Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρειος Πάγος: 500.000 ευρώ σε οικοδόμο που έμεινε ανάπηρος από πτώση


nikmmech

Recommended Posts

Το ζήτημα Γιάννη δεν είναι να τα αναγράφουμε στο ΗΜΑ αλλά να προσπαθούμε να τα εφαρμόζουμε διότι μόνο η αναγραφή δεν μας καλύπτει.

Και αυτό διότι οφείλουμε όταν δεν εφαρμόζονται τα μέτρα να το κοινοποιήσουμε στις αρχές και να προβούμε σε διακοπή των εργασιών μέχρι συμμορφώσεως των μέτρων.

 

Νομίζω μετά από δύο έγγραφες καταχωρήσεις μας στο ΗΜΑ και όταν δεν τηρούνται τα μέτρα οφείλουμε να σταματήσουμε το έργο.

 

Τι είναι αυτό το ΗΜΑ????

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη τα εφαρμόσει μηχανικός (σε μικρή κοινωνία-πόλη) και ξαναπάρει δουλειά

Σιγά μη τα εφαρμόσει εργολάβος (με κόστος για την τσέπη του-και μέσα στον ανταγωνισμό που υπάρχει)

Άρα ποιός μένει να τα επιβάλει;

Μόνο η επιθεώρηση εργασίας

(συμπέρασμα από παθόντα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είμαι μπλεγμένος σε ιδια σχεδόν υπόθεση ατυχήματος, σας διαβεβαιώνω ότι τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.

 

Τώρα το αν και κατά ποσο εφαρμόζονται ή μπορούν να εφαρμοστούν τα μέτρα ασφαλείας στην τρέχουσα ελληνική οικοδομική πραγματικότητα είναι άλλο ζήτημα.

 

Παρ'όλα αυτά οι ευθύνες των μηχανικών παραμένουν στέρεες.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το link http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_19/07/2011_399028 περιγράφεται λίγο αναλυτικότερα το συμβάν.

Συνάδελφοι τι πάει να πει αποκλειστικά υπεύθυνοι θεωρούνται η μηχανικός και η κατασκευαστική? Πληρώνουν από 250 χιλιάρικα? Ενδιαφέρον έχει να μάθουμε την κατάληξη.

Για μένα η απόφαση είναι απαράδεκτη ως προς τη μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Στα δημοσια εργα ερχονται...

 

Και όχι μόνο!

 

Εμένα πέρισυ σε οικοδομή μου είχαν έρθει μέσα σε μία εβδομάδα, το ΙΚΑ, η αστυνομία (να ελέγξει αν υπάρχει άδεια μετά από ανώνυμη καταγγελία) και η επιθεώρηση εργασίας (η οποία μας υποχρέωσε να θεωρήσουμε ΗΜΑ)...

 

...τυχαίο; Δεν νομίζω! Κάποιος έκανε καρφωτές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.