Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

Το ξέρω ότι δεν χρειαζόταν να κάνω επίλυση για να το δω. Από το 99 με μεταλλικά ασχολούμαι. Την έκανα μόνο για να την δει ο μηχανικός. Δεν έκανε αυτός την επίλυση, αλλά ξέρω ότι ζήτησε ο ίδιος τις διατομές από το μελετητή ο οποίος φυσικά δεν έκατσε να ασχοληθεί και πολύ και μάλλον καλά έκανε. Πως το πέρασε πολεοδομία είναι άλλο ερώτημα αφού φαντάζομαι ότι το τεύχος δεν μπορεί να είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να μείνει ως έχει η μελέτη. τι θες και τα σκαλίζεις?

 

Πως το πέρασε πολεοδομία είναι άλλο ερώτημα αφού φαντάζομαι ότι το τεύχος δεν μπορεί να είναι σωστό.

πάντως δεν είναι υποχρέωση της πολεοδομίας να ελέγξει τις πράξεις. τώρα, αν βγάζει μάτι (ποιο μάτι?) άλλο θέμα αυτό

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι nea _mhxanikos ότι είσαι όντως νέα. Οταν ξεκίνησα εγώ με τα μεταλλικά, είτε μελέτη είτε κατασκευή ήταν αραιά και που κανένα κτιριάκι και συνήθως μικρό ή σπάνια τότε μεγάλο βιομηχανικό. Μετά απογειώθηκαν ξαφνικά αυτές οι κατασκευές. Επειδή όμως το πίστευα και το πιστεύω το μέταλλο ασχολήθηκα πολύ. Κάθε ένα κτίριο από αυτά το θεωρούσα "δικό μου" και ευθύνη μου φυσικά. Γι αυτό το σκαλίζω. Επίσης επειδή η κουταμάρα και η ανευθυνότητα είναι κολλητική δεν μπορώ να μην μιλάω όταν την αντιμετωπίζω΄ειδικά όταν γίνεται επικίνδυνη και μπορεί το κόστος να είναι ανθρώπινη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

ειδικά όταν γίνεται επικίνδυνη και μπορεί το κόστος να είναι ανθρώπινη ζωή.

αν ήταν για στάβλο θα είχες πρόβλημα? εγώ είμαι με τον παλαίουρα. τόσα έκανε, έπεσε κανένα? άρα, τι συζητάμε τώρα. φαντάζομαι θα έχει αναπτύξει αλγόριθμο - πατέντα. στα πιο μικρά τι να βάζει? όλα ipe80? οικονομικός ο συνάδερφος και σίγουρος (μηδέν πτώσεις μέχρι σήμερα)

 

την c180 μόνο δεν ξέρω πως έβγαλε με 10μ άνοιγμα. θα με ενδιέφερε το τεύχος του

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρέωση της πολεοδομίας το ξέρω. Υποχρέωση του κράτους είναι να βάλει το σωστό μάτι στη σωστή θέση. Αλλά είναι μεγάλη κουβεντα αυτό. Πάντως αν δεν με ξαναδείτε στο φόρουμ σημαίνει ότι μου έφεραν και τη θεμελίωση....

 

Στο στάβλο δεν πάνε άνθρωποι? Φυσικά θα είχα πρόβλημα. Αν και δεν είναι σταβλος, αποθήκη είναι αλλά δεν έχει σημασία. Τουλάχιστον εκεί θα είχαμε χαμηλό ύψος. Αυτό ξάχασα να το αναφέρω έχει 5,00 μέτρα κολώνες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν δεν με ξαναδείτε στο φόρουμ σημαίνει ότι μου έφεραν και τη θεμελίωση....

xaxaxa, καλό (λείπει το χιούμορ από δω μέσα, την έχουν δει όλοι μηχανικάρες γι' αυτό)

 

αν σου φέρει και τη θεμελίωση να μας ενημερώσεις γιατί θα μου χρειαστεί ο δικός σου

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μιλάμε για φρίκη...

Αυτό σχεδόν δεν στήνεται (λόγω λυγισμού) και τα βέλη λόγω ιδίου βάρους θα είναι αξιοσημείωτα...

 

Προφανώς οφείλεις να ξεκαθαρίσεις την θέση σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, μπορεί ο άνθρωπος να κάνει "μνημονιακή" κατασκευή, λιτή και αέρινη. ας μην τον καταδικάσουμε. εγώ πιστεύω σ' αυτόν, χαράζει νέους δρόμους και μην ξεχνάτε ότι κανείς δεν δικαιώθηκε στην εποχή του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει τέρατα, αλλά αυτό είναι η περίπτωση που πια δηλώνεις "τώρα πια τα έχω δει όλα". Μπορεί να είναι πολύ μπροστά ο τύπος συμφωνώ.

Μήπως πρέπει να κάνω ένα νέο θέμα με τα τρελά που μου λένε κάθε τόσο? Θα έχει γέλιο σίγουρα. Εχω δει και ΗΕΒ πλαινό σύνδεσμο σε ΙΡΕ κολώνα, αλλά ήταν "μεγαλομελετητές" και δεν σηκωναν μύγα στο σπαθί τους. Το κατάπια και εγώ και δεν μίλησα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.