Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Ε, όχι και τόσο χαμηλά πια! Είπαμε να δουλέψουμε με κάποια στοιχειώδη έκπτωση, αλλά ΟΧΙ και έτσι!

 

Πιτσιρίκα είναι. 121κάτι Α.Μ. και 1985 χρονολογία γέννησης. Θα πάει να κάνει την πρώτη αυτοψία για βεβαίωση με "100€+ΦΠΑ", θα τα πληρώσει ενδεχομένως σε βενζίνες, φωτοτυπίες και κινητά για συνεννόηση με πελάτη και συμβολαιογράφο και αργότερα πιθανότατα κανένα 100άρικο ακόμα κρατήσεις και θα "στανιάρει"...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ "πιτσιρίκος" είμαι με ΑΜ 127.... του 1984, αλλά δεν κάνω τέτοιες εκπτώσεις!

Δε νομίζω πως είναι ηλικία μόνο...

 

Συμφωνώ απόλυτα με το ποστ σου tpanag!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να φανώ "ισοπεδωτικός". Απλά συνήθως τη "ζημιά" την κάνουν είτε πολύ παλιοί (κακή νοοτροπία και φορολογικά "παιχνίδια" που ευνοούν τη δυνατότητα εκπτώσεων) ή πολύ νέοι (λόγω απειρίας-να'ναι καλά ο "παλιός" μηχανικός στον οποίον "μάθαιναν τη δουλειά" δουλεύοντας για ένα κομμάτι ψωμί). Αν έχεις μάθει λοιπόν στα ...5 ευρώ την ώρα στο γραφείο που άλλος πλήρωνε ρεύμα, τηλέφωνο, εξοπλισμό, περαιώσεις κλπ. είναι πολύ δύσκολο να συνειδητοποιήσεις όταν "απογαλακτιστείς" ότι με 5 ευρώ την ώρα, ελεύθερο επάγγελμα όχι δεν είναι βιώσιμο, αλλά θα το πληρώνει τελικά ο μπαμπάς σου και εσύ θα ασκείς "χόμπι"...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι φάνηκες "ισοπεδωτικός", γι αυτό και είπα ότι συμφωνώ με το ποστ σου!!! :smile:

Απλά δεν ανέφερα τι δημιουργεί τόσο χαμηλές εκπτώσεις... που μόλις το είπες εσύ! ...νοοτροπία, είτε "παλιών" είτε κακή αντιγραφή των νέων...

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια αυτών που λέτε, σήμερα έμαθα από φίλο μου πολιτικό μηχανικό, πως έχασε την δουλειά που διαπραγματευόταν τόσο καιρό από έναν 26άρη που έκανε ρύθμιση για 150 ευρώ!!!. Περιοχή Περιστέρι Αττικής... Ελεος παιδιά, κρίμα και ξεφτύλα για το επάγγελμα. Δυστυχώς πολλοί νέοι συνάδελφοι δεν εκτιμούν τις σπουδές τους και χαίρονται που απλά και μόνο κάνουν κάποια δουλειά με εξεφτυλιστικές αμοιβές. Κρίμα και πάλι......

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ήξερα εγώ που άλλαξα υπογραφή...

 

Τις τελευταίες μέρες έχει τύχει και περνάω συνέχεια έξω απο ένα διαμέρισμα όπου έχει κρεμαστεί ενα πανώ που διαφημίζει τακτοποιήσεις αυθαιρέτων απο 200Ε

 

Μα την Παναγία κάθε μέρα που το βλέπω είμαι στο τσακ να πάρω τηλέφωνο και με το που θα το σηκώσει να την αρχίσω στις Παναγίες και τους Χριστούς.....μετά βέβαια ηρεμώ....αλλά κάποια στιγμή θα γίνει....είμαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

επιτροπή ανταγωνισμού μπορεί να επιληφθεί των παραπάνω ζητημάτων?

 

Ο Νόμος ενώ γράφει οτι δεν επιτρέπονται οι μεγάλες εκπτώσεις γιατί οι υπάλληλοι του ΤΕΕ δηλώνουν προφορικά οτι μπορούμε να κάνουμε οποιαδήποτε έκπτωση?

 

Πρόσφατα αναγκάστηκα και έκανα έκπτωση 50% επειδή μου δείξανε χαρτί με προσφορά συναδέλφου. Μέχρι τοτε δεν είχα πάρει χαμπάρι της ξεφτίλας που έπαιζε έξω.

 

Εκ τοτε ενημερώνω τους καλούς μας πελάτες οτι η επίσκεψη μου για προσφορά στο χώρο τους συμπεριλαμβανομένων και τις όποιες τεχνικές - νομικες συμβουλές θα παράσχω κοστίζει 50 + ΦΠΑ, (ελάχιστο δε νομίζετε?)

το οποίο ποσό αφαιρείται απο την αμοιβή μου σε περίπτωση ανάθεσης της εργασίας.

