Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΘΧ σε ΠΕΑ (1/2U)


antboton

Recommended Posts

Δεν υπάρχει θέμα κρίσης σε αυτή την περίπτωση. Δεν είναι από τις περιπτώσεις που εναπόκειται στην κρίση του επιθεωρητή το αν θα θεωρήσεις ένα χώρο με χρήση διαμερίσματος κάτι άλλο εκτός από θερμαινόμενο χώρο.

Αν υπάρχει σε τμήμα κτιρίου επιφάνεια σε επαφή με μθχ τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την απλοποίηση U/2 και δε ζητάς πληρωμή για τα τμ του μθχ. Το δάπεδο θα μπει σαν πυλωτή στην καρτέλα των αδιαφανών προς εξ. περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν διαφωνουμε hkamp. Το ειπα στην αρχη.αν ειναι διαμερισμα ειναι στη ζωνη. Δεν γνωριζω τι συναντησε... Να βοηθησουμε προσπαθουμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα με προσοχή τις απαντήσεις σας το κάτω διαμέρισμα δν έχει κάνενα σύστημα θέρμανσης

 

οπότε θεώρησα να το αντιμετωπίσω έτσι.Αλλά κατάλαβα από τα μηνύματα σας ότι είναι λανθασμένος και θα το αγνοήσω τελείως. Σας ευχαριστώ για τη βοηθειά σας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι Καλησπέρα!

 

Σε ΠΕΑ για το ¨Εξοικονομώ¨ έχω Μονοκατοικία που συνορεύει στην μια πλευρά της με αποθήκη(ΜΘΧ) η οποία δεν φαίνεται στην άδεια. Την απλοποιητική παραδοχή δεν μπορώ να την πάρω ???? Οπότε την περιγράφω ως ΜΘΧ ???

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν μπορείς, η απλοποιητική παραδοχή ισχύει μόνο σε τμήμα κτηρίου (διαμέρισμα σε πολυκατοικία), οπότε πας ως ΜΘΧ

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και εάν καλύπτεσαι με το 10% του όγκου. Οπότε μπορείς την αποθήκη να την εντάξεις στην ζώνη σου

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Μελετησε την καλυτερα, ετσι κι αλλιως θα στην εγκρινουν στα τετραγωνικα προς πληρωμη, οποτε ειναι προς οφελος σου

Εδω εμενα μου εγκρινανε το μπαζωμα κατω :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και εάν καλύπτεσαι με το 10% του όγκου. Οπότε μπορείς την αποθήκη να την εντάξεις στην ζώνη σου

 

Συνάδελφε, αυτό με το 10%, νομίζω οτι ισχύει μόνο στη ΜΕΑ και όχι στο ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ εάν μπορείτε να υποδείξετε που ορίζεται αυτό ?

(Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν το έχω υπόψη)

Ευχαριστώ

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει, απο την παργ. 2.2 (σελ. 18 & 19) της ΤΟΤΕΕ 1 και ειδικότερα στη τελευταία παργ. της σελ. 19

 

Αν έχω καταλαβει λάθος, παρακαλώ τους συναδέλφους να με διορθωσουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.