Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέφτει ο ΔΔΕ


bound

Recommended Posts

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση, πεφτει ο ρελες σε υποπίνακα που πέρνει παροχη απο το κοινοχρηστο πινακα ο οποιος δε εχει ρελε. Το περιεργο ειναι οτι πεφτει ο ρελες με ολες τις ασφαλειες καιι τους διακοπτες του πινακα κατεβασμενες. Εφοσον δε υπαρχει καμια καταναλωση απο το ρελε και μετα πως γινεται να πεφτει, ειναι δυνατον να βλεπει καποια διαρροη που υπαρχει πριν απο αυτον?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια των πιο έμπειρων σε θέματα βλαβών.

Με κάλεσε φίλος να εκδόσω ΥΔΕ γιατί μετακόμισε σε νέο διαμέρισμα.

Τα έχω χρειαστεί χτες και σήμερα γιατί βάλαμε νέο RCD και πέφτει διαρκώς (το παλαιό ''΄λείψανο'' RCD που είχαν δεν έπεφτε γιατί απλά ήταν νεκρό).

 

1) Έχω μια γραμμή όπου έχω επαφή φάσης με γείωση (απομόνωσα τόσο τη φάση όσο και τη γείωση και με ανοιχτό RDC (με κομμένο Ν) έχω συνέχεια μεταξύ των 2 καλωδίων. Έψαξα μία-μία όλες τις πρίζες, τους διακόπτες φωτιστικών μήπως, τα φωτιστικά, τα μπουάτ κλπ, δεν βλέπω πουθενά επαφή. Όσο έχω εκτός τη γείωση το νέο RCD μένει κλειστό. Μόλις ακουμπάω τη γείωση στη μπάρα PE, έχω πτώση RCD. 

 

2) Δοκίμασα το νέο RCD με το όργανο και με την ''προβληματική'' γραμμή εκτός, πέφτει στα 35 mA, έφερα άλλο ίδιο, πάλι έχω την ίδια τιμή. Οι γειώσεις των υπολοίπων γραμμών (εκτός της ''προβληματικής'') είναι ΟΚ και η γείωση στο μετρητή υπάρχει (την είδα αλλά έτσι και αλλιώς δεν θα έπεφτε το RCD αν όλο το διαμέρισμα ήταν δίχως γείωση).

 

3) Ανέβηκα στο πατάρι και βλέπω τη γείωση στο θερμοσίφωνο ασυνεχή. Τη συνδέω και πλέον πέφτει πάλι το νέο RCD όταν ανάβω το θερμοσίφωνο (με την ''προβληματική'' γραμμή πάντα εκτός).

 

Οπότε θέλω βοήθεια στα παρακάτω ερωτήματα:

 

1) Το θερμοσίφωνο είναι dead ή μπορούμε να το σώσουμε; ΟΚ υπάρχει κάποια διαρροή αλλά πρέπει να ζητήσω να το αλλάξουν; (μάλλον για το λόγο αυτό η γείωση ήταν ασυνεχής, την είχαν εκτός επίτηδες οι προηγούμενοι).

 

2) Που αλλού να ψάξω για να βρω το σφάλμα L-PE στην προβληματική γραμμή; Να πάρω ένα κομμάτι καλώδιο και να αρχίσω τα by-pass μεταξύ των διαδοχικών μπουάτ για να βρω αν υπάρχει θέμα μέσα σε κάποιο τοίχο;

 

3) Τα 35 mA του νέου RCD πως τα ερμηνεύετε; Δεν είναι προβληματικό υλικό, 2 στα 2 αυτή την τιμή έδωσαν.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

Το rcd θα πρεπει να ενεργοποιειται το πολυ στα 30mA.Θα κανεις μια μετρηση αντιστασης μονωσης συνολικα μεταξυ L-PE,N-PE,και μετα αν ειναι σωστα τα αποτελεσματα θα συνδεσεις ενα ενα τα κυκλωματα σου και θα θα βρεις το κυκλωμα που σου προκαλει την διαρροη.

Link to comment
Share on other sites

1.βλεπειςεπαφη φασης με γειωση και δεν επεφτε ουτε η ασφαλεια???
που δινει αυτη η γραμμη?

 

Οντως τα 35ma δεν ειναι αποδεκτα.Εχεις μετρησει με το οργανο τιμες κατω απο 30ma?

για το θερμοσιφωνο μετρησε την αντισταση.Αν φταει μονο αυτη(το πιθανοτερο) δεν υπαρχει λογος να αλλαχτει ολο.

 

παντως θερμοσιφωνο χωρις γειωση και διαρροη θα τους εδινε κατι σφαλιαρες ξεγυρισμενες στο μπανιο........

 

αρχικα δες που δινει ρευμα αυτη η γραμμη και ψαξε καθε καταναλωτη ξεχωριστα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις (και τον mod που μετέφερε το ερώτημα μου στο σωστό νήμα).

 

Αυτά που λέτε είναι σωστά παιδιά. Το RCD το μέτρησα με το macrotest.

H μόνη λογική εξήγηση για τα 35 mA είναι κάποιο θέμα με το Z-loop. Κάτι παίζει εκεί. 

 

Το κύκλωμα που μου ρίχνει το RCD το βρήκα. Δίνει σε πρίζες και φωτισμό σε ένα δωμάτιο. Τη διαρροή εντός των τοίχων δεν βρίσκω.

Ο μικροαυτόματος του κυκλώματος δεν πέφτει. Τον άλλαξα και αυτόν, ήταν η πρώτη μου ενέργεια.

Αντίσταση μονωσης στο κύκλωμα να μετρήσω αλλά θα βρω μηδενική φίλε Νίκο, αφού βάζω το μπαζεράκι στη φάση και τη γείωση στην πρίζα και χτυπάει, υπάρχει επαφή! 

 

Όσο για το θερμοσίφωνο θα δούμε την αντίσταση

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καπου εχουν κολλησει τα καλωδια μεταξυ τους, μαλλον θα χρειαστει νεα καλωδιωση, στην γραμμη που σου κανει το προβλημα, ψαξε πρωτα στα κουτια διακλαδωσεις ομως...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα ελενξε σε ρευματοδοτες,συσκευες και φωτιστικα για την διαρροη και μετα συνδεσε την γραμμη προσωρινα εκτος rcd την γραμμη για να δεις οπτικα που θα γινει το βραχυκυκλωμα αφου υπαρχει επαφη μεταξυ L-PE και μετα τα κουτια μηπως εισαι τυχερος και γλυτωσεις τα μερεμετια στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.