Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέφτει ο ΔΔΕ


bound

Recommended Posts

Θα το κάνω. Έπρεπε να το είχα κάνει απ'την αρχή. Αλλά πόσο πιθανό είναι να είναι το ρελέ; Είναι επώνυμο, δηλαδή ΑΒΒ και άνοιξα το κουτί του εγώ ο ίδιος. Τον προμηθευτή τον εμπιστεύομαι...Ξέρω και 'γω...

Τέλος πάντων. Αν δεν είναι το ρελέ πως το βλέπεις; Χάος;

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 οι ενδεικτικές λυχνίες, από που παίρνουν φάση κ από πού ουδέτερο?  δλδ παίρνουν φάση πριν από τον ΔΔΕ ενώ ουδέτερο παίρνουν από την μπάρα του Ν?

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί για λόγους χωροταξίας το ρελέ συνδέθηκε μετά τον γενικό αλλά πριν τις γενικές ασφάλειες οπότε οι λυχνίες παίρνουν και φάση και ουδέτερο από την ίδια μεριά του. Εντάξει μη βαράτε για τη σύνδεση του....Δεν είναι αυτό το θέμα μου.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

 Πριν ακόμα ανάψω τα φώτα από τους διακόπτες ή θέσω σε λειτουργία τη συσκευή. Επίσης το ρίχνει και με όλες τις αυτόματες ασφάλειες κατεβασμένες.

 

Από αυτό, συμπεραίνω (?)  βλάβη που προϋπήρχε σε ψυγείο, κ με την τοποθέτηση του ΔΔΕ την εμφάνισε.

  Στις περισσότερες περιπτώσεις που έχω αντιμετωπίσει τέτοια προβλήματα (ΔΔΕ εκτός) οφείλονται σε ψυγεία , λόγο κακής ή ελιπής  συντήρησης , τοποθέτησης , δεν αερίζονται σωστά, κλπ  

Βγάλε τα ψυγεία εκτός,   αποσυνδεσέτα από L-N-PE  κ δες τι κάνει ο ΔΔΕ εάν κ πάλι έχεις πρόβλημα τότε βγάλε όλους τους ουδέτερους από τη μπάρα του Ν κ μέτρησε τους έναν, έναν με την μπάρα του PE. Σημείωση: ο δδε σε αυτήν την μέτρηση πρέπει να είναι  OFF

 

Την ΑΒΒ την εμπιστεύομαι κ εγώ,  χρόνια τώρα,  αλλά ποτέ δεν ξέρεις , μέτρα τον ΔΔΕ όπως λέει ο ckiriako

Link to comment
Share on other sites

 Το ρελέ το μέτρησα σε άλλη τριφασική εγκατάσταση και πέφτει στα 18 mA και σε 40ms. Όχι και πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα γιατί ούτε ότι κόβει πολύ νωρίς το λες αλλά ούτε και ότι ανέχεται και πολλά-πολλά. Θα δοκιμάσω αυτό που λες με τα ψυγεία. Αν συνεχίσει να πέφτει, θα το αλλάξω με άλλο των 30mA. Αν και πάλι δε δω φως, μάλλον θα προσανατολιστώ σε κανένα 100mA. Θα δούμε. Ευχαριστώ πολύ.

 

Παρακαλώ μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος.

miltos

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Από ιδία μ@@@ία - πείρα : μήπως οι φάσεις μπαίνουν από πάνω και φεύγουν από κάτω, ενώ ο ουδέτερος ανάποδα ?

Link to comment
Share on other sites

MHN βαλεις 100αρι ΔΔΕ. Δωρο αδωρο. Μονο για αποφυγη πυρκαγιας βοηθαει... ο χρηστης της εγκαταστασης δεν προστατευεται

Ο δδε καλο θα ηταν να συνδεθει μετα απο τα τηκτα, για ευνοητους λογους.... αν δεν ειναι μεγαλη μανουρα καλο θα ηταν να το κανεις.

Κανε αυτο που λεει ο νικος, ειναι μαλλον ο πιο γρηγορος τροπος να βρεις τη διαρροη.

Οπλισου με υπομονη και πες μας τελικα τι βρηκες

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

1.Όχι δεν έχω κάνει πατάτα με την είσοδο και έξοδο των φάσεων και του ουδετέρου, ευχαριστώ.

2.Μέτρησα με την αμπεροτσιμπίδα το ρεύμα του αγωγού προστασίας όπως αυτός αναχωρεί από τον πίνακα μέσω του παροχικού καλωδίου και βρήκα αρκετό ρεύμα το οποίο μάλιστα ανεβαίνει πολύ με το που παίρνει μπρος ένα παλιό ψυγείο. Τέλος πάντων, δεν είναι το ρελέ. Έχει πολλές διαρροές κυρίως λόγω συσκευών τις οποίες συμφωνήσαμε με τον ιδιοκτήτη να ερευνήσουμε. Πράγμα που σημαίνει ότι βγάζω όλους τους ουδέτερους και βρίσκω ποιες γραμμές μου κάνουν τη ζωή δύσκολη. Στη συνέχεια ή δεν τις περνάω από το ρελέ και φυσικά δεν τις συμπεριλαμβάνω στην ΥΔΕ ή διορθώνω ότι μπορώ. Γενικά εντάξει, τα παιδιά στο μαγαζί θέλουν να γίνουν τα πράγματα σωστά πράμα πολύ σπάνιο για πελάτη. 

Συνάδελφοι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Όταν έχω νέα θα γράψω. Τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι τυχερος που οι ανθρωποι ειναι συνεργασιμοι, δωσε τους να καταλαβουν οτι δικο τους καλο θα ειναι να διορθωθουν αυτα τα προβληματα!

Καλο θα ηταν να μην αφησεις πραγματα εκτος υδε και δδε, τωρα εσυ ξερεις, δικη σου η ευθυνη κ η αποφαση. Υπομονη, ζορικη δουλεια σου εκατσε.

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσεις πράγματα εκτός ΥΔΕ΅να ξέρεις δεν θα τα φτιάξουν ποτέ! Μετά τρέχα γύρευε. Τώρα ότι κάνεις που φοβήθηκαν το υγειονομικό!! Το υγειονομικό με την ΥΔΕ και το ΔΔΕ τι σχέση έχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.