Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΘΧ σε ΠΕΑ (1/2U)


antboton

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

 

Το ξέρω ότι δεν πάω με U/2 και ότι ορίζω ΜΘΧ.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι πώς και πού εισάγω στο πρόγραμμα την διαχωριστική αυτή επιφάνεια.

Την εντάσσω στη ζώνη, στο ΜΘΧ ή και στα δύο. Ή αρκεί η επιλογή του αριθ διαχωριστικών;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με το που θα ορίζεις αριθμό ΜΘΧ στη αρχική καρτέλα "Κτίριο",αυτόματα στην καρτέλα "Κέλυφος" ξεμπλοκάρεται το κουτάκι "αριθμός εσωτερικών διαχωριστικών επιφανειών".Εκεί -στην περίπτωσή σου- εισάγεις τον αριθμό 1,γιατί 1 διαχωριστική επιφάνεια έχεις,το δάπεδο.Τότε θα παρατηρήσεις οτι αριστερά στο "δέντρο" του προγράμματος,υπάρχει πλέον ένα (+) στο Κέλυφος.Μόλις το πατήσεις,θα δεις οτι έχει δημιουργηεί μια καινούρια καρτέλα, η "διαχωριστική 1".Σε αυτήν συμπληρώνεις τα στοιχεία που πρέπει,όπως με ποιόν ΜΘΧ διαχωρίζει η συγκεκριμένη Διαχωριστική επιφάνεια τη θερμική σου ζώνη -στην περίπτωσή σου με τον ΜΘΧ 1,αφού ένα έχεις),αν είναι τοίχος ή δάπεδο,προσανατολισμούς,σκιάσεις,αν είναι διαφανές ή αδιαφανές δομικό στοιχείο κ.λ.π...  :smile:

Edited by Greenick
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...Τότε θα παρατηρήσεις οτι αριστερά στο "δέντρο" του προγράμματος,υπάρχει πλέον ένα (+) στο Κέλυφος...

Ούπς!!! :oops: :oops:  Μου διέφυγε... Σ' ευχαριστώ πολύ που μου άνοιξες τα μάτια!

 

 

Πάνο έχεις δίκιο. Είναι αναλυτικότατη η περιγραφή στη Βοήθεια. Απλώς έψαχνα σε λάθος κεφάλαιο... Σόρρυ

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί στο πώς αντιμετωπίζεται η περίπτωση δαπέδου προς μη θερμαινόμενο υπόγειο.

Περίπτωση οριζόντιων ιδιοκτησιών ημιυπόγειο (δλδ 1.5μ πάνω απ το έδαφος με ανοίγματα) που χρησιμοποιείται ως αποθήκη χωρίς σύστημα θέρμανσης και στο οποίο δεν έχω πρόσβαση, ισόγειο και πρώτος. ΠΕΑ για το ισόγειο.

 

1) Το σωστό είναι να περιγράψω το υπόγειο ως ΜΘΧ αποτυπώνοντάς το εξωτερικά (μαζί με σκιάσεις κτλ) και το δάπεδο προς το ισόγειο ως διαχωριστική;

2) ή να μην το περιγράψω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το περιέγραψες,καταλαβαίνω οτι το υπόγειο είναι κοινόχρηστο,οπότε το δάπεδο προς ΜΘΧ θα το έπαιρνα κατευθείαν με U/2,χωρίς να χρειάζεται να περιγράψω τον ΜΘΧ.Άλλωστε κάνεις και τμήμα κτιρίου οπότε... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι να ρωτησω για τις περιπτωσεις των φωταγωγων που ειναι ΚΛΕΙΣΤΟΙ απο πανω? Τον τοιχο που εφαπτεται σ εναν τετοιο φωταγωγο τον περνατε με το U/2?

Link to comment
Share on other sites

@Greenick

 

Ναι αλλά και έτσι να είναι πώς το ορίζω; Ώς οροφή; Αφού επιλογή δάπεδο δεν υπάρχει στα αδιαφανή. Δεν είναι όμως κοινόχρηστο. Είναι 3 οριζόντιες.

 

@salpigoal

Εννοείς κλειστοί με πλάκα ή με πάνελ; Το λογικό με U/2 είναι αφού είναι ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις "Πυλωτή" , γράφεις στην Περιγραφή "Δάπεδο προς Μ.Θ.Χ."  με γ=0, β=180, α=0, ε=0 και όλα τα F=0

Edited by emnikol
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστό αυτό; Από διάφορα ποστ σε άλλο θρεντ πολλοί διαφωνούνε. Βασικά το θέμα είναι τι παραδοχές κάνει το λογισμικό όταν βάζεις πυλωτή. Αλλά είναι και η πιο "κοντινή" όταν δεν έχεις πρόσβαση στο ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.