Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

ΥΓ.Μήπως έχει το ΤΕΕ κανένα τμήμα για θέματα δεοντολογίας ώστε να σου προτείνει ενέργειες ?

 

Άσε το ΤΕΕ θα του δώσει και συγχαρητήρια και θα τον βάλει σε καμία μόνιμη επιτροπή ή στο πειθαρχικό.

Αν ισχύουν αυτά που λέει η Χρύσα , δεν θεωρείται συνάδελφος αλλά δημόσιος κίνδυνος. (ΙPE180 στα 16μ, !!!)

Το πιθανότερο είναι να μην έγινε καν στατική μελέτη.

Τώρα τι κατέθεσαν στην πολεοδομία , αυτό είναι άλλο θέμα.

@Χρύσα , Τρίκαλα δουλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα αντιμετωπίζετε και το ενδεχόμενο να μην αναλάβετε το έργο.

 

Τι θα έλεγες τότε να στείλετε μια γραπτή ειδοποίηση στον μελετητή όπου θα επισημαίνετε το πρόβλημα την οποία σε δεύτερο στάδιο να την κοινοποιήσετε στον ιδιοκτήτη ίσως και στην πολεοδομία.

 

Ετσι πιστεύω ότι και συναδελφικά θα πράξεις ενημερώνοντας πρώτα τον μηχανικό και προειδοποιώντας τον μάλιστα για τις επόμενες ενέργειές σου και ηθικά θα είσαι ΟΚ αφού αν ο μελετητής δεν παίρνει χαμπάρι τουλάχιστον θα ειδοποιήσεις τον ιδιοκτήτη.

 

Τι λέτε και οι υπόλοιποι ?

 

ΥΓ.Μήπως έχει το ΤΕΕ κανένα τμήμα για θέματα δεοντολογίας ώστε να σου προτείνει ενέργειες ?

 

Εχεις και ένα δίκιο. Τα γραπτά μένουν αυτό το έχω μάθει καλά πιά. Δεν με νοιάζει το έργο σαν έργο. Θα χάσω μερικά λεφτά, οκ αυτό. Τα υπόλοιπα και τα επακόλουθα όμως με τρομάζουν αν κάνω και εγώ την πάπια. Μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου ως προς τον ιδιοκτήτη τουλάχιστον γιατί η πολεοδομία δεν θα ιδρώσει καθόλου στο αυτάκι της.

Link to comment
Share on other sites

Την πολεοδομία την ανέφερα επειδή μπορεί να επικαλεστεί την εφαρμογή εγκεκριμένης από την πολεοδομία μελέτης.

 

Αν το κάνεις τελικά , πρόσεχε τις διατυπώσεις σου και τα επιχειρήματά σου μην μπλέξεις σε τπτ ιστορίες για δυσφήμιση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για ιδιαίτερη κατασκευή. Ενα τυπικό πλαίσιο 16,00 μέτρων, είναι το οποίο έχει άξονα 10,00 μέτρα στις πλαινές κολώνες και επαναλαμβάνεται 6 φορές. Καμία διαφορά στα αρχιτεκτονικά. Οι κολώνες και το ζύγωμα είναι ΙΡΕ 180, κεφαλοδοκός το ίδιο και τεγίδα C 180 γαλβανιζέ ανά 1,33. Αντιανέμια οροφής στο πρώτο και τελευταίο μάτι απο γωνιά 50*50*5. Μίλησα με τον μηχανικό που υπογράφει, είναι της παλαιάς σχολής και μου είπε ότι έχει φτιάξει πολλά τέτοια και αντέχουν. Θεμελίωση δεν έχει πέσει στα χέρια μου ακόμα, ευτύχώς γιατί σε συνδυασμό με τη ζέστη δεν γλίτωνα το εγκεφαλικό. Εγώ πρόχειρα το έβαλα στο Metal cad και έγινε όλο μπλε..

 

Δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ...

 

Αλλα συμφωνω με τους συναδελφους σχετικα με τις διατομες..

ΔΕΝ βγαινουν για κανενα λογο..

 

Χρυσα, εχει ανοιξει και στο παρελθον παρομοιο θεμα...

Για μενα ισχυει οτι ειχα γραψει και εκει....

 

την c180 μόνο δεν ξέρω πως έβγαλε με 10μ άνοιγμα

 

Ενας φιλος μου ειχε πει..

"Οποοιος καταφερνει και "βγαζει" διατομες ψυχρης ελασσης ή γκουρου της στατικης ειναι ή εντελως μλκς.."

 

Spy1551

Ουτε με τα ιδια βαρη δεν θα του εβγαινουν..

Οι διατομες ειναι πολυ μικρες..

 

Οπως ομως ειπε και η Νεα_Μηχανικος..

Τοοοοοοοοοοσα μεταλλικα εχουν γινει ακομα και πριν 50χρονια...

Κανενα δεν επεσε...

Ειδικα απο ανεμο..

Μηπως οι κανονισμοι ειναι λιγο.......

 

 

ΥΓ. Μπορει αδικα να κατηγορουμε το μηχανικο..

Μπορει ο τυπας να εκανε καμια σουπερ αναλυση, 2ης, 3ης, 4ης ταξης ..... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εαν το πάμε στο δήθεν αρχιτεκτονικό και μειώσουμε τα ανοίγματα?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται μια χαρά.

Αλλά με πρόλαβε ένας ειδικός και είπε κάτι για συνδέσεις στους κόμβους (και αυτός που το είπε να είστε σίγουροι γνωρίζει πολύ καλά για τέτοια θέματα).

Δεν θα σου βγαίνουν με τίποτα.

Επίσης πολλοί σχεδιάζουν χωρίς να ξέρουν αν οι συνδέσεις μπορούν να πραγματοποιηθούν. Κοιτάζουν τα μέλη. Τα μέλη στα βγάζει και ένας σιδεράς της γειτονιάς. Η όλη ιστορία είναι οι συνδέσεις.

Τέλος κάνει μπαμ από μακριά η παραπάνω μελέτη ΔΕΝ έγινε από ειδικό στις σιδηρές κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Την πολεοδομία την ανέφερα επειδή μπορεί να επικαλεστεί την εφαρμογή εγκεκριμένης από την πολεοδομία μελέτης.

 

Αν το κάνεις τελικά , πρόσεχε τις διατυπώσεις σου και τα επιχειρήματά σου μην μπλέξεις σε τπτ ιστορίες για δυσφήμιση κλπ.

 

Τα επιχειρήματά μου θα πρέπει να είναι ξεκάθαρα και ευθύβολα σε αυτή την περίπτωση. Για δυσφήμιση κ.τ.λ. δε νομίζω να μπει στη διαδικασία της μηνυσης γιατί τότε θα πρέπει να βάλει κάποιον μηχανικό να επιβεβαιώσει το ανορθόδοξο της μελέτης. Ποιος θα το έκανε?

 

 

Terry .... Οι κανονισμοί σαφώς σε σπρώχνουν στη συμβατική κατασκευή και όλοι μας ξέρουμε γιατί. Αυτό είναι δεδομενο. Ωστόσο σε αυτή την περίπτωση ούτε κανονισμός του 2.000 πΧ δεν θα μας κάλυπτε.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο σε αυτή την περίπτωση ούτε κανονισμός του 2.000 πΧ δεν θα μας κάλυπτε.

 

Σε πληροφορώ εκείνοι οι κανονισμοί ήταν πολύ μπροστά ακόμη και για τους Ευρωκώδικες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.