Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απλοποίηση αδειοδότησης - Νέα περιβαλλοντική νομοθεσία


vas.dim

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η κατάταξη δηλαδή τώρα ισχύει η νέα? Απλά για περίπτωση Β κατηγορίας ακολουθούμε την παλιά διαδικασία μέχρι να βγουν οι ΠΠΔ?

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έτσι μου είπαν από την Περιφέρεια Αττικής. Τώρα όσον αφορά τα έργα της κατηγορίας Β - όσα είναι εντός ΝATURA θα απαιτούν Μελέτη Οικολογικής Αξιολόγησης, από ότι έχω δει στον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

 

Μίλησα ξανά με την Περιφέρεια Αττικής σήμερα και μου επιβεβαίωσαν ότι μου είχαν πει την Δευτέρα, ότι δηλαδή μέχρι να βγει η ΥΑ για τις ΠΠΔ, ακολουθούμε την νέα κατάταξη και για τα έργα κατηγορίας Β καταθέτουμε μελέτες ανάλογα με την παλαιά κατάταξη των έργων. Δηλαδή για όσα ήταν Β4 - Περιβαλλοντική Έκθεση, για τα Β3 ΠΠΕ.

 

Καλό θα ήταν αν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει μιλήσει με άλλη περιφέρεια να μας πει τι του είπαν, να ξέρουμε αν όλες έχουν κοινή αντιμετώπιση του ζητήματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μίλησα σήμερα με ΥΠΕΚΑ, το τμήμα που είναι αρμόδιο για έργα Α1. Από ότι μου είπαν θα αργήσει πάρα πολύ ακόμα η ΚΥΑ για τις ΠΠΔ γιατί για να ορισθεί το περιεχόμενο των ΠΠΔ για κάθε κατηγορία θα πρέπει να γίνουν μικτές επιτροπές από μέλη του ΥΠΕΚΑ και των συναρμόδιων υπουργείων και φορέων για κάθε ομάδα έργων (πχ. ΥΠΕΚΑ & Υγείας για Νοσοκομεία, ΥΠΕΚΑ & Ανάπτυξης για βιομηχανίας κτλ), και αφού τελειώσουν όλες οι επιτροπές τότε να βγει η ΚΥΑ. Από ότι μου είπαν δεν έχει ορισθεί καμία απολύτως επιτροπή μέχρι στιγμής. Κοινώς έτσι όπως το πανε εκτιμώ ότι θα τους πάρει τουλάχιστον 2-3 χρόνια και εφόσον ο νέος ΥΠΕΚΑ θελήσει να συνεχίσει το έργο του Παπακωνσταντίνου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.