Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

το θεμα ειναι ΠΟΣΟΙ εχουν καταλαβει οτι αλλο αλλαγη χρησης και τακτοποιηση ημιυπαιθριου βλ.3843 που στην τελικη υπηρχαν και σχεδια και απολα και αλλο 4014 αυθαιρετο οπου θελει μετρημα ΕΤΣΙ και αλλιως σχεδια εξαρτημενα τοπογραφικα ΚΑΙ στατικη επαρκεια αν προκειται για δημοσιο κτιριο!!πως λενε 470 ευρω πχ????μετα που δεν θα βγαινουν τι θ ακανουν?εγω λογω χαλεπων ΟΝΤΩΣ καιρων παιρνω προκαταβολη και ενημερωνω οτι ασχετα τι λενε οι τηλεορασεις δεν εχει βγει η νομιμη αμοιβη.Οποιος θελει μενει οποιςο θελει παει στο διπλανο μαναβικο_σορρυ τεχνικο γραφειο εννοουσα_ που εχει πιο φθηνα λεμονια!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμφωνω ...3843 αντε ναχες αν μετρησεις και ενα παταρι...εδω δεν ξερεις τι αθ σου προκυψει......εδω στον 3843 τους ρωταγες και σου λεγαν εχω σχεδια και ηταν του συμβολαιογραφου......στον 4014 εχει να γινει το ελα να δεις....θα σου λεει οτι εχει τοπογραφικο και θαναι σκαριφημα....

 

 

και ερωτηση τα τοπογραφικα με 651 η χωρις?

Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ντε!!εδω ειπαν εξαρτημενα και τσουπ ενεφανισθη χαρτης κτηματολογιου στην εφαρμογη!μιλαμε ΓΙΑ ΑΚΡΙΒΕΙΑ!!!!και οσον αφορα τον 3843 και τα σχεδια συμβολαιου...φιλη αγορασε απο σχεδια εργολαβου υπεροχο διαμερισμα 120τμ 380000ευρω και τελικα ειχε αγορασει 58 σπιτι και τα λοιπα ημιυπιαθριους ΚΑΙ φωταγωγους!!σε αυτον εδω περι αυθαιρετων ειμαι περιεργη τι θα δηλωσει ο καθεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

ορίστε, μας δουλεύουν κιόλας... Κοιτάχτε αγγελία που βρήκα:

 

ΜΗΧΑΝΙΚΌΣ για αυθαίρετο 40 τ. μ. στην Οινόη Δυτικής Αττικής (Βίλλια) προς διεκπεραίωση της διαδικασίας ζητείται από πτωχό πολίτη, παρακαλώ λογικές αμοιβές μόνο, γιατί δεν τα βρίσκω στο δρόμο, ούτε με πληρώνει το κράτος, ούτε κάνω προστατευόμενο επάγγελμα, ούτε μπορώ να φοροδιαφύγω, κος Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

εδω ειπαν εξαρτημενα και τσουπ ενεφανισθη χαρτης κτηματολογιου στην εφαρμογη!μιλαμε ΓΙΑ ΑΚΡΙΒΕΙΑ!!!!

 

Ελπιζω να ειρωνευεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς λέμε τόσον καιρό! Είναι αδύνατο να εφαρμοστεί ο νόμος "εν μέρει" όπως αυτός έχει διατυπωθεί! Και ασφαλώς δεν εφαρμόζεται...

 

 

 

Καλά ας μην αλλάξει πλευρό... Τις "εκ των υστέρων" απαιτήσεις σε φόρους και εισφορές ας τις ξεχάσουν. Φτάνει με αυτή την ιστορία. Δεν παίζει να μας ξεφουρνίσουν μετά το τι θέλουν να τους πληρώσουμε αφού έχουμε πληρωθεί 3-4 μήνες πριν. Απλά δεν πρόκειται να κινηθεί τίποτα. Όποιος "χώνεται" και το πήρε ζεστά, απλά δεν έχει καταλάβει σε τι κίνδυνο μπαίνει. Εγώ δεν έκανα καν τον κόπο (και ούτε πρόκειται) να ενημερώσω το site μου για το θέμα αυτό, δεν πρόκειται να το κάνω αν δεν έχω συγκεκριμένες δεσμεύσεις και απορρίπτω ήδη πελάτες. Και δε με πειράζει καθόλου ειλικρινά το λέω.

