Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικά για Συμβόλαια και Υπεύθυνη Δήλωση περι γης υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Πριν από λίγες μέρες έκανα ένα τοπογραφικό για συμβόλαιο και ο συμβολαιογράφος μου ζήτησε ΥΔ ότι η έκταση δεν ειναι γη υψηλής παραγωγικότητας. Έχει τύχει και σε άλλους συναδέλφους.

 

Έχετε πληροφορηθεί σχετικά; είναι στις υποχρεώσεις του μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και συγκεκριμένα του ΑΤΜ που δουλεύει στο γραφείο μου. (Αυτός έκανε το τοπογραφικό). Ειμαστε 5 άτομα πάνω από το τοπογραφικό και ξύνουμε τα κεφάλια μας να αιτιολογήσουμε για πιο λόγο μπορεί να ζητείται κάτι τέτοιο στα συμβόλαια αγοραπωλησίας.... και μάλιστα από εμάς.. είμαστε το 3ο κρούσμα (και οι υπόλοιποι συνάδελφοι ξύνουν τα κεφάλια τους :) )

Link to comment
Share on other sites

το να ζητάει πιστοποιητικό υψηλής παραγωγικότητας δεν είναι παράνομο

το να ζητάει να του το δηλώσετε εσείς όχι είναι παράνομο

αλλά δεν έχετε και το δικαίωμα

είναι δουλεία της αρμόδιας υπηρεσίας να χαρακτηρίσει τη γη

 

μην υποκύψετε

 

να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε από τους συμβολαιογράφους

μήπως να κάνουμε εμείς και τα συμβόλαια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και συγκεκριμένα του ΑΤΜ που δουλεύει στο γραφείο μου. (Αυτός έκανε το τοπογραφικό). Ειμαστε 5 άτομα πάνω από το τοπογραφικό και ξύνουμε τα κεφάλια μας να αιτιολογήσουμε για πιο λόγο μπορεί να ζητείται κάτι τέτοιο στα συμβόλαια αγοραπωλησίας.... και μάλιστα από εμάς.. είμαστε το 3ο κρούσμα (και οι υπόλοιποι συνάδελφοι ξύνουν τα κεφάλια τους :) )

 

 

ω ναι! ετσι θα γίνεται απο δω και πέρα. δεν εχω ιδέα πότε χαρακτηρίζεται μια περιοχή ως ζωνη υψηλής παραγωγικότητας, αλλά πλέον σε τέτοιες περιοχές δεν θα επιτρέπεται η δόμηση.

 

Εχεις την απόφαση της Μπιρμπίλη?

Link to comment
Share on other sites

.... και μάλιστα από εμάς.. είμαστε το 3ο κρούσμα (και οι υπόλοιποι συνάδελφοι ξύνουν τα κεφάλια τους :) )

Μη τα ξύνετε υπερβολικά βρε σεις, κρίσιμες ηλικίες και παίζει τριχόπτωση....

 

Απλά επηρεάζονται σημαντικά οι δυνατότητες δόμησης των γηπέδων αν είναι εντός ή εκτος ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κ δεν προκειται να υποκείψουμε, (πόσο μάλλον να υπογράψουμε) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, ό,τι ^&Τ%Ρ^& σκεφτεί ο καθένας το "χώνει" στον μηχανικό. Η ευθύνη μηχανικού έχει "ξεχειλώσει" πια, λόγω των ανεύθυνων/ευθυνόφοβων υπαλλήλων. Το οτι δεν τιμωρούνται παραβάτες μηχανικοί συχνα, αυτό δε σημαίνει ότι μπορούν να βάζουν τον μηχανικό να υπογράφει οτι "ο καιρός θα είναι αίθριος αύριο".

 

να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε από τους συμβολαιογράφους

μήπως να κάνουμε εμείς και τα συμβόλαια?

 

Παίρνοντας και τις δικιές τους αμοιβές; αμέ! άσε που σε αντίθεση με το "ακριβο" 300αρι για το τοπογραφικό, ο πελάτης δε βγάζει μιλιά στον συμβολαιογράφο για την "φωτοτυπία/σφραγίδα και 500αρικο"

 

 

Υ.Γ. Η κατάσταση αυτή, μου θύμισε έναν συνάδελφο, μηχανολόγο, ο οποίος εβριζε όταν μου έλεγε πως για τα φ/β υπάρχει ΥΔ ιδιοκτήτη, και ΥΔ του μηχανικου που κάνει το Φ/Β (πχ μηχανολόγος) να υπογράψει ότι το "κτίριο υφίσταται νομιμα"!!!!!!!!!!!!! λες και δεν υπάρχει κράτος, λες και δεν υποάρχουν ειδικότητες

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εξέφρασε λανθασμένα την απαίτηση για βεβαίωση από την αρμόδια υπηρεσία της Νομαρχίας ( αν δεν κάνω λάθος ). Σε κάθε περίπτωση έλα σε επαφή με τον πελάτη και φέρτου το με τρόπο ώστε να φανεί ότι ήταν παράλειψη του συμ/φου που δεν ενημέρωσε τον μηχανικό για όλα τα απαιτούμενα όπως αυτή η βεβαίωση που είναι ξεχωριστή διαδικασία (και για την οποία θα έπρεπε να υπολογιστεί διαφορετικά και στην αμοιβή )

Οσο για την τριχόπτωση, τώρα το καλοκαίρι εμέις οι αδειανοί εκεί πάνω, νομίζω ότι έχουμε πλεονέκτημα, ζεσταίνομαστε λιγότερο :P

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης κατάλαβε ότι είναι παράλειψη συμφ/ου...

 

Η βεβαίωση αυτή έχει σχέση με τον ιδιώτη μηχανικό; αν ναι ποιος υπογράφει; ΑΤΜ; έργων υποδομής; ΠΜ;

 

Για την ιστορία το συγκεκριμένο μου ζητήθηκε από συμβολαιογράφο στη Λαμία.

Link to comment
Share on other sites

Καταθέτεις στην αρμόδια υπηρεσία τοπογραφικά διαγραμματα ενταγμένα στο κρατικό σύστημα συν/νων, αποσπάσματα ΓΥΣ 1:5000 κλπ κλπ.

Ενημερώσου για τα δικαιολογητικά και την διαδικασία. Εάν ψάξεις στο forum υπάρχουν αντίστοιχα θέματα.

Οσο για το ποιος υπογράφει τα διαγράμματα, είναι θεμα το οποίο με το που το πιάνουμε χαλάμε τις καρδιές μας και είναι κρίμα λίγο πρις τις διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.