 

Το έκανα και σταμάτησα επιτέλους τις άσκοπες περιπλανήσεις μου. Επίσης ξέρω ποιός πελάτης είναι σοβαρός και ποιός απλά θέλει να πάρει "προσφορά"

 

Σας ερωτώ εάν ισχύουν οι διατάξεις του Ν.3919/2011 άρθρο 7 παρ.β περί πειθαρχικής διώξεως μηχανικών με ασυνήθιστα χαμηλή αμοιβή υπηρεσίας καθότι οι πλειονότητα των μηχανικών αντιμετωπίζει καταστάσεις αθέμιτου ανταγωνισμού, δεδομένου οτι σε συγκεκριμένους ιστοτόπους ή σε διαφημιστικά πανό αναρτώνται εκπτώσεις που υπερβαίνουν το 60%!

 

Επίσης γιατί σε τηλεφωνική επικοινωνία με το τμήμα αμοιβών οι αρμόδιοι υπάλληλοι διαβεβαιώνουν οτι δεν θα υπάρξει πρόβλημα στους μηχανικούς ανεξαρτήτως του ποσού της έκπτωσης που θα πετύχουν.

 

Παρακαλώ όπως μου απαντήσετε είτε στο fax: 210,

είτε στη δ/νση ηλ/κού ταχυδρομείου: hotmail.com

 

Με τιμή,

 

 

Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

 

Στείλτε τα αβέρτα στο ΤΕΕ μόλις πάρω απάντηση θα την κοινοποιήσω στο φόρουμ.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα θεσω τα ιδια ερωτηματα σου αλλα εναντιον του ΤΕΕ..

 

Ποιος εβαλε το 6750λ???

 

ΝΑΙ ισχυει το άρθρο 7 παρ.β περί πειθαρχικής διώξεως μηχανικών ε και???

Ποιος θα ερθει να με διωξει???

Οποιος θελει ας κοπιασει...

 

Συναδελφε, ξερεις οτι ειμαι εναντιον της ξεφτιλας του κλαδου..

Αλλα το ΤΕΕ δημιουργει την ξεφτιλα αυτη...

 

Τη στιγμη που φωναζεις οτι ειναι σε ισχυ ο Ν3919 γτ δεν διαβαζεις και τα υπολοιπα αρθρα???

Λειει πουθενα οτι το ΤΕΕ καθοριζει ταριφες???

Λεει πουθενα οτι δεν μπορουμε να κανουμε εκπτωσεις??

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

αυτά που ρωτάς είναι ήδη καθορισμένα σε παλαιοτέρους νόμους και διατάγματα. Δεν κατάλαβα όμως που ακριβώς διαφωνείς?

 

Ελάχιστες αμοιβές παντού υπάρχουν, στους μισθούς των Δ.Υ. στα ένσημα του ΙΚΑ, στις διάφορες εισφορές κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα σε άλλο θέμα, μαζί με κάποια ερωτήματα που έχω και ελπίζω να απαντήσετε όσοι θέλετε και μπορείτε.

 

Ο γνώνονας του τεε ήταν είναι και θα είναι το 2%.

Αφού αυτοί έφτιαξαν να παίρνουν 30+€ το αυθαίρετο γιατί τόσα τους έλειπαν η έγνοια τους σταματάει εκεί.

Αυτό λειτουργεί και στις δύο κατευθύνσεις και σε αυτή που βλέπει ο φίλος ο terry αλλά και στην αντίθετη που βλέπει ο φίλος ο panos.

 

Προς τον φίλο τον Πάνο όμως θέλω να κάνω δύο ερώτησεις:

Όταν έτρωγες την ταλαιπωρία της αρκούδας στημένος στην ουρά της πολεοδομίας για τον 3843 για 2-3 κατοστάρικα με βάση την ελάχιστη και νόμιμη ήταν καλά?

Και αν τώρα παίζοντας πασέντζα στο ένα παράθυρο και στο άλλο δηλώνοντας αυθαίρετα από 1600€ πέσεις ας πούμε στα 800€ είναι άσχημα?

 

Πήγαινε και πες σε πελάτη που με υπόδειξή σου κατασκεύασε την αυθαίρετη σοφίτα ότι η αμοιβή σου είναι ακριβότερη από το πρόστιμο και αν δεν σε φτύσει εμένα να μην με λένε Χρήστο!

Δεν χρειάζεται λοιπόν να μου απαντήσεις, όπως έπεσες στα μισά εσύ έπεσα και εγώ και όπως θα πέσεις και παρακάτω μαζί σου θα πέσω και εγώ αλλά θα πέσω ως εκεί που με παίρνει, γιατί με 200€ καλά καλά δεν πληρώνεις ούτε τις εισφορές και τους φόρους. Αυτή είναι η έννοια της ελεύθερης αγοράς, πριν ήταν καρτελ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.