Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Μου έτυχε περίπτωση πελάτη που το πρόστιμο έβγαινε λίγο μικρότερο του παραβόλου οπότε πληρώνει 500 ευρώ το παράβολο και καθαρίζει. Όταν του είπα ότι η ελάχιστη αμοιβή είναι 1570 συν ΦΠΑ μου λέει "δηλαδή για το πρόστιμο θα δώσω μόνο 500 και για την αμοιβή του μηχανικού θα δώσω 2000? Πάμε καλά?". Και του λέω "αν το πρόστιμο έβγαινε 2000 και η αμοιβή ήταν 500 ευρώ πως θα σας φαινόταν?". Και μου απάντησε "αυτό θα ήταν λογικό και θα τα πλήρωνα χωρίς δεύτερη σκέψη". Δηλαδή αν και ο πελάτης και οι 2 περιπτώσεις θα πλήρωνε 2500 ευρώ για να κάνει τη δουλειά του, τον πειράζει το πόσα θα πάνε στο πρόστιμο και πόσα στο μηχανικό.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μιλησα για εκτος σχεδιου...

 

Μιλαω για 200τμ πχ αυθαιρετος οροφος, εντος σχεδιου..

 

Ο καθενας ζηταει οτι νομιζει..

Αλλα το νταβατζιλικι του ΤΕΕ πρεπει καποια στιγμη να σταματησει...

Link to comment
Share on other sites

αρα μιλαμε για το ιδιο πραγμα terry.δεν κατανοω την διαφορά πιστεψε με.εξωτερικα μετρας το ενα...το αλλο κανεις και μια αποτυπωση στο εσωτερικο.αυτο είναι το θέμα?τα υπόλοιπα?η διαδικασία ίδια δεν είναι?απλα ο κόσμος μας θεωρεί de facto αναγκαίο κακό για να το δεσω και με την απαντηση του φίλου για την σχεση αμοιβης προστιμου.αρα αχρηστους.το βλεπω καθημερινα σε διαφορες υπηρεσίες.η φραση 'ποσα θες να μου βγαλεις την αδεια' αντικατοπτρίζει αυτη την πραγματικότητα.εγω ενα χαρτι θελω απο εσένα.τζαμπα επρεπε να το δινεις οχι να σε πληρώνω κιόλας.τωρα αν το 'χαρτι' θελει και ενα σωρο μελέτες.....τσ τσ τσ...γραφειοκρατία ρε αδερφε.....

Link to comment
Share on other sites

Και του λέω "αν το πρόστιμο έβγαινε 2000 και η αμοιβή ήταν 500 ευρώ πως θα σας φαινόταν?". Και μου απάντησε "αυτό θα ήταν λογικό και θα τα πλήρωνα χωρίς δεύτερη σκέψη". Δηλαδή αν και ο πελάτης και οι 2 περιπτώσεις θα πλήρωνε 2500 ευρώ για να κάνει τη δουλειά του, τον πειράζει το πόσα θα πάνε στο πρόστιμο και πόσα στο μηχανικό.

 

Θα έπεσες σε κανέναν από δαύτους τους "ευχαριστημένους". Τους "αισιόδοξους" ότι ο "Γιώργος" είναι σε "καλό δρόμο" και "θα μας σώσει". Από τους "μνημονιακούς". Πες του να πάει να κουρεύεται του καραγκιόζη... Τόσο ανόητοι είναι μερικοί που αντί να κοιτάξουν να δώσουν ψωμί στο συνάνθρωπό τους ο οποίος μάλιστα θα πληρώσει κανονικότατα τους φόρους που του αναλογούν έτσι, προτιμούν να πληρώνουν αλλοπρόσαλα χαράτσια...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακούστηκε από Τεε ότι επί της συμφωνηθείσας κόβεις και απόδειξη? Αυτό σημαίνει π.χ. συμφωνηθείσα 1000 Ε + 230 Ε(Φπα) = 1230 Ε , άρα απόδειξη 1230 Ε ,

κρατήσεις επί της ''νόμιμης''(εφόσον η συμφωνηθείσα είναι μικρότερη από τη ''νόμιμη'') και παρακρατούμενος επί της συμφωνηθείσας δηλαδή 100Ε??

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει η πιάτσα ρε παιδιά; Ακούω κάτι ξεφτιλιστικές τιμές εδώ στην περιοχή.... 1000 ευρώ maximum. Έλεος!!! Είπαμε έκπτωση, αλλά όχι κι έτσι!!!

Βέβαια για δείτε το παράδειγμα:

Ας πούμε λοιπόν πως για νόμιμη αμοιβή 2300 (τόσο συνήθως είναι) δηλώνεις έκπτωση 57% (!!!) και το ΤΕΕ στο εγκρίνει (σιγά μη λειτουργήσει στις μέρες μας το σύστημα ελέγχου «ασυνήθιστων χαμηλών εκπτώσεων»). Οπότε ο μηχανικός αυτός ας τον αποκαλέσουμε ο κ. Τσάμπας, μαζεύει όλο το «χαρτί» και τακτοποιεί 200 αυθαίρετα. Άρα 200 x 1000 = 200.000 ευρώ. Πόσα πληρώνει εφορία στο τέλος; 40%???? Άρα τι του μένει; 120.000 ευρώ. Καθόλου άσχημα. Και περιμένει και επιστροφή του ΦΕΜ. Θέλω να καταλήξω, πως πρέπει να αρχίσουμε να μιλάμε ανοιχτά για το minimum ποσό της αμοιβής μας και να διαφυλάξουμε τον ανταγωνισμό, ώστε να μην καταστεί αθέμιτος.

 

Edit: Σε άλλα post διάβασα αμοιβές 500 ευρώ και τρελλάθηκα!!!

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

 

Θα έπεσες σε κανέναν από δαύτους τους "ευχαριστημένους". Τους "αισιόδοξους" ότι ο "Γιώργος" είναι σε "καλό δρόμο" και "θα μας σώσει". Από τους "μνημονιακούς". Πες του να πάει να κουρεύεται του καραγκιόζη... Τόσο ανόητοι είναι μερικοί που αντί να κοιτάξουν να δώσουν ψωμί στο συνάνθρωπό τους ο οποίος μάλιστα θα πληρώσει κανονικότατα τους φόρους που του αναλογούν έτσι, προτιμούν να πληρώνουν αλλοπρόσαλα χαράτσια...

Μπα, καθόλου ευχαριστημένος δεν φαινόταν. Μου κλάφτηκε ότι παίρνει 700 ευρώ το μήνα και ότι δεν τον παίρνει οικονομικά να δώσει 2000 για αμοιβή μηχανικού εφόσον το πρόστιμο είναι μόνο 500. Επίσης με παρότρυνε να του κάνω τη δουλειά στη μισή τιμή χωρίς να του κόψω απόδειξη...

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Πριν σχολιασουμε τις εκπτωσεις μηπως να σχολιασουμε τις αμοιβες????

 

Οι αμοιβες ειναι ΕΚΤΟΣ πραγματικοτητας για μεγαλη μεριδα περιπτωσεων...

Για αλλη μια φορα αποδεικνυεται οτι οι "νομιμες", "ελαχιστες" κτλ τσουβαλιαζουν τα παντα....

Link to comment
Share on other sites

να δυναμιτίσω λιγο τη συζητηση με την περιπτωση πελατη που κολλησε συναδερφο στον τοιχο δειχνοντας του αγγελία που λεει 500 ευρώ όλα με τοπογραφικό.μάλιστα ο κος τζάμπας ειπε και στον πελάτη ότι μονο το παράβολο να πληρώσει και μετα να το παίξει επανάσταση και να μην τους δωσει φράγκο.εκει η επιστήμη πιστευω σηκωνει τα χερια ψηλά.

λοιπόν να μην το κουράζουμε συναδερφοι αλλο.οτι και να πουμε εδω οτι και να πουν στο ΤΕΕ ο καθένας μπορει να κανει οτι πιστευει.και ο πελάτης να πάρει τις ευθύνες του και αυτός.ελευθεροι επαγγελματίες είμαστε.ο καθένας αξιολογεί την δουλειά του αναλογα.εγω σας λεω οτι το ΤΕΕ θα ασχοληθει (ισως) με τραβηγμένες περιπτωσεις.εκπτωση τεραστια οπως αυτες που λεμε 300 ευρω ολα ας πουμε.αλλα και παλι.μεχρι να συνεδριασει μεχρι μεχρι ...ασε......αρα ο καθενας ας κοιταξει να διατηρησει μια αξιοπρέπεια.αλλες ομάδες το έχουν καταφέρει.υδραυλικοί ,ηλεκτρολόγοι....και παρα την εισβολή των αλλοδαπών.μεσα απο το εργο του φαίνεται ο ελευθερος επαγγελματίας.ολοι το βλεπουμε στις οικοδομές.υπαρχει κάποιος που ξερει την δουλειά και κανει 'θαυματα' και υπάρχουν και άλλοι που ακόμα κοιτανε να δουν τις οδηγίες χρήσεως για το καμινέτο.οποιον θελεις χρησημοποιείς.η ευθύνη δικιά σου.η αλλιώς οτι πληρώνεις παίρνεις.τέλος

 

και κατι που βγηκε απο αλλο thread.

Για αυτοψία στο ακίνητο, υπολογισμό ‘προσωρινού προστίμου’ και πρωτόκολλο δήλωσης αυθαιρέτου 300€ + ΦΠΑ 23%"

 

τελικα ολα εχουν την ερμηνια τους αν διαβασεις σωστα.ο συναδερφος φιλοι μου δεν κανει ολη τη διαδικασία με 300ε.μια πρωτη αυτοψία κάνει, μπαινει στο συστημα του ΤΕΕ και βλεπει ποσο ειναι 'περιπου' το προστιμο.αφου μπαινει στο συστημα παίρνει και πρωτόκολλο.απλο ειναι.αυτο δηλαδη που κανει ειναι να δεσμευσει τον πελατη οτι θα δωσει καποια λεφτα και ας μην κανει την υπολοιπη δουλεια.παραδειγμα προς μίμηση ειναι οχι τζαμπατζης οπως λενε.ποσοι σας εχουν απασχολησει μεχρι τωρα με αυτοψίες κλπ και μετα οταν τους λες .....'τοσο το προστιμο' σου λενε σιγα να μην το κανω ευχαριστώ πολύ και αντίο.ουτε που προλαβαίνεις να πεις για αμοιβή.και τζαμπα να τους πεις αφου κολλάνε στο πρόστιμο ....

Edited by xlepouras
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν κάνω πλάκα. Πραγματικά μπορεί κάποιος να μου δώσει στοιχεία αυτών με τα 500€.

Θα κάνω όλη τη διαδικασία εγώ και αυτοί μόνο θα τα εισάγουν στο σύστημα, θα υπογράφουν και θα κόβουν την ΑΠΥ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.