για διαδικτυακές εφαρμογές. Όμως τώρα τελευταία οι προγραμματιστές δεν την συνιστούν στην ουσία την αγνοούν και δεν γνωρίζω ποια είναι η αιτία. Ίσως να ήταν πολύ δύσκολη. Την θέση της πήρε τώρα η php.

 

Αυτο το προβλημα με την τοποθετηση των πληκτρων δεν το εχω δει...ισως γιατι φτιαχνω ακομα μικρα και οχι τοσο περιπλοκα προγραμματα...επισης δουλευω στο γραφικο περιβαλλον της Netbeans που βοηθαει πολυ..

 

H fortran ειναι για τα μπαζα και κακως διδασκεται κατ`εμε σε καποια

πανεπιστημια. Μου φαινεται πολυ χρησιμο να ξερει κανεις C++/Java.

 

Συμφωνω απολυτως!!! Αλλα αντε να πεις στους καθηγητες οτι αυτο που διδασκεις ειναι αχρηστο...τεσπα..Δηλαδη να παρω πιστοποιηση στην java μου λες ε? Θελω την επισημη πιστοποιηση απο την Sun...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντα απορούσα γιατί μας μαθαίνανε Fortran στη σχολή. Μου φαινόταν δύσχρηστη, πολύ δυσνόητη και με πολύ περιορισμένες δυνατότητες. Απ' όσο ξέρω, ακόμα και η εταιρία που ανέπτυξε τη Fortran έχei σταματήσει να υποστηρίζει με καινούριες εκδόσεις. Μήπως να μάθαινες VBA ή κανένα Matlab καλύτερα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H fortran ήταν από τις λίγες γλώσσες μέχρι πριν κάποια χρόνια που είχε έτοιμες βιβλιοθήκες για πράξεις με πίνακες κλπ. Βέβαια ξεπεράστηκε από τις εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωριζω fortran αλλα απ' οτι εχω δει η java ειναι πολυ ανωτερη...Πιστευω πως η fortran ειναι καλη για να κανεις τα πρωτα σου βηματα στον προγραμματισμο...Οι δυνατοτητες της ειναι περιορισμενες ομως

 

Μπορεί η java να είναι ανώτερη γλώσσα αλλά σχεδόν όλα τα σοβαρά λειτουργικά συστήματα ακόμα και τα συστήματα Unix είναι γραμμένα σε C++. Αν θέλεις να πάρεις πιστοποίηση σε κάποια γλώσσα καλύτερα είναι η πιστοποίηση σε C++. Τώρα με τις εκδόσεις Visual C τα προγράμματα γράφονται πολύ πιο εύκολα.

 

 

Αυτο το προβλημα με την τοποθετηση των πληκτρων δεν το εχω δει...ισως γιατι φτιαχνω ακομα μικρα και οχι τοσο περιπλοκα προγραμματα...επισης δουλευω στο γραφικο περιβαλλον της Netbeans που βοηθαει πολυ..

 

Εξαρτάται από την version της java που χρησιμοποιείς.

Εδώ και χρόνια δεν ασχολούμαι με την java. Ίσως να πρόσθεσαν και νέες εντολές και να μην υπάρχουν πλέον τα προβλήματα με το Abstract Window Toolkit και τα java applets

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο λυκειο καναμε ψευδοκωδικα η fortran μας μαρανε! Ας καναμε

fortan στο λυκειο για εισαγωγη αλλα οχι και στο ΑΕΙ ρε παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.