 

Μπραβο συναδελφε συμφωνω απολυτα κι εγω αυτο λεω μερες τωρα και κοντευω να παρεξηγηθω. Μειωνουν πολυ το επαγγελμα μας με την αδιαφορια τους για πληρη ενημερωση και διαφανεια.. Κι εγω εχω καποιους πελατες αλλα προσ το παρων δεν κανω τιποτα.. οσοι θελουν ας με περιμενουν αλλιως ας πανε αλλου για 200 ευρω δεν δουλευω το επαγγελμα μου και τα πτυχια μου δεν τα ξεφτιλιζω. Τα μολυβια κατω!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να ειρωνευεσαι...

Μάλλον όχι και μάλλον εννοούσαν την εξάρτηση που παρέχει η εφαρμογή του Κτηματολογίου για να μη μπερδεύονται (λογικό αυτό) με ονομασίες οδών και αριθμούς που αλλάζουν.

 

Στην ουσία λειτουργεί ως προσδιοριστικό της θέσης και όχι ως πλήρες τοπογραφικό διάγραμμα που είχαμε έως τώρα κατά νου για τις πολεοδομίες.

Link to comment
Share on other sites

Το εξαρτημενο τοπογραφικο, ειναι εξαρτημενο τοπογραφικο...

Τελος..

Τα κτηματολογιο, γκουγλ, gps χειρος κτλ ειναι αλλο πραγμα..

Οποιος θελει βεβαια βαζει την υπογραφη του και στην αεροφωτογραφια του γκουγλ...Δικαιωμα του..

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να ειρωνευεσαι...

 

ΣΑΦΩΣ!!αυτο που με εξοργιζει ειναι η προχειροτητα του ΤΕΕ οκ αλλα και η σπουδη συναδερφων να βγαλουν ανακοινωσεις αμοιβων..με εχουν παρει δεκα τηλεφωνα εσεις ΠΟΣΑ παιρνετε σαν αμοιβη και αυτο που λεω ειναι δεν παιρνω διοτι δεν υπαρχει επισημη ανακοινωση αγαπητοι!διοτι θα υπαρξει ασχετα τι λεει ο προεδρος απλα για να τραβηξει χρονο και πελατεια ο νομος!!!παμε να μπουμε σαν μηχανικοι στο σκεπτικο το γενικοτερο που υπαρχει σημερα και ειναι οσα προλαβουμε να παρουμε...δεν ειναι ετσι αν και ξερω οτι λιγοι συμφωνουν.Και εγω εχω οικονομικα θεματα αλλα αρνουμαι να ευτελισω μαι εργασια γαι την οποια κοπιασα σε ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ το κιλο η νομιμοποιηση..διαβαζω εδω και ενα μηνα απο την προανακοινωση τον νομο και παλι εχω τεραστια κενα και ΣΟΒΑΡΑ!!αρα δεν "παει" ακομα η νομιμοποιηση..ευτυχως η δυστυχως!!

 

Μάλλον όχι και μάλλον εννοούσαν την εξάρτηση που παρέχει η εφαρμογή του Κτηματολογίου για να μη μπερδεύονται (λογικό αυτό) με ονομασίες οδών και αριθμούς που αλλάζουν.

 

Στην ουσία λειτουργεί ως προσδιοριστικό της θέσης και όχι ως πλήρες τοπογραφικό διάγραμμα που είχαμε έως τώρα κατά νου για τις πολεοδομίες.

 

εγω δεχομαι αυτο που λες συναδερφε που ειναι και το προφανες..ΑΝ τελικα θελουν εξαρτημενο τοπογραφικο και στατικα σε ειδικα κτιρια..αυτοι με τα 470ερυω η τακτοποιηση ΠΩΣ θα βγουνε?εκμεταλευομενοι αλλους φανταζομαι!!8-)

Link to comment
Share on other sites

Το εξαρτημενο τοπογραφικο, ειναι εξαρτημενο τοπογραφικο...

Τελος..

Τα κτηματολογιο, γκουγλ, gps χειρος κτλ ειναι αλλο πραγμα..

..

..

Σωστό και εγώ το ξέρω. Το ΥΠΕΚΑ το ξέρει?

 

Αλλά μη ανησυχείς αν αυτό που ζητούν είναι αυτό που σου περιέγραψα θα βρεθεί άλλη ονομασία.

Τέλος.... :)

 

Ευκολάκι η ονομασία.

 

 

******

 

...

..αυτοι με τα 470ερυω η τακτοποιηση ΠΩΣ θα βγουνε?εκμεταλευομενοι αλλους φανταζομαι!!8-)

 

Δεν το γνωρίζω, δεν το κάνω οπότε ας κόψουν τον λαιμό τους …

 

Ειδικά όταν μετά από μερικά χρόνια πολλά απ αυτά θα καταπίπτουν (επειδή έγιναν αρπακολατζίδικα) σε δικαστήρια και θα τους ζητούν τα ρέστα οι ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.