Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί στο Λιμενικό Σώμα!


engineer84

Recommended Posts

χαχα anemona, γι' αυτό άνοιξα το θέμα, για να γίνει συζήτηση.

 

Διαβάζω και προβληματίζομαι. Τίποτα δεν είναι μεμπτο. Μου δημιουργήθηκε η επιθυμια για λιμενικο, την εξεθεσα προς συζητηση , ακουσα αντιθετες γνωμες

και προβληματιστηκα.

 

Δε φαινεται να το θελω πολυ το λιμενικο και οταν δε θες κατι πολυ δε

το πετυχαινεις. Μπορει να δωσω φυσικα, αλλα για μια θεση απο τις 12

που θα διεκδικουν μηχανικοι που διψανε για να περασουν...

 

Δεν εχω ζησει τον ιδιωτικο τομεα.

Εχω παει απλα σε πολλες συνεντευξεις και με αυτα που ακουγα εκανα πισω.

Σε καμια προταση δεν ανταποκριθηκα, ειχα αλλα στανταρντς και βλεψεις.

 

 

Επισης anemona, εχε υποψη σου, οτι αλλο δημοσιο και αλλο λιμενικο.

 

Στο λιμενικο εχεις σιγουρες προαγωγες αρα σιγουρη αυξηση μισθου που θα αγγιζει μετα απο δεκαετια τα 1500 μ 1700 το μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Πλακα εχεις engineer84 και δεν ξερω που εκανες στρατο αλλα να ξερεις οτι εσενα θα τρεχουν για οτιδηποτε ******* ειναι να γινει διοτι εσυ μπηκες απο πολιτης οχι απο σχολη λιμενικου. Α και κατι αλλο αν δεν εχεις βυσμα σε βλεπω να κανεις σε νησι την "θητεια" σου και θα δεις τι ωραια που ειναι...

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οτι εσενα θα τρεχουν για οτιδηποτε ******* ειναι να γινει διοτι εσυ μπηκες απο πολιτης οχι απο σχολη λιμενικου.

 

Εκεί που υπηρέτησα εγώ, το πολιτικό προσωπικό δεν το άγγιζε κανένας πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, γιατί είσαι τόσο σίγουρος για τις προβλέψεις σου;

 

Εισαι σιγουρος για αρνητικες προβλεψεις.

 

Και που ξερεις αν εγω την βρισκω στο νησι.

 

Παντως το νησι το προτιμω απο το Λονδινο. Προτιμω την Ελληνικη γη απο

την ξένη. Ειδικα ανοιξη και καλοκαιρι, το νησακι, ειναι μουρλια...

 

 

 

-----

 

γνωστος στα 36 του, μπηκε με ασεπ πληροφορικαριος καθηγητης σε λυκειο. αποφοιτος εμπ.

 

Ε , και τελικα τι εκανε; 1300 ευρω παιρνει το μηνα, και κανει και ιδιαιτερα και βγαζει 1600 το μηνα περιπου μαζι με κατι ενοικια. Not bad.

Το κορυφαιο ειναι ομως οτι καθε πσκ ειναι σε "και μετα;"Καθηγητης ειναι και διδασκει τα.. windows millenium... ο,τι ναναι δλδ...

15 ωρες τη βδομαδα και δινει τα θεματα στα παιδια.. δλδ απλα κανει τη ζωη του...

 

Θα μου πεις.. δε μεγαλουργησε.. δεν εγινε επιχειρηματιας...

αλλα υπαρχει ενα ανεκδοτο...

 

Ρωτησε ενας επιχειρηματιας εναν ψαρα και του λεει

"Μα αλα εσυ εισαι ψαρας, δεν πας να σπουδασεις για να βγαζεις πιο πολλα λεφτα; "

"και μετα;" απανταει ο ψαρας

- " να αγορασεις ενα μεγαλυτερο σπιτι, να κανεις μια επενδυση, ενα ψαροκαικο..."

-" και γιατι να κανω αυτες τις επενδυσεις;"

-" για να βγαζεις πιο πολλα λεφτα, για να γινεις ο νουμερο ενα ψαρας, μια μεγαλη επιχειρηση στο νησι"

"και μετα;" ρωταει ο ψαρας...

 

"μετα, να αναπτυχθεις παραπανω, να αγορασεις καραβια μεγαλα, να συνεργαστεις με εταιριες κολοσσους, να γινεις μια μεγαλη εταιρια στα βαλκανια.."

"και μετα;"

 

"μετα, να αποκτησεις επιρροη σε πολιτικους παραγοντες, να σε αναφερουν τα μμε.. να εχεις εκατομμυρια .."

 

"και μετα;"

" μετα, να αποκτησεις και αλλες επιχειρησεις, να γινεις μια πανευρωπαικη ή και παγκοσμια εταιρια, να εισαι πολυεθνικη.."

"και μετα;"

 

" μετα.. θα κανεις τη ζωη σου.. θα εχεις τα παντα, και θα μπορεις να καθεσαι και να απολαμβανεις.."

 

"Μα αυτο κανω τωρα... Απολαμβανω τη φυση και εχω πολυ ελευθερο χρονο" απαντησε ο ψαρας αφοπλιστικα...

