Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως λιώνουμε τα μέταλλα.


Bz2

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εγώ βλέπω οτι .. δε λέμε δε λέμε.. αλλά μας καίει και εμάς.. Θέλουμε να ασχοληθούμε και με τίποτα αλλο απο πολεοδομίες και άδειες.. Και δε το λέω ειρωνικά αυτο σπουδάσαμε και μας λείπει μάλλον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, και φυσικά έχετε δίκιο σε όλα αυτά που λέτε, σίγουρα η τήξη μετάλλων με εργαλεία καθημερινής χρήσης είναι κάτι δύσκολο, και ρισκόδες.

 

θα προτιμήσω να βρω ένα μαγαζί που να πουλάει τέτοια περίεργα εξαρτήματα ή εργοστάσιο που θα έφτιαχνε τα υλικά για εμένα σε χαμηλή τιμή.

 

όποτε η συζήτηση για το λιώσιμο μετάλλων τελειώνει, αν όμως ξέρετε ένα κατάστημα-εργοστάσιο που πουλάει ή να φτιάχνει τέτοια πράγματα σε χαμηλή τιμή πείτε το διότι ίσως να μου χρησιμεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάλαβες το γνωμικό μη παίζεις με την φωτιά. Ειλικρινά ανησυχούσα.

....

...ή να φτιάχνει τέτοια πράγματα σε χαμηλή τιμή πείτε το διότι ίσως να μου χρησιμεύσει.

 

 

Δεν υπάρχει χαμηλή τιμή.

Το ελάχιστο κόστος για έκαστο καλούπι είναι 10.000 ευρώ και άνετα φτάνει τα 50.000, μόνο το καλούπι φυσικά, χωρίς την παραγωγή.

 

Υπάρχουν πολλοί που τα φτιάχνουν αν συνεχίζεις με αυτά τα νούμερα να ενδιαφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Πραγματικα διασκεδασικο thread! Bz2 και μενα μου αρεσει να πειραματιζομαι. Περιεργα μηχανολογικα εξαρτηματα υπαρχουν σε κιτ συναρμολογουμενων. Προσφατα παραγγειλα μερικα απο το παρακατω site που εχει μια εκτεταμενη συλλογη γραναζιων για καταστευες τυπου stirling σε mod 1:

http://www.metallus.de/

Link to comment
Share on other sites

tseronis: ωραία θα το έχω υπόψιν μου αυτό, έφτιαξες κάτι με αυτά? και αν ναι τι?, σου φάνηκε χρήσιμο?

 

Didonis: 10.000; εξωφρενική τιμή, αν έπαιρνα μηχανές και έπαιρνα τα εξαρτήματα ποιο φτηνά θα έβγαινε, εγώ νόμιζα πως θα ήταν τιμές του τύπου: 5ε, 10ε, 20ευρώ. κ.τ.λ.

άμα φτιάξω έχω το καλούπι? τότε θα στοιχίσει λιγότερο? πάνω από 15ευρώ η κάτο από 15ε?

 

εγώ ήθελα να φτιάξω τα δικά μου εξαρτήματα και μηχανές για λόγους οικονομίας κυρίως, αλλά μάλλον ποιο ακριβά βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεια μου ειναι να κατασκευαζω μηχανες που παραγουν ή ελεγχουν αλλα πραγματα. Πειραματιζομαι με σχεδον τα παντα για να βελτιωσω τις διεργασιες, απο παιχνιδια μεχρι ιατρικα εργαλεια. Μια στις τρεις βγαζω και καποιο συμπερασμα που μου ειχαι χρησιμο σε καποια εφαρμογη. Το δυσκολο ειναι να κρατας ανοιχτη σκεψη για να κανεις συνδιασμους. Αρα ναι, εχω φτοιαξει διαφορα πραγματα με αυτα και εχω ιδεες για αλλα τόσα. Με εχει επιρεασει ιδιεταιρα ενα αλλο παιχιδι που ειχα μικρος. Κοιτα τα συναρμολογουμενα http://www.fischertechnik.de καλυτερα και απο τα mindstorms. Τα τυποποιημενα πλαστικα συνερμολογουμενα κανουν δυστηχως μονο για μοντελισμο, αντε και κανενα αυτονομο ρομποτ ή μοντελο για εξασκηση προγραμματισμου PLC

 

Μια απιστευτα καλη πηγη μικρων μηχανικων εξαρτηματων ειναι παλια φωτοτυπικα, εκτυπωτες dot matrix και βιντεο. Πολλες εταιριες επειδη δεν κανουν καταστροφες εχουν και απο ενα νεκροταφιο/αποθηκη γεματη με τετοια. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ταιριαζουν παντα τα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

tseronis: ωραία θα το έχω υπόψιν μου αυτό, έφτιαξες κάτι με αυτά? και αν ναι τι?, σου φάνηκε χρήσιμο?

 

Didonis: 10.000; εξωφρενική τιμή, αν έπαιρνα μηχανές και έπαιρνα τα εξαρτήματα ποιο φτηνά θα έβγαινε, εγώ νόμιζα πως θα ήταν τιμές του τύπου: 5ε, 10ε, 20ευρώ. κ.τ.λ.

άμα φτιάξω έχω το καλούπι? τότε θα στοιχίσει λιγότερο? πάνω από 15ευρώ η κάτο από 15ε?

 

εγώ ήθελα να φτιάξω τα δικά μου εξαρτήματα και μηχανές για λόγους οικονομίας κυρίως, αλλά μάλλον ποιο ακριβά βγαίνει.

 

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει πού πας να μπλέξεις. Φερ' ειπείν το δυσκολότερο κομμάτι για κάποιον που έχει τον εξοπλισμό για τήξη μετάλλου είναι η κατασκευή του καλουπιού διότι εάν πετύχει το καλούπι τότε η υπόλοιπη διαδικασία είναι τυφλοσούρτης. Άσε δε που το καλούπι δεν φτιάχνεται από οποιοδήποτε υλικό...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα για τη θεωρητική θα έλεγα.. Και κατα μεγαλύτερο ποσοστό. Όποιος έχει κάνει χύτευση ή γενικά μεταλλειολογία και κατεργασίες θα το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.