Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Ύδρευσης-Αποχέτευσης


anavatis

Recommended Posts

...

. Θέλω να γίνω όσο πιο ειδικός γίνεται στο δομημένο περιβάλλον. Μη συμπεράνεις ότι θέλω να παράγω όλες τις μελέτες, έχω απλά τον δικό μου τρόπο να μαθαίνω

....

Τότε λέμε το ίδιο αγαπητέ και καλά κάνεις φυσικά...

 

Ξέρεις η κριτική μου σε συνάδελφο αρχιτέκτονα είναι πιο αυστηρή γιατί θεωρώ ότι κριτικάρω τον ίδιο μου τον εαυτό οπότε συγχώρεσε τον τόνο μου αν τον εξέλαβες λάθος.

 

υ.γ.

(το φίλε και αγαπητέ που χρησιμοποίησα στο όνομα σου δεν ήταν μόνο τυπικό)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει θέμα συνάδελφε. Απλά σκέψου, κατά τον ίδιο τρόπο, πόσο ωραίο θα ήταν εάν ένας συνάδελφος μηχανικός άλλης ειδικότητας θα εκδήλωνε ενδιαφέρον για τα αρχιτεκτονικά και εμείς του δίναμε άμεσα όσο περισσότερη πληροφόρηση γίνεται, π.χ να μας ζητούσε το Αutocad ή τον ΓΟΚ. Το πιο πιθανόν είναι να του φαινόταν δύσκολο να παράγει αρχιτεκτονική (κι ας έχει ενδεχομένως το δικαίωμα υπογραφής) όπως είναι πιθανόν να συμβεί και μένα με τις μελέτες ύδρευσης-αποχέτευσης. Έγκειται πια στην επαγγελματική ηθική του καθενός ο βαθμός με τον οποίο αποφασίζει να επέμβει στο δομημένο περιβάλλον μέσα από τα δικαιώματα που του παρέχει η πολιτεία.

 

Σε ότι αφορά πάντως τις εν λόγω μελέτες Υδρ-Αποχ. έχουν πέσει στα χέρια μου μελέτες ειδικών για απλές κατασκευές που ούτε καν μπήκαν στον κόπο να αλλάξουν τον τίτλο του έργου ή του ιδιοκτήτη και είχαν επάνω έγκριση πολεοδομίας.Φαντάσου το περιεχόμενο! Σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ τις γνώσεις των συναδέλφων και την αναγκαιότητα των γνώσεών τους. Έχουν ενδεχομένως μεγαλύτερης κλίμακας έργα να ασχοληθούν από μια απλή κατοικία. Θεωρώ ότι με μια σοβαρή ενασχόληση με το αντικείμενο το οποίο βασίζεται σε κάποια standards (σε αντίθεση όπως καλά γνωρίζεις με τη ''δική μας'' αρχιτεκτονική...) μπορεί να είναι ικανός ένας αρχιτέκτονας ή πολ. μηχ. να εκπονεί μια μελέτη υδρ-αποχ., αν μη τι άλλο για τις απλές κατασκευές που σχεδιάζουμε, κι ας έχουμε τόσα άλλα να σκεφτούμε. Αυτό είναι το ιδανικό σενάριο. Αλλά κι αν άκόμα δεν τα καταφέρει -το πιο πιθανόν να βαρεθεί ή να 'φρικάρει'- θα είναι πολύ καλά ενημερωμένος τουλάχιστον για να μπορεί να 'κρίνει' μια μελέτη υδρ-αποχ.

 

Υ.Γ. Υπενθυμίζω ότι εκφέρω απλά προσωπικές απόψεις και ότι ετοιμάζομαι να αναθέσω τις σχετικές μελέτες σε έναν εξαίρετο συνάδελφο Μηχανολόγο. :razz: Καλή συνέχεια εύχομαι και να τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας εμπειρικά αυτό που έχω αποκομίσει από τους αρχιτέκτονες 20 χρόνια τώρα είναι ότι οι περισσότεροι ενώ μπορεί να είναι καταπληκτικοί στο να κατασκευάζουν εξαιρετικά όμορφα κτήρια από υδραυλικά και ιδίως από αποχέτευση έχουν μεσάνυχτα.

Μπορούν να σου ζητήσουν το πιο κουφό δίνοντας ιδιαίτερη σημασία στην αισθητική αγνοώντας τα χίλια μύρια προβλήματα και τις δυσκολίες που προκύπτουν.

Χωρίς να θέλω να τους πικάρω και έχοντας πλήρη επίγνωση των δικών μάς λαθών και αδυναμιών sorry παιδιά αλλά αυτό έχω αποκομίσει.

Πέρα από το μηχανολογική μελέτη για μένα ο μεγάλος βραχνάς είναι οι οδεύσεις.

Τυφλά μπάνια στην μέση του πουθενά χωρίς καμία πρόβλεψη για τον μηχανολογικό εξοπλισμό και άντε εσύ να βγάλεις άκρη.

 

Ωχ θα με φάει ο Didonis τώρα....:)

Link to comment
Share on other sites

κάνω δίαιτα βρε συ....

 

αλλα ισα ισα μια χαρά τα λες...

 

Έχω αποχτήσει ένα βίτσιο εδώ και πολλά χρονια πια. Στις εσκαφές θέλω να έχω και τον υδραυλικό κλεισμένο και όχι μονο τον εσκαφέα και μπετατζή....

 

Δεύτερο βίτσιο, θέλω στις τουαλέτες να πετάνε μέσα το χαρτί και να μη το μαζεύουν.

Οπότε από τις μελέτες κόβω τον λαιμό μου να έχει σωστές ρήσεις διακλαδώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, μήπως θα μπορούσε να μου στείλει κάποιος συνάδελφος τις ΤΟΤΕΕ 2411/86 και 2412/86 (καθώς και 2421/86 Μέρος1 & 2 και τις ΤΟΤΕΕ 2423/86 & 2425/86).

 

Είναι πλέον δυσεύρετες ακόμα και σε κεντρικά βιβλιοπωλεία.......

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Θα ήθελα τις ΤΟΤΕΕ 2411/86 (διανομή κρύου - ζεστού νερού) και ΤΟΤΕΕ 2412/86 (αποχετεύσεις).

Αν κάποιος έχει και τις ΤΟΤΕΕ 2411/86 και 2412/86 (καθώς και 2421/86 Μέρος1 & 2 και τις ΤΟΤΕΕ 2423/86 & 2425/86) θα τις ήθελα και αυτές.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Στον Παπασωτηριου θα τις βρείς ή αλλιώς στο ΤΕΕ.....Κάπου 8 ευρώ ή μία?....Δεν θυμάμαι.....εδώ δύσκολα γιατί απαγορεύεται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα συναδελφοι

ειμαι νεα μηχανικος και θα ηθελα να ρωτησω για μελετη υδρευσης και αποχετευσης μονοκατοικιας θα χρειαστω τις 

ΤΟΤΕΕ 2411/86 (διανομή κρύου - ζεστού νερού) και ΤΟΤΕΕ 2412/86 (αποχετεύσεις)?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.