Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικά για Συμβόλαια και Υπεύθυνη Δήλωση περι γης υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

Ο συνάδελφος agior με κάλυψε επακριβώς μιάς και κατάλαβε το σκεπτικό μου. Τι στιγμή που (ας μιλήσουμε με παραδείγματα) εγω, εχω αποτυπώσει ένα τεράστιο ποσοστό ενός αγροκτήματος στο οποίο εργάζομαι και γνωρίζω τι γινεται στη περιοχή μπορώ να δώσω ένα τοπογραφικό συμβολαίου, παίρνοντας το απλώς απο το αρχείο μου.

Είναι δυνατον να χρεωσω πχ 500ε για αυτό; Ούτε κατά διάνοια εγω. Συνάδελφος μπορεί να πεί "εύκολο χρήμα,μετρημένο ξανά απο πέρσυ κτλ".

Ισως να μην το ανέλυσα σωστά,αν κρίνω απο τις απαντήσεις συναδέλφων ή εκτός πιά αν ψάχνουν αφορμή να εξαπολύσουν το μένος του κάπου.

Επιπρόσθετα, όλοι γνωρίζουμε τι είναι το σωστό,αλλά λίγοι πελάτες το πληρώνουν. Παμπολλοι πρίν κάνουν καν μια αγοραπωλησία, ζητούν αποτύπωση,οριοθέτηση ωστε να ξέρουν τι αγοράζουν κι ετσι συνεχίζουμε ομορφα κι ωραία με το συμβολαιογράφο.

Υπάρχει και η περίπτωση του αγρότη μπαμπά που θέλει να γράψει τα 20 χωράφια στα παιδιά,του όπου θέλει ένα απλό διάγραμμα.

Κακώς βέβαια γίνεται αυτός ο διαχωρισμός,αλλά ελπίζω πως κατανοείτε το σκεπτικό μου.

Συνήθως τέτοιες κουβέντες δε μπορούν να γίνουν απο φόρουμ,μιας και οδηγούν αλλού ελέω του γραπτού λόγου, αλλά και τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Επιπρόσθετα, όλοι γνωρίζουμε τι είναι το σωστό,αλλά λίγοι πελάτες το πληρώνουν.

 

"Δεν το πληρώνουν" Kane οι πελάτες, γιατί κάποιοι ακολουθούν την απαράδεκτη πρακτική που περιγράφεις...

Αν κανένας μας δεν έκανες τέτοιες "αλχημείες", θα το πλήρωναν για να κάνουν τη δουλειά τους (σωστά και όπως πρέπει). Δυστυχώς κάποιοι την είδατε ότι πρέπει να επιτελείτε "κοινωνικό έργο" (με ζημιά προς τους συναδέλφους σας)...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε συνεχιζεις να μιλας σαν "εμπορος" και οχι σαν μηχανικος..

 

Εχω ξαναγραψει οτι η δουλεια του μηχαννικου δεν πληρωνεται με την ωρα...

Εγω δεν συνεχιζω γτ θα τσακωθουμε..

Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνήσω μαζί σου tpanag, μιας και η αλήθεια είναι αυτή. Μακάρι να ήταν,όλοι σωστοί για να λειτουργεί το σύστημα όπως προβλέπεται, ένα σύστημα στο οποίο σίγουρα οι μόνοι που δε χάνουν τα χρήματα τους είναι οι συμβολαιογράφοι, οι οποίοι προσπαθούν να κόψουν/απαξιώσουν τα χρήματα ενός τοπογραφικού για το "φαίνεσθαι" στον εκάστοτε πελάτη (τουλάχιστο απο τη μέχρι σήμερα εμπειρία μου).

@ Συνέδελφε terry, θαρρώ πως δε μιλώ καθόλου εμπορικά,αλλά εάν έχεις σχηματίσει αυτή την άποψη δικαίωμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φερω ενα παραδειγμα για να δεις οτι εισαι πολυ λαθος...

 

πχ.

Κανω στατικη μελετη για 50τμ κτηριο..

ορθογωνικης κατοψης, ωραιο..

Αφιερωνω ενα απογευμα...

Η αμοιβη για τη μελετη αυτη δεν θα εξαρτηθει απο την ωρα απασχολησης..

Διοτι εχω αφιερωσει αλλα 300 απογευματα για να μαθω το λογισμικο, να διαβασω τη νομοθεσια, να ανοιξω σημειωσει και βιβλια κτλ κτλ..

 

Στην παραπανω δουλεια εχω κανει προβλεψη για οροφο...

 

Ερχεται ο ιδιοκτητης μετα απο 1 χρονο και θελει προσθηκη καθ'υψος..

Τι θα τον χρεωσω???

Τιποτα επειδη ειχα κανει προβλεψη???

Δεν νομιζω..

Θα πληρωσει κανονικα τη μελετη της προσθηκης..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι διαφορετική προσέγγιση terry και παραδείγμα μπορούμε να φέρνουμε επί πάμπολλα ποστς.

Αποτυπώνω ένα οικόπεδο και τα ομορα για οικ.άδεια. Ερχεται την επομένη ο γείτονας (συνηθες φαινομενο στην επαρχία ωπου γνωριζόμαστε ολοι με ολους) και ζητά ένα αντίγραφο του σχεδίου και μια οριοθέτηση του δικού του (ως όμορο), μόλις οριοθετηθεί το 1ο της οικ.αδ.

Ε δε μπορώ να χρεώσω το ίδιο. Εάν φυσικά έλθει μετά απο ενα χρόνο που θα ξαναβγούμε για αποτύπωση,αλλάζει το πράγμα.

Πάντα κρίνεται απο την περίπτωση βέβαια.,γι'αυτό σου αναφέρω πως υπάρχουν πολλά παραδείγματα και δε θα καταλήξουμε κάπου.

Απο την άλλη.αυτό δε σημαίνει πως εάν εχω κάνει 150 εργασίες σε ένα οικισμό (που σημαίνει κάποιο όμορο ειναι "μετρημένο") θα τα κάνουμε δωρεάν, προς θεού.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγήθηκε ο κουβέντα εδω, terry για να στηρίξω την άποψη μου.Τα παραπάνω,ασφαλώς και είναι προσωπικές απόψεις και δεν αποτελούν πανάκεια για κανέναν. Σε μια ελεύθερη αγορά,εφόσον γίνεται η όποια εργασίας ορθά,ο εκτελών αυτής την κοστολογεί όπως νομίζει. (άλλη μεγάλη κουβέντα αυτή πάλι).

 

Έχεις την άδεια μου,εάν θεωρείς πως προσβάλλεται το φόρουμ και όχι εσύ (τυχαίο παράδειγμα το εσύ), απο κάτι που έχω αναφέρει να το επεξεργαστείς αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Σαν Μηχ.Εργων Υποδομης που κάνει τον "Τοπογράφο" επέτρεψε μας να έχουμε αμφιβολίες για το τί "μετράς".

 

Πάντως σε μια ευνομούμενη κοινωνία και "ελεύθερη αγορά" όπως λες η εργασία γίνεται από τον ειδικό και όποιον έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος γι' αυτό και όχι από τον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Μπά, δε σου επιτρέπω και δε χρειάζεται να σου το αποδείξω. Για καφενειακή συζήτηση είναι ωραίο επιχείρημα πάντως.

Φέρνει δουλειές στο γραφείο απο μπαρμπάδες-αγρότες. "Εγώ είμαι τοπογράφος,αυτός δεν είναι".

Keep up.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.