Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

2 ώρες πριν, ppanag said:

@kfil επιτρέπεται πλέον να παρεμβαίνει η Δημόσια Αρχή και σε μελέτες ιδιωτικών έργων ... Υπενθυμίζω ότι  πλέον κατατείθενται με ευθύνη ιδιώτη μηχανικού και δεν ελέγχονται από την ΥΔΟΜ ... εκτός και αν ζητηθεί.

Το έγραψα παραπάνω.Όμως μόνο όσο αφορά την εφαρμογή των προδιαγραφών που προκύπτουν από κανονιστικά κείμενα. Θα θυμάστε τις εγκυκλίους που είχαν βγει παλαιότερα.Θα θυμάστε την αρμοδιότητα που είχε ο ελεγκτής στατικών στις πολεοδομίες.

Αν έχετε νεότερες αποφάσεις που να δίνουν το δικαίωμα στην Δημόσια Αρχή να παρεμβαίνει σε ιδιωτικές μελέτες (ιδιώτης μελετητής για ιδιώτη πελάτη ) γράψτε το για να το έχουμε υπ όψιν (δεν μιλώ για εντολή πραγματογνωμοσύνης από δικαστική αρχή )

 

 

13 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

Δημόσια ξεδημοσια μελέτη, με τέτοια καουμποϊλίκια, κάποιος μπορεί να βρεθεί βαθιά μπλεγμενος (να μην γίνει φερ' ειπείν τίποτα και ο συνάδελφος να κινηθεί κατά του πρώτου, για συκοφαντική δυσφήμιση).

Θέλω να πω, καλά είναι κάποια πράγματα στη θεωρία. Η πράξη όμως και μια πιθανή εξέλιξη των πραγμάτων, απέχει παρασάγγας.

Στην τελική, είμαστε όλοι διπλωματούχοι. Ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του και το βάρος της υπογραφής του.

 

100% συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @kfil, δεν σημαίνει ότι ένα παιδάκι που τελειώνει το πολυτεχνείο μπορεί να αναλάβει μελέτες.
Όχι μόνο δεν έχει εμπειρία, αλλά ειδικά στο θέμα του σιδερώματος δεν έχει ιδέα.

Για να ολοκληρώσω, δεν σημαίνει ότι 5 χρόνια θεωρίας σε χρίζουν μελετητή μηχανικό η κατασκευαστή χωρις την απαραίτητη εμπειρία.

Στο εξωτερικό υπογράφει μηχανικός, αλλά μετά ελέγχεται από άλλον μηχανικό. Μην κοιτάς στην Ελλάδα που η πλειοψηφία των δημ. υπαλλήλων είναι όχι μόνο άσχετοι αλλά και επικίνδυνοι. Ετυχε σε εμένα να μου κάνει έλεγχο στατικής μελέτης αρχιτέκτονας...ο άνθρωπας δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί είχα κάνει αρμό σε υφιστάμενη κατασκευή...και με ρωτούσε γιατί ο οπλισμός δεν περνά στην υφιστάμενη κατασκευή...τι να εξηγήσεις και τι να κάνεις...πλακώνεις τα ξύδια και χαλαρώνεις....

Για να κλείσω, προσωπικά αν μου τύχουν οι παραπάνω ξυλότυποι έχω δώσει τον συνάδελφο στεγνα !

Edited by Steelman
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.