Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαπλάτυνση Υφιστάμενης πέτρινης τοξωτής γέφυρας με πλάκα από σκυρόδεμα!


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια σας.

έχω το εξής θέμα: Μια μικρή πέτρινη γέφυρα -τοξωτή- (τώρα ποιου αιώνα είναι δεν ξέρω....) κατά τον προϊστάμενο μου (Δημόσιος Υπάλληλος) χρειάζεται διαπλάτυνση....

Το υφιτάμενο πλάτος της γέφυρας είναι 4,3μ και θέλει να το κάνουμε 7.5μ (να σημειώσω ότι μειλάμε για ορεινή περιοχή πάνω από ένα μικρό ποτάμι). Το ύψος της καμάρας είναι 2.20μ και η διάμετρος 65εκ.

Η ιδέα που θέλει ο προϊστάμενος να προχωρήσω (και επιμένει- είναι και αυτός Πολ. Μηχ.) είναι να αγνοήσω εντελώς την ύπαρξη της πέτρινης γέφυρας και να πάω στην αρχή και στο τέλος της γέφυρας, όπου θα βρω στερεό έδαφος, να κατασκευάσω δύο δοκούς (χωρίς καν πέδιλο!) ύψους περίπου 80εκ. οι οποίες δοκοί θα είναι κάτι σαν ακρόβαθρα και να τοποθετήσω μια πλάκα αμφιέρειστη με διαστάσεις 10μ(ανοιγμα) επί 7.5μ. πλάτος.

Από προχειρους υπολογισμούς που έκανα λαμβάνοντας υπόψη τα φορτία γεφυρών κατά τους Ευρωκώδικες μου βγαίνει μέγιστη ροπή στο κέντρο του ανοίγματος της πλάκας 3000kNm!!!

Κατά την άποψη μου η ιδέα δεν είναι καλή και ακόμα δεν έχω προχωρήσει με διαστασιολόγηση των "δοκών". Αν κάποιος από σας βρίσκει την ιδέα ότι είναι καλή ασ μου το πει πριν πάω στο προϊστάμενο μου και αρχίσει να φωνάζει.....

Link to comment
Share on other sites

....

Μια μικρή πέτρινη γέφυρα -τοξωτή- (τώρα ποιου αιώνα είναι δεν ξέρω....) κατά τον προϊστάμενο μου (Δημόσιος Υπάλληλος) χρειάζεται διαπλάτυνση....

....

....

Μπας και αξίζει τον κόπο να μάθεις τον αιώνα πριν αποφασιστεί να την μπετονιάσετε την γεφυρούλα?

 

Μπας και λίγα μέτρα πιο πέρα αν γίνει το πέρασμα να είναι και καλύτερη κατασκευή αλλά και ένα κατασκεύασμα αιώνων (ακόμα και ασήμαντο και μικρό ακόμα και σε βουνό) να μη χαθεί?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν διαφωνώ με αυτό που λες αλλά μιλάμε για Δημόσιο σε περίοδο κρίσης και περικοπών.....Δυστυχώς θέλουν να τα κάνουν όλα και να μην ξοδέψουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

geokout

είσαι σίγουρος ότι οι αρμόδιες υπηρεσίες (νεωτέρων μνημείων κλπ) σας επιτρέπουν τέτοιου είδος επέμβαση?

Link to comment
Share on other sites

Μια έγγραφη αίτηση για γνωμάτευση στην αρχαιολογία ή και ΕΠΑΕ βοηθήσει.

Μια ενημέρωση στον προϊστάμενο ότι αν τα παρακάμψει και το έργο φέρει την υπογραφή του, διότι την δική σου δεν θα την φέρει χωρίς αυτά που σου ανέφερα, να τον κάνει να το δει πιο σφαιρικά.

 

Σωστά αυτά που λες για το δημόσιο αλλά έχουν και την φοβία της ευθύνης.

Αρκεί να μη γίνουν κουκουλώματα και βάλουν εσένα να βγάλεις το φίδι απ την φωλιά.

 

 

 

edit

με πρόλαβες ΘΕΟΧΑΡΗ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το υφιτάμενο πλάτος της γέφυρας είναι 4,3μ και θέλει να το κάνουμε 7.5μ (να σημειώσω ότι μειλάμε για ορεινή περιοχή πάνω από ένα μικρό ποτάμι). Το ύψος της καμάρας είναι 2.20μ και η διάμετρος 65εκ.

 

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι γέφυρα, αλλά μικρό τεχνικό, σαν κι αυτό, αλλά με μικρότερο πλάτος οχετού.

Αν είναι όντως έτσι -και σύμφωνα με το πλάτος του- είναι κατασκευή του μεσοπολέμου ή της δεκαετίας του '50 για αμαξιτή οδό.

 

Επομένως, πιθανότατα -αν ενδιαφέρει το ΥΠΠΟ- θα ενδιαφέρει τις εφορίες νεοτέρων μνημείων. Κατ' εμέ είναι κρίμα να χαλάσει, ακόμη κι αν είναι τόσο καινούργιο.

 

Τώρα, πως θα διαπλατυνθεί ο δρόμος, θα γίνει και πάλι μικρό τεχνικό, όχι βέβαια γέφυρα.

 

Να σχολιάσω ωστόσο ότι η όλη διαδικασία όπως την περιγράφεις μου ακούγεται πολύ "fake", τόσο για το πλαίσιο συνεργασίας με τον προϊστάμενο και τους λοιπούς δημόσιους φορείς, όