Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Πρόσβαση από τον γείτονα


didroug

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει νομοθεσία που να υποχρεώνει τον γείτονα να επιτρέψει την διέλευση υλικών και μηχανιμάτων για την κατασκευή οικοδομής (νόμιμης!) λόγο της μορφής του οικοπέδου. ενωείται ότι μετα το πέρας των εργασιών το οικόπεδο του γείτονα θα καθαριστεί από τον ιδιοκτήτη της προς ανέγερση οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν υπάρχει νομική υποχρέωση.

Είναι θέμα καλής σχέσης μόνο και όχι υποχρέωσης.

 

Το κάθε οικόπεδο ή γήπεδο που έχει οικοδομησιμότητα υποχρεωτικά έχει πρόσβαση και σε δημόσιο δρόμο.

Άρα όλες οι διελεύσεις απο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε 'ομοια περίπτωση, χρυσοπλήρωσα τον γείτονα για να μπορέσω να σκυροδετήσω, με πρόσβαση από τον χώρο του οικοπέδου του.

Link to comment
Share on other sites

Didonis: όχι πάντα, υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα

 

Στην περίπτωση των εξαιρέσεων ο ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει ακόμη και με δικαστική απόφαση την δημιουργία δουλείας διέλευσης, εφόσον και αν δεν δύναται να εξυπηρετηθεί με άλλο τρόπο. Ιδιάζουσα περίπτωση αλλά συμβαίνει.

 

Το ζητούμενο είναι όπως ανέφερε ο Didonis η καλή σχέση πρωτίστως και κατά δεύτερον κατά πόσο είναι διατεθιμένος κι ο άλλος στην αποκατάσταση οιωνδήποτε ζημιών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως λέει ο gamvro πάντα υπάρχει η λύση αυτή. Γλυτώνεις πολλές φορές απο μπελάδες με το να διαθέσεις ενα καλό χαρτζιλίκι στο γείτονα. Έτσι τουλάχιστον εχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα, και οχι απροκάλυπτα αλλα με την πρόφαση της αναστάτωσης, των καλών σχέσεων, και της πιθανής αποκατάστασης μικρών ζημιών.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με protea

Για επιβεβαίωση σας γνωρίζω:

Eίχα περίπτωση- σε πελάτη μου- δύστροπου γείτονα και τελικά όλα έγιναν κατόπιν δικαστικής απόφασης (ποια νομική διάταξη επικαλέστηκε ο δικηγόρος φυσικά δεν γνωρίζω)

Υπήρχε μάλιστα και πρόσβαση από δρόμο στο οικόπεδο του πελάτη μου, αλλά λόγω στενότητας και μεγάλης κλίσεως δεν μπορούσαν να γίνουν ελιγμοί τεχνικών μηχανημάτων και επιβλήθηκε η χρήση διόδου από γειτονικό οικόπεδο με μερική εκσκαφή του μάλιστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η δικαστική οδός θα δώσει λύση αλλά προτιμάται τελευταία, μετά την προσπάθεια προσέγγισης του γείτονα. Έχω παράδειγμα οικοδομής που ακουμπούσε στο σύνορο και δεν άφηνε ο γείτονας να σοβαντίσει.Το δικαστήριο επέτρεψε να τοποθετηθούν σκαλωσιές και για σοβάδες και για χρωματισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο θέμα να σας μεταφέρω μια άλλη εμπειρία μου (που μπορεί να σας φανεί χρήσιμη)

Πελάτης μου και γείτονας ήταν πολύ καλοί φίλοι

Όταν χάραξα τα θεμέλια της οικοδομής ό γείτονας με ρώτησε

Βασίλη είναι εντάξει στα μέτρα, εννοώντας αν είμαι στο σύνορο

«Ακριβώς» του απαντάω. Δεν χάνεις ούτε πόντο;

«Ούτε πόντο» τον ανταπαντώ

Προχώρησαν τα μπετά, τα τούβλα και ήρθε ή ώρα του σοβατίσματος

Οι γείτονες όμως εντωμεταξύ από φίλοι έγιναν άσπονδοι εχθροί.

Άρχισε ό γείτονας να επικαλείται, στηριζόμενος στην αρχική μου επιβεβαίωση για το «ακριβώς στο όριο» ότι ο σοβάς μπαίνει στο δικό του οικόπεδο

Αποτέλεσμα

Τρείς τοπογράφοι, δικαστήρια και 2 χρόνια καθυστέρηση στην αποπεράτωση

Καλημέρα σας

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Manolis gon

η περίπτωση που αναφέρεις είναι εντελώς διαφορετική και προβλέπεται απο τον Αστικό Κώδικα άρθρο 1018 (Ανοχή επισκευών)

σύμφωνα με όσα αναφέρει στο βιβλίο "Κυριότητα" ο δικηγόρος Νικόλαος Τριάντος

σύμφωνα με το άρθρο 1018 ο κύριος γειτονικού ακινήτου έχει την υποχρέωση να ανέχεται να εισέρχεται και να κυκλοφορεί στο ακίνητό του το εργαζόμενο προσωπικό ή να τοποθετεί σε αυτό προσωρινή-παροδική εγκατάσταση ή οικοδομικό υλικό για την απαιτούμενη επισκευή ή ανακαίνιση με τη προυπόθεση ότι η χρήση του ακινήτου δεν εμποδίζεται σοβαρά,υπάρχει προηγούμενη καταβολή αποζημιώσεως ή η παροχή ασφάλειας για τυχόν ζημιά.Το 1018 αναφέρεται σε επισκευή ή ανακάινιση εν τούτοις για για την νομική ταυτότητα του λόγου κατα διασταλτική ερμηνεία της διατάξεως η αυτή λύση επιβάλλεται να δοθεί και για νεοανεγειρόμενη οικοδομή εφόσον δεν είναι δυνατόν να εκτελεσθούν με άλλο τρόπο οι αναγκαίες εργασίες στα εξωτερκά τοιχώματα αυτής

τα πράγματα είναι ασφαλώς διαφορετικά στην περίπτωση του αρχικού ερωτήματος

  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το εν λόγω άρθρο του Α/Κ έχει ως εξής:

 

`Αρθρο 1018

 

Ανοχή επισκευών

 

Αν απαιτείται για την επισκευή ή την ανακαίνιση κτηρίου η

είσοδος και η κυκλοφορία του εργαζόμενου προσωπικού στο γειτονικό

ακίνητο ή η παροδική τοποθέτηση σ` αυτό εγκαταστάσεων ή οικοδομικού

υλικού, έχει υποχρέωση ο κύριος του γειτονικού ακινήτου, εφόσον δεν

παρακωλύεται σοβαρά η χρήση του, να ανεχθεί αυτές τις ενέργειες έναντι

αποζημίωσης ή παροχής ασφάλειας για τηγ τυχόν ζημία.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.