Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικά για Συμβόλαια και Υπεύθυνη Δήλωση περι γης υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Αμφιβολίες κατά πόσο μπορεί κάποιος να κάνει τον τοπογράφο ενώ δεν έχει σπουδάσει τοπογράφος είναι εύλογες και δεν απαιτείται να μου επιτραπεί τίποτα σε αυτό το θέμα.

 

Προφανώς και οι νόμοι και τα ΠΔ της χώρας είναι "καφενειακή συζήτηση" για εσένα. Την ίδια καφενειακή άποψη τελευταία έχει το ΝΣΚ της χώρας πάντως για τα επ. δικ/τα.

 

Το-κάνω-ό,τι-μου-αρέσει θα σταματήσει πάντως. Θέλετε δε θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει ενδιαφέρον πως η κρίση και η πτώση του επαγγέλματος μας έχει βάλει να φαγωνόμαστε...πριν 3-4 χρόνια ούτε που θα ένοιαζε έναν ΑΤΜ αν κάνει τοπογραφικό ένας ΠΜ ή ένας ΤΕ ΠΜ ή ένα ΠΜ αν κάποιος ΑΜ υπέγραφε στατικά...τώρα όμως λέμε ο καθένας στον κλάδο του...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ήμαρτον! Υπάρχουν άλλα θέματα για επαγγελματικά δικαιώματα και αμοιβές. Καλό θα ήταν να συνεχιστεί αλλού αυτή η συζήτηση, ώστε να μην αλλοιώνεται το αρχικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει ενδιαφέρον πως η κρίση και η πτώση του επαγγέλματος μας έχει βάλει να φαγωνόμαστε...πριν 3-4 χρόνια ούτε που θα ένοιαζε έναν ΑΤΜ αν κάνει τοπογραφικό ένας ΠΜ ή ένας ΤΕ ΠΜ ή ένα ΠΜ αν κάποιος ΑΜ υπέγραφε στατικά...τώρα όμως λέμε ο καθένας στον κλάδο του...

 

Εδω Θάνο κάνεις κάποιο λάθος και μάλιστα οφείλεται στο ότι είσαι μάλλον νέος στο φόρουμ. Το έκαστος στο είδος του ίσχυε πάντα. Αλλά όπως είπε κι η Μύρι είναι θέμα άλλης συζήτησης που έχει διεξαχθεί και θα διεξαχθεί σε πάμπολα threads!!

Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα μου. Εχω μια διανομή με τα ορόσημα της, φτιάχνοντας με το καιρό κομμάτι κομμάτι.

Ε είναι δυνατόν να χρεώσω...500ε για ένα κομμάτι αυτής; ούτε λόγος. Φυσικά στην περίπτωση οριοθέτησης, θα βγώ έξω να αποτυπώσω τα πάντα και να συντάξω ανάλογο τοπογραφικό.

Παρόλο που σε βρίσκω σωστό σε αυτό που αναφέρεις, δυστυχώς οι πελάτες μπορεί να το γνωρίζουν αυτό,αλλά δεν πληρώνουν ποτέ για τοπογραφικό συμβολαίου.

Και φυσικά επιμένω,πως δε χρειάζεται αποτύπωση σύμφωνα με τα παραπάνω.

 

Απαράδεκτη άποψη

Αν ήσουν γιατρός θα έδινες την ίδια ακτινογραφία σε κάθε πελάτη ;

Όσοι δεν ξέρουν τη δουλειά τους ή θέλουν να υποβιβάζουν την επιστήμη τους ας μην ρίχνουν τις αμοιβές υποτιμώντας τον κόπο και την υπευθυνότητα άλλων συναδέλφων τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3-4 χρόνια ούτε που θα ένοιαζε έναν ΑΤΜ αν κάνει τοπογραφικό ένας ΠΜ ή ένας ΤΕ ΠΜ ή ένα ΠΜ αν κάποιος ΑΜ υπέγραφε στατικά...

 

Αυτό το πράγμα το λέτε μερικοί συνέχεια συνάδελφε και ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει σαν παρατήρηση ή τι εννοείτε. Προφανώς και τώρα είναι που μας νοιάζει! Που είναι το περίεργο; Τι σας παραξενεύει σε αυτό; Όταν υπήρχε δουλειά είχαμε να ασχοληθούμε με τη δουλειά. Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει ούτε να "ηθικολογώ" ούτε να κάνω κήρυγμα συνεχώς περί νομιμότητας όπως κάποιοι. Ναι παραδέχομαι ότι το μόνο που με νοιάζει είναι τα λεφτά, για αυτά και μόνο έγινα μηχανικός (αλλιώς έχω καλύτερα πράγματα να κάνω στη ζωή μου) και με νοιάζει να μη μου τρώει το ψωμί μου οποισδήποτε δεν θα έπρεπε (βάση της υφιστάμενης νομοθεσίας) με αποτέλεσμα τελικά να παίρνουν τις δουλειές όσοι δεν δικαιούνται και να κάθομαι να τους παρατηρώ σαν απλός θεατής. Μέχρι εκεί. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να δώσω εξηγήσεις γιατί τώρα κάνω φασαρία και παλιότερα δεν έκανα. Τώρα θα την κάνω, γιατί τώρα πεινάω. Και ας τρέξει να κρυφτεί όποιος βρεθεί στο διάβα μου...

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα. Μόνο που τότε εκτός από το ότι θα μετρήσει ποιός έχει το μεγαλύτερο (ντουφέκι), υπέρ μου είναι το ότι εγώ έχω και την ψυχολογία του "νοικοκύρη" (εγώ δεν τρώω δηλαδή παράνομα ή ημιπαράνομα το ψωμί κανενός, ο άλλος το κάνει).

Link to comment
Share on other sites

Όταν πεινάς, πεινάς. Η ψυχολογία του εκτελεστή μετράει και όχι του νοικοκύρη. Ντουφέκια ο ένας, κατάνα ο άλλος. There can be only one topografos...

 

Δηλαδή, μέχρις ότου το κράτος σβήσει το κόκκινο λαμπάκι έξω από τη πόρτα του και αποφασίσει να σοβαρευτεί. Βέβαια αυτό μοιάζει με ταινία του Spielberg...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.