Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

Συνεργάζομαι με μία κατασκευαστική εταιρεία μεταλλικών κτιρίων εδώ και κάποια χρόνια και συνήθως αναλαμβάνω κάποια έργα εξ αρχής μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες. Σε ένα από αυτά η μελέτη είναι μάλλον μαιμού, δεν πατάει στην πραγματικότητα και με έναν έλεγχο γιατί έβγαζε μάτι έπιβεβαίωσα ότι οι διατομές (κολώνες και δοκάρια) δεν αντέχουν. Το είπα στο μηχανικό και επιμένει ότι η μελέτη, που δεν έκανε βέβαια αυτός, είναι σωστή. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? Είναι λίγο ηθικό το θέμα. Δεν μιλάμε και αφήνουμε να σκοτωθεί κανένας αφού η ευθύνη είναι κάποιου άλλου ή φωνάζουμε και ειδοποιούμε τον πελάτη? Θα ήθελα την άποψη σας γιατί το έχω αντιμετωπίσει αρκετές φορές και πάντα με καίει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ο τιτλος σου ειναι λιγο hardcore...

 

Τι να κανεις;

Να μιλησεις στον μελετητη, θεωρειται αντισυναδελφικό.

Να μιλησεις στον ιδιοκτητη, ειναι αντιεπαγγελματικο.

Μάλλον τίποτα δεν μπορεις να κανεις.

 

Η ερωτηση του Ηλια εχει μεγαλο ενδιαφέρον ομως.

Τον ελυσες τον φορεα;

Αλλα και πάλι, μπορει να βγαλεις πολυ διαφορετικα αποτελεσματα λογω διαφορετικου λογισμικου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα εύκολος ο έλεγχος μίας μελέτης. Φυσικά υπάρχουν τα προφανή λάθη, όπως λάθος σχεδίαση (τα σχέδια δεν συμφωνούν μεταξύ τους ή με τα αρχιτεκτονικά), οι λάθος αναγραφόμενες παραδοχές, οι εξόφθαλμα λανθασμένοι υπολογισμοί...

 

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον έχεις αμφιβολία, κάνε έναν "πρόχειρο" έλεγχο, πχ λύσε το τυπικό ζευκτό... Ακολούθως επικοινώνησε με τον μελετητή, ενημέρωσέ τον για τις αμφιβολίες σου και ζήτα του ό,τι πληροφορία θεωρείς χρήσιμη.

 

Δεν αποκλείεται να είναι πράγματι λάθος η μελέτη.

Μπορεί όμως και να υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα που να διαφοροποιεί το έργο σε σχέση με την τυπική μέθοδο κατασκευής...

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη βγάζει μάτι ότι δεν είναι σωστή; Αν θέλεις δώσε κάποια στοιχεία (άνοιγμα, διατομές κλπ) μήπως βοηθήσουμε καθόλου...

 

Δεν ξέρω πάντως αν θα πρέπει να ειδοποιήσεις τον πελάτη ή όχι...Αν έχεις εμπιστοσύνη στην γνώση και στην εμπειρία σου πράξε το σωστό. Πες στον πελάτη ότι η μελέτη είναι ανεφάρμοστη και ζήτησε την σύνταξη νέας (ή ανέλαβέ την)! Πολλές φορές έχω συντάξει μελέτη εφαρμογής μεταλλικών κτιρίων διότι οι μελέτες της άδειας (για την πολεοδομία όπως το λένε μερικοί) ήταν ολίγον τι άσχετες...

 

Το πρόβλημα είναι σοβαρό γιατί αν μια μελέτη "δεν στέκεται" πως θα το κατασκευάσεις; Μπορεί να σου έρθει στο κεφάλι και κατά την διάρκεια κατασκευής...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για ιδιαίτερη κατασκευή. Ενα τυπικό πλαίσιο 16,00 μέτρων, είναι το οποίο έχει άξονα 10,00 μέτρα στις πλαινές κολώνες και επαναλαμβάνεται 6 φορές. Καμία διαφορά στα αρχιτεκτονικά. Οι κολώνες και το ζύγωμα είναι ΙΡΕ 180, κεφαλοδοκός το ίδιο και τεγίδα C 180 γαλβανιζέ ανά 1,33. Αντιανέμια οροφής στο πρώτο και τελευταίο μάτι απο γωνιά 50*50*5. Μίλησα με τον μηχανικό που υπογράφει, είναι της παλαιάς σχολής και μου είπε ότι έχει φτιάξει πολλά τέτοια και αντέχουν. Θεμελίωση δεν έχει πέσει στα χέρια μου ακόμα, ευτύχώς γιατί σε συνδυασμό με τη ζέστη δεν γλίτωνα το εγκεφαλικό. Εγώ πρόχειρα το έβαλα στο Metal cad και έγινε όλο μπλε..

Link to comment
Share on other sites

10 μέτρα απέχουν τα ζευκτά? και αυτός της παλιάς σχολής λύνει και c180? και μάλιστα ανά 1.33 στα 10μ άνοιγμα? και οι κολώνες και το ζύγωμα είναι ipe180? δεν χρειάζεται να λύσει κάποιος πλαίσιο που έχει κολώνες-δοκούς ipe180 αφού δεν καλύπτεσαι από τις τρύπες στον κόμβο

 

αν έχεις το τηλέφωνό του, τον χρειάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη έχω δηλώσει ήδη ότι δεν θα αναλάβω το έργο αν δεν γίνει τροποποίηση μελέτης. Αλλά και το να σιωπήσω σημαίνει ότι συναινώ στο απαράδεκτο και επικίνδυνο. Εντάξει να είναι οριακά η διατομή, αλλά αυτό βγάζει όντως ματι.

Link to comment
Share on other sites

ουπς! Όντως βγάζει μάτι!

Πες τους - με μια πρώτη ματιά - να γίνουν ανά 6μ το πολύ και πλαίσια τουλάχιστον ΙΡΕ300-330 και μετά συζητάτε τις λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.