Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτήριο με αυθαιρεσίες


Faethon11

Recommended Posts

Ισόγειο που έχει επεκταθεί στον ακάλυπτο και από 77 τ.μ. έχει γίνει 108 τ.μ. , εγώ βγάζω ΠΕΑ για 108. Ο ιδιοκτήτης θα έχει πρόβλημα για να το νοικιάσει με την εφορία ? Το μισθωτήριο γράφει 77 τ.μ. το ίδιο και η ΔΕΗ.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ηδη μισθωτηριο...γιατι χρειαζεται ΠΕΑ..????.

Αρα...θα προκειται για νεα μισθωση,

οπότε

στο μισθωτηριο που θα παει για θεώρηση στην ΔΟΥ, θα γραψει οτι "επισυναπτεται το απο...ΠΕΑ ...που υπογραφει..κλπκλπ" και θα παραδοσει φωτ/φο

Αρα. εκει θα γραψει τα 108 τμ.

Αν εχει ηδη ρευμα και "ξεχασει" να ενημερωσει Δημο και ΔΕΗ...ξερει αυτος...

Αν χρειαστει ρευμα, τοτε θα παει στον Δημο...θα του βαλουν τα νεα τμ. και μετα στην ΔΕΗ...

Πιθανον ο Δημος να του ζητησει "αναδρομικα"..

δεν τα δικαιουται...μεχρι τον 4014...

Και στο Ε2 θα γραφει τα τμ. του μισθωτηριου...

για το Ε9 οχι για φετος...

αλλά για το 2013...μάλλον ναι...περιμενουμε ΠΟΛ απο το ΥΟΙΚ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν παραδίδεις φωτ/φο του ΠΕΑ στην εφορία. Τον κωδικό του γράφουνε και το επιστρέφουνε στον ιδιοκτήτη. Όμως το εμβαδόν θα το δει ο έφορος στο ΠΕΑ εκτός αν είναι τελείως....στον κόσμο του.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον ο Δημος να του ζητησει "αναδρομικα"..

δεν τα δικαιουται...μεχρι τον 4014...

 

μπορείς να το αναλύσεις κάπως περισσότερο, τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραδίδεις φωτ/φο του ΠΕΑ στην εφορία.......

 

δεν ξέρω σε πια περιοχή συμβαίνει αυτο που δεν κρατάνε ή δεν ζητάνε φωτο/φο, αλλα απ' οτι ξέρω και έχω ακούσει, όλες κρατάνε ατίγραφο ΠΕΑ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι δεν τα κρατάνε. Και στους πελάτες αυτό λέω για αυτό και τους δίνω ένα αντίγραφο. Αλλά ακόμη και αν δίνουνε αντίγραφο στην εφορία θα του στείλουνε ΤΑΠ ή θα του πούνε να τα γράψει στο Ε9....?!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον συμφωνουμε οτι στο μισθωτηριο , γραφεται ο ΑΠ του ΠΕΑ..και ο εκδοσας επιθεωρητης...

....και ειτε καποιες ΔΟΥ κρατουν φωτ/φο είτε οχι...

το θεμα ειναι οτι το εμβαδον στο ΠΕΑ πρεπει να ειναι ιδιο με του μισθωτηρίου...

 

για τον Δημο, το προβλημα ειναι οτι

οταν θα παει να παρει ρευμα...θα δει οτι ο προηγουμενος λογαριασμος ηταν για 75 τμ.

και με βαση αυτα εβγαιναν τα ΤΑΠ, ΔΤ. ΔΦ...[για το χαρατσι δξ ποιος ειναι αρμοδιος...]

και θα θελησει να επιβαλει αναδρομικα αυτα τα τελη συν προστιμα...

Ομως δεν μπορει για τον χρονο πριν τον 4014 , υπαρχει σχετικη απαλλαγη...

αυτα

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μα η ΔΕΗ δεν βλέπει πουθενά το ΠΕΑ. Το μισθωτήριο θεωρημένο από εφορία βλέπει και ο,τι εμβαδό γράφει αυτό. Επομένως το δεύτερο σκέλος της απάντησης σου ας το αφήσουμε προς το παρόν.

 

Το θέμα είναι τι γίνεται στην εφορία. Θα το δεχθεί η εφορία το μισθωτήριο 77 και το ΠΕΑ 108 ? Θα το κοιτάξει ? Σε καταστήματα με παράνομα πατάρια και αποθήκες δηλαδή που από 100 τ.μ. τα κάνουμε 200 τ.μ. τι γίνεται ?!

Link to comment
Share on other sites

....οταν θα παει να παρει ρευμα...θα δει οτι ο προηγουμενος λογαριασμος ηταν για 75 τμ.

...........και θα θελησει να επιβαλει αναδρομικα αυτα τα τελη συν προστιμα...

Ομως δεν μπορει για τον χρονο πριν τον 4014 , υπαρχει σχετικη απαλλαγη...

 

κατ' αρχήν ευχαριστω για την απάντηση

αυτό που θέλω να μάθω... γιατί και γω έχει περιπτωση που έχω δηλώσει 9 τμ λιγότερα σε λογαριασμό ΔΕΗ λόγω αυθαιρέτου

και το έκανα μεσω του 4014

γιατί δεν μπορεί να επιβάλλει αναδρομικά πριν τον 4014 και ποιά είναι η σχετική απαλλαγή που αναφέρεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.