Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΘΧ σε ΠΕΑ (1/2U)


antboton

Recommended Posts

Επειδή το κόβω χλωμό να τοποθετήθηκε μόνωση από την επάνω πλευρά της πλάκας (εκτός κι αν το ελεύθερο ύψος που μετράς είναι αρκετά μικρότερο από αυτό που προδιαγράφονταν), η γνώμη μου είναι να θεωρήσεις το δάπεδο αμόνωτο -όπως λες κι εσύ- και να πάρεις U = 2,75 [W/(m2*K)] (χωρίς να το προσαυξήσεις κατά 0,1 [W/(m2*K)]).

Ευχαριστω,

 

Σημείωση: το +0,1 των θερμογεφυρών δεν το υπολογίζει αυτομάτως, όταν έχεις τσεκάρει το " θερμομόνωση κατακορύφων στοιχείων " ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντί να τσεκάρεις το κουτάκι (που θα πάει και θα προσαυξήσει αυτόματα τον συντελεστή U όλων των αδιαφανών επιφανειών, μονωμένων και μη), πας και προσαυξάνεις από μόνος σου εκείνα τα αδιαφανή δομικά στοιχεία (κατακόρυφα και οριζόντια) που πρέπει, δηλαδή όσα έχουν θερμομόνωση.

 

Σίγουρα, το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την τιμή για αμόνωτη πλάκα προ του 79 αν και είμαι μεταγενέστερος, αλλά θεωρώ ότι είναι το πιο κοντινό στην πραγματικότητα

Το ότι το κτίριο είναι μετά την εφαρμογή του ΚΘΚ, δεν σε εμποδίζει να χρησιμοποιήσεις τιμές από τους πίνακες 3.4α και 3.4β.

 

post-22627-0-62238700-1375347838_thumb.jpg

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Αντί να τσεκάρεις το κουτάκι (που θα πάει και θα προσαυξήσει αυτόματα τον συντελεστή U όλων των αδιαφανών επιφανειών, μονωμένων και μη), πας και προσαυξάνεις από μόνος σου εκείνα τα αδιαφανή δομικά στοιχεία (κατακόρυφα και οριζόντια) που πρέπει, δηλαδή όσα έχουν θερμομόνωση.

 

Το ότι το κτίριο είναι μετά την εφαρμογή του ΚΘΚ, δεν σε εμποδίζει να χρησιμοποιήσεις τιμές από τους πίνακες 3.4α και 3.4β.

 

Ευχαριστώ, κατατοπιστικότατος...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι θα έκανα...

 

Αν η επιφάνεια του όμορου είναι σοβαντισμένη και χωρις κουφώματα, θα την θεωρούσα αδιαβατική, με την εννοια οτι προσωρινά εχει σταματήσει και σε 1-2-3 μήνες θα μπούν τα κουφωματα...

 

Αν δεν είναι σοβαντισμένη και χωρις κουφώματα, σημαίνει οτι έχει χοντρό πρόβλημα με τα ευρά και θα την εκλάμβανα ως σε επαφή με εξωτερικό αερα...

 

Όπως βλέπεις, για τα ΠΕΑ χωρανε πολλές θεωρήσεις και παραδοχές

 

Σε κάθε περίπτωση ότι θεώρηση και να κάνεις, τραβα και 2-3 φωτό σαν αποδεικτικό στοιχείο για να κοιμάσαι ήσυχος :smile:

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή είναι σταματημένη χρόνια, χωρίς σοβάδες και δεν βλέπω να μπαίνουν κουφώματα. 

 

Προς εξωτερικό αέρα το θεωρώ υπερβολικό... 

 

Είμαι μεταξύ ΜΘΧ και αδιαβατικής. Η αδιαβατική έχει νόημα με την λογική ότι κάποια στιγμή το κτίριο θα κλείσει αλλά δεν το ξέρουμε και πότε θα γίνει αυτό.

 

Μάλλον για ΜΘΧ το βλέπω με την λογική ότι αποτυπώνω αυτό που βλέπω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το θεωρείς ως ΜΘΧ σε ένα κτήριο που μπάζει απο παντού και οχι σε επαφή με εξωτερικό αέρα ?

 

Ο ΜΘΧ, θεωρείται οτι είναι χώρος κλεισμένος απο παντού αλλα δεν έχει απαιτήσεις σε Θ-Ψ-ΖΝΧ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρο. Αποτυπώνουμε ό,τι υπάρχει τη στιγμή της επιθεώρησης, και όχι τη μελλοντική δυνατότητα. Γιαυτό άλλωστε, έχουμε τις φωτογραφίες. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.