Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικά για Συμβόλαια και Υπεύθυνη Δήλωση περι γης υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Μια και λέτε για τοπογραφικά των 200Ευρώ, υπάρχουν και τοπογραφικά των 25Ευρώ. Γνωστός μου αρχιτέκτονας :o έκανε πατητούρα τη διανομή ΤΥΥΓ (όταν τον ρώτησα "την πέρασες τουλάχιστον με τα ορόσημα;" μου είπε "τί είναι αυτά;") και πήρε 25 Ευρώ. 'Ηταν 3-4 οι κλήροι, έβγαλε 100 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι την απάντηση την έδωσε ο terry στο post#18.

 

Στη Ζώνη Υψηλής Παραγωγικότητας μπορείς να χτίσεις συγκεκριμένες κατασκευές (π.χ. αγροτικές αποθήκες), οπότε η γη δε χάνει την οικοδομησιμότητά της.

 

Τώρα αν ο πελάτης το θέλει για άλλη χρήση, αυτό σε πρώτη φάση δεν απασχολεί τον μηχανικό, όταν πρόκειται για τοπογραφικό συμβολαίου. Ούτε βέβαια έχει κάποια ιδιαίτερη αξία και για τον συμβολαιογράφο.

 

Το γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και υπάρχει μόνο περιορισμός ως προς τη χρήση.

 

Οπότε, ο υποψήφιος αγοραστής θα πρέπει να ενημερώσει τον μηχανικό, ποια χρήση θέλει να πραγματοποιήσει στο γήπεδο, ώστε να δει αν μπορεί να υλοποιηθεί και βέβαια η αμοιβή θα είναι ανάλογη του κόπου και του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Μια και λέτε για τοπογραφικά των 200Ευρώ, υπάρχουν και τοπογραφικά των 25Ευρώ. Γνωστός μου αρχιτέκτονας :o έκανε πατητούρα τη διανομή ΤΥΥΓ (όταν τον ρώτησα "την πέρασες τουλάχιστον με τα ορόσημα;" μου είπε "τί είναι αυτά;") και πήρε 25 Ευρώ. 'Ηταν 3-4 οι κλήροι, έβγαλε 100 ευρώ.

 

Υπάρχουν κι αυτοί οι κάφροι,δεν αντιλέγω.

 

Ερωτώ το εξής λοιπόν:

 

ΑΤΜ,ΠΜ,ΑΜ,ΤΕ που δραστηριοποιούνται σε περιοχές όπου:

 

Ισχύουν διανομές Υπ.Γ.

Αγροτεμάχια, με εντελώς τυπική (αντικειμενική/εμπορική) αξία ανα στρέμμα.

Χωρίς προβλήματα σε όρια,χωρίς κατασκευές μέσα.(ούτε να ξεδιαλύνει ο μηχανικός,εχει δρόμο,δεν εχει; ειναι προυφιστάμενος του τότε,εχει το ένα έχει το άλλο,για να δω τους ΓΥΣ,για να δω τους τρείς κτλ)

 

Θεωρείτε λοιπόν, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να βγεί ο Χ μηχανικός έξω,να αποτυπώσει και να συντάξει τοπογραφικό ουσιαστικά οικοδομικής αδείας εκτός σχεδίου...για συμβόλαιο;

Και ξαναρωτώ, πείτε μου που γίνεται αυτό (μακάρι να γινόταν ασφαλώς) και ποιός πληρώνει αυτή τη δουλειά για τοπογραφικό συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Kane

...αν υποθετικά ο αγοραστής του αγροτεμαχίου, βάσει του τοπογραφικού που υπέγραψες, σου ζητήσει να του υποδείξεις τα όρια του, και στην πραγματικότητα αυτά βρίσκονται 30μ παραπέρα, μέσα σε περιοχή που οργώνει ο γείτονας, τι θα πράξεις;

Ο αγοραστής δεν θα έπρεπε να γνωρίζει τι αγοράζει; Ποιός θα ξεδιαλύνει την υπόθεση με τον νευρικό γέιτονα που ούτε να ακούει δεν θέλει για μετατόπιση ορίων; Είναι δύσκολο νομίζεις ο αγοραστής να στραφεί εναντίον του μηχανικού που υπέγραψε το επισυναπτόμενο στο συμβόλαιο τοπογραφικό, όταν αυτό του έδειχνε την ιδιοκτησία του "πεντακάθαρη";

 

Όλα τα παραπάνω εντελώς υποθετικά αλλά όχι και απίθανα. Για αυτό λοιπόν, είμαι της άποψης ότι πάντα πρέπει να γίνεται επίγεια αποτύπωση, και ας "χάσουμε" και ένα πελάτη.

