Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

Αγορασα το metrel 3100 απο UK.

Δεν εχει προγραμμα ούτε μνήμη αποθηκευσης αλλα μικρό το κακό. Ειναι το ιδιο με το 3102 αλλά δεν εχει δυνατοτητα μέτρηση γείωσης αλλά μικρό το κακό διότι με ενα ξεχωριστο γειωσομετρο τελειωνει η δουλειά. τιμη :555€

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω πάρει το Sonel mpi-520 από τον αντιπρόσωπο στην Αθηνα 850 €+ φπα. Έχω κάνει μέχρι στιγμής 4 ΥΔΕ με το οργανο και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Απλά δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ ακομη με το κομμάτι "μεταφορά σε pc" γιατι ακόμη το software μεταφέρει σε txt τις μετρήσεις ή σε excel.

Υπάρχει καποιο topic με αναφορά σε προγράμματα για σύνταξη ΥΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Το CAddy See Electrical είναι ένα κάλο πρόγραμμα για σύνταξη νέας ΥΔΕ.Συμπληρώνει αυτόματα όλα τα έντυπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα παίδες, να κάνω μια ερώτηση και γω?

από τα Fluke 1651/1652/1653 μόνο το 1653 μετράει και αντίσταση γείωσης? Δηλαδή στην περίπτωση που δεν έχουμε γειωσόμετρο έξτρα, πάμε γι αυτό το μοντέλο για να κάνουμε τη δουλειά μας ε?

Link to comment
Share on other sites

Κριση, κριση αλλα δεν βλεπω να ριχνουν καθολου και τις τιμες των οργανων...

Τελοσπαντων, πλησιαζει η ωρα που θα πρεπει να αγορασω ενα οργανο και προσανατολιζομαι στα metrel XA ή ΧΕ.

Εχει παρει κανεις το ΧΑ? Ειναι ευχαριστημενος? Ειναι ευκολο το μενου και να προγραμματισεις τις αυτοματες μετρησεις ή να προτιμησω το ΧΕ που ειναι πιο απλο απο οτι φαινεται με τον περιστροφικο του διακοπτη.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το προσωπικό όφελος και θα δεις ότι δεν συμφέρει πάντα η αγορά από το εξωτερικό.

 

Έστω ότι κάνει 1.200€ στην Ελλάδα (με το ΦΠΑ) και 700€ με τα μεταφορικά στην Αγγλία.

 

Αν το πάρεις με τιμολόγιο από Ελλάδα θα σου κοστίσει 975,61€, αλλά παράλληλα θα φορολογηθείς για 975,61. Το ΦΠΑ το αγνοώ επειδή συμψηφίζεται με το ΦΠΑ που έχεις εισπράξει.

 

Αν το πάρεις από την Αγγλία χωρίς τιμολόγιο Η

 

........

 

διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί αγορά από το εξωτερικό, Εδώ θα έχεις και την υποστήριξη του καταστήματος καθώς και τυχόν πιστοποιητικά βαθμονόμησης του οργάνου.

 

+10000000000000000000000000000

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.