Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

Πάντως αν δεν με ξαναδείτε στο φόρουμ σημαίνει ότι μου έφεραν και τη θεμελίωση....

όταν στη φέρει αναλαμβάνει ο ροδόπουλος να την εξετάσει. θα της βάλει θερμόμετρο για να δει την συστολή ξήρανσης και πιεσόμετρο για να βρει τις τάσεις

Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου στο συγκεκριμένο έργο είναι οργάνωση εργασιών από την παραγωγή ακόμα ως την τοποθέτηση των επικαλύψεων και επίβλεψη για να ολοκληρωθεί στους χρόνους που έχει συμφωνηθεί το έργο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω οτι θα πρέπει να μιλήσεις με τον μελετητή ανοιχτά μεταξύ σας. Πες του τα προβλήματα, τους ενδοιασμούς, δείξε του την λύση σου και να είσαι χαλαρή στην κουβέντα. Εαν δεις οτι ο άνθρωπος δεν καταλαβαίνει α) παραιτήσου, β) μίλα στον ΚΤΕ, γ) βάλε φιτιλιά στον εργολάβο να μιλήσει αυτός (εαν είναι γάτα θα τα βρεί με τον μηχανικό και θα κάνει αλλαγή).

 

Ερώτηση. Με άλλη κατηγορία χάλυβα παλεύεται?

 

nea_michanikos

 

κάπως έτσι. Συνήθως βέβαια βάζουμε IR lock-in thermography για να βγάλουμε τις τάσεις. Αυτό το έχουμε κάνει αρκετές φορές για να επιβεβαιώσουμε την μελέτη οπότε έχεις δίκιο. Σου δίνω και το λινκ

 

http://www.gom.com/metrology-systems/digital-image-correlation.html

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού, μην παραιτηθείς! Δεν επιτρέπουν οι εποχές επίδειξη αδυναμίας...

Ουσιαστική ευθύνη δεν έχει η θέση σου, ενημέρωσε όποιον νομίζεις (μελετητή, εργολάβο, τεχνικό ασφαλείας, ιδιοκτήτη) και προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

Του έχω μιλήσει ήδη, ευγενικότατα και σε ήρεμους τόνους. Δεν καταλαβαίνει. Η απάντηση είναι ότι έχει κάνει πολλά τετοια και δεν έχει πάθει κανένα τίποτα. Ο πρόεδρος της εταιρείας του μίλησε επίσης γιατί ευτυχώς καταλαβαίνει και η συμφωνία μας είναι από την αρχή ότι εγώ αναλαμβάνω έργα και αν για κάποιο λόγο όπως τώρα δω κάτι παράξενο το συζητάμε και βρίσκουμε λύση ή το αφήνουμε. Ομως το πρόβλημα μου είναι το εξής. Οκ, ο εργολάβος το παρατάει, εγώ το ίδιο και βρίσκεται κάποιος άλλος και το φτιάχνει. Τι κάνουμε? Ουσιαστικά έχουμε απλά διώξει την ευθύνη από πάνω μας. Ωστόσο ηθικά και μόνο δεν μπορώ να το παραβλέψω. Σε αυτό ζητάω τη συμβουλή σας. Πρέπει να το μάθει ο ιδιοκτήτης ή θα το πει η νεκροψία?

Link to comment
Share on other sites

O μελετητής πως το έλυσε και έβγαλε υποστύλωμα και ζύγωμα IPE180 με πλαισιακή απόσταση 16μ.; ...ακόμα και με απόσταση πλαισίων 4μ... δεν βγαίνει....

Μήπως ξέχασε να βάλει φορτία ανέμου και χιονιού και το έλυσε μόνο με το ίδιο βάρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα αντιμετωπίζετε και το ενδεχόμενο να μην αναλάβετε το έργο.

 

Τι θα έλεγες τότε να στείλετε μια γραπτή ειδοποίηση στον μελετητή όπου θα επισημαίνετε το πρόβλημα την οποία σε δεύτερο στάδιο να την κοινοποιήσετε στον ιδιοκτήτη ίσως και στην πολεοδομία.

 

Ετσι πιστεύω ότι και συναδελφικά θα πράξεις ενημερώνοντας πρώτα τον μηχανικό και προειδοποιώντας τον μάλιστα για τις επόμενες ενέργειές σου και ηθικά θα είσαι ΟΚ αφού αν ο μελετητής δεν παίρνει χαμπάρι τουλάχιστον θα ειδοποιήσεις τον ιδιοκτήτη.

 

Τι λέτε και οι υπόλοιποι ?

 

ΥΓ.Μήπως έχει το ΤΕΕ κανένα τμήμα για θέματα δεοντολογίας ώστε να σου προτείνει ενέργειες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.