Link to comment
Share on other sites

νταξει αν την βρισκεις να εισαι 8 μηνες το χρονο παρακαλωντας να μην συμβει τπτ απο πλευρας υγειας και δεν εχει καραβι οκ, αν την βρισκεις να εισαι αποκλεισμενος απο τον κοσμο για 8 μηνες παλι οκ ουτως η αλλως δικια σου η αποφαση απλα σου ειπα να ξερεις οτι αλλο απο σχολη λιμενικου και αλλο απο πλαγια μεσα (προκυρηξεις) και θα τα βρεις μπροστα σου.

Link to comment
Share on other sites

νταξει αν την βρισκεις να εισαι 8 μηνες το χρονο παρακαλωντας να μην συμβει τπτ απο πλευρας υγειας και δεν εχει καραβι οκ, αν την βρισκεις να εισαι αποκλεισμενος απο τον κοσμο για 8 μηνες παλι οκ ουτως η αλλως δικια σου η αποφαση απλα σου ειπα να ξερεις οτι αλλο απο σχολη λιμενικου και αλλο απο πλαγια μεσα (προκυρηξεις) και θα τα βρεις μπροστα σου.

 

shelby, δεκτή η γνώμη σου σαφώς. Απλά προκύπτει μια απορία:

Πώς οι άλλοι θα ξέρουν πώς μπήκα; Τα χαρτιά μου θα είναι προσπελάσιμα μόνο από ανωτέρους. Οι ανώτεροι συμπεριφέρονται ανάλογα με την συμπεριφορά σου - οχι μόνο από τα χαρτιά που είδαν.

Ετσι δεν ειναι; δε λεω δεν παιζει ρολο, αλλα μαλλον μονο στην αρχικη αντιμετωπιση. Μετα, εχεις τα ορια σου σαν προσωπικοτητα .

 

Σχετικα με το νησι , εχεις μια λογικη εδω. 8 μηνες αποκλεισμενος ομως ; λογω πολλων μποφορ;

ε καλα και τα μποφορ 8 μηνες θα διαρκουν; δεν ειναι δα και κανας ωκεανος. Να διαρκεσουν λιγες μερες αντε βδομαδες ναι, αλλα μηνες...;

 

Nα πω επισης οτι οι πολυτεχνιτες παμε σε γραφεια με υπολογιστες ...

Τετοια γραφεια δεν εχει σε μικρα νησακια. Λες να εχουν internet στο ξερονησι και να με θελουν να το διαχειριστω; λιγο δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά μου ήρθε στο μυαλο η σκηνή απο το Λουφα και Παραλλαγη, με τον Καραμαζωφ...

Ο Καραμανος τυγχανει πτυχιουχος του πανεπιστημιου της Τασκενδης, Ρωσσια...

 

 

 

Θα σου λεει ο Δικας σου: engineer84, πηγαινε να αλλάξεις ρε συ την λάμπα στον φάρο στην άνω χώρα

Θα του λες: μα κυριε διοικητα εγώ είμαι ηλεκτρολογος μηχανικος του Μετσοβίου και ξέρω απο Η/Υ

Και θα σου λεει: δεν τα καταλαβαινω εγώ αυτα ρε engineer84, ηλεκτρολογος δεν είσαι? Ε λοιπόν, αντε τράβα να αλλαξεις την λαμπα στο φαρο, εγω παω να δω τον αγωνα στο γραφείο μου...

Link to comment
Share on other sites

Με ολο τον σεβασμο μηχανικε84 αλλα με κατι τυπους που εχουν

αντιλληψεις παρομοιες σαν τις δικες σου θα ηθελα να πτωχευσουμε

για να παψουμε να υποθηκευουμε την Ελλαδα για να παιρνουν

καποιοι τα 1000αρια με τις γκομενες τα 8ωρα και οσα λες.

 

Επισης ειλικρινα με εκπλησει η αγνοια σου. Ο μεσος δημοσιος

υπαλληλος τα τελευταια 2 χρονια εχει χασει 3-4 μισθους απο

τους 14 που ειχε και θα χασει κι αλλο με το ενιαιο μισθολογιο.

Αν σε αυτο προσθεσεις το αγχος της χρεοκοπιας που ειναι

σχεδον καθημερινο, ποια πλεονεκτηματα βλεπεις στο δημοσιο

εναντι του ιδιωτικου τομεα?

 

Εκτιμω οτι εισαι ειλικρινης και "χυμα", δεν εισαι του καθωσπρεπισμου

αλλα τοσος κυνισμος απο συνομηλικο μου με σοκαρει ειλικρινα!

Link to comment
Share on other sites

shelby, δεκτή η γνώμη σου σαφώς. Απλά προκύπτει μια απορία:

Πώς οι άλλοι θα ξέρουν πώς μπήκα; Τα χαρτιά μου θα είναι προσπελάσιμα μόνο από ανωτέρους.

 

θα εχεις ραμμενη στη στολή μια προπελα (σηματακι). Ολα θα ξερουν οτι εισαι τεχνικος και μπηκες με προκυρηξη...

 

Δεν εχει καμια σημασια ομως...

 

Ουτε σε νησι θα πας.

Οι περισσοτερες θεσεις (αν οχι ολες ) ειναι για Πειραια

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.