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε λοιπόν, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να βγεί ο Χ μηχανικός έξω,να αποτυπώσει και να συντάξει τοπογραφικό ουσιαστικά οικοδομικής αδείας εκτός σχεδίου...για συμβόλαιο;

 

Απλα κανω οτι δεν το διαβασα..

Φυσικα εναλλακτικα υπαρχει και το γκουγκλ..

Link to comment
Share on other sites

@Sigio, ας τα πάρουμε με τη σειρά. Το ότι τα τοπογραφικά συμβολαίων που προσκομίζονται στους συμβολαιογράφους, δέν έχουν ποτέ πάνω συν/μες, δίνει δυστυχώς το δικαίωμα στο καθένα να τα συντάσσει.

Οπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος, περί αντιγραφή/μεγέθυνση του χάρτη Υπ.Γ. για ενα Χ αγροτεμάχιο.

Πάει αυτό.

Στο παράδειγμα μου. Εχω μια διανομή με τα ορόσημα της, φτιάχνοντας με το καιρό κομμάτι κομμάτι.

Ε είναι δυνατόν να χρεώσω...500ε για ένα κομμάτι αυτής; ούτε λόγος. Φυσικά στην περίπτωση οριοθέτησης, θα βγώ έξω να αποτυπώσω τα πάντα και να συντάξω ανάλογο τοπογραφικό.

Παρόλο που σε βρίσκω σωστό σε αυτό που αναφέρεις, δυστυχώς οι πελάτες μπορεί να το γνωρίζουν αυτό,αλλά δεν πληρώνουν ποτέ για τοπογραφικό συμβολαίου.

Και φυσικά επιμένω,πως δε χρειάζεται αποτύπωση σύμφωνα με τα παραπάνω.

 

@Τερρυ, γκουγλ έ; καλά που το ανέφερες,δε το γνώριζα.

Link to comment
Share on other sites

 

Και φυσικά επιμένω,πως δε χρειάζεται αποτύπωση σύμφωνα με τα παραπάνω.

 

 

οι συντονιστές που πολλές φορές σβήνουν προσβλητικά μηνύματα αυτό δεν το βλέπουν?

 

είναι δυνατόν να γράφονται τέτοια σε φορουμ μηχανικών και να μην διαγράφονται αμέσως.

 

είναι άκρως προσβλητικό για το σύνολο των μηχανικών και κυρίως για τους συναδέλφους τοπογράφους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειδα τιποτα...

(επειδη ειμαι στις καλες μου σημερα...)

 

ΥΓ. Συναδελφε ΚΑΝΕ διορθωσε το μνμ σου...πραγματικα προσβαλλει τον κλαδο...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πόσο επαγγελματίας είναι ο κάθένας, πόσο υπεύθυνος θέλει να είναι απέναντι στον πελάτη του, και πόσο θέλει να είναι βέβαιος για αυτό που υπογράφει. Φυσικά, εφόφον η νομοθεσία δεν ορίζει αυστηρότερες προδιαγραφές για τα τοπογραφικά συμβολαίου (ορίζει προδιαγραφές λαμβάνοντας υπόψη τα μέσα και τις δυνατότητες προ-προ-προ περασμένων δεκαετιών) μπορεί όποιος θέλει να συντάσει "τοπογραφικά" για "να κάνει ο άνθρωπος (δηλ. ο πελάτης) τη δουλειά του".

Το "για να κάνει ο άνθρωπος τη δουλεία του" συμπληρώνεται με φράσεις όπως όπως "έλα μωρέ, κάνε εκεί ένα "απλό" τοπογραφικό", "δεν χρειάζομαι εγώ επιστημονικά πράγματα", "ο άλλος μου ζήτησε 150 ευρώ, εσύ πώς ζητάς 500;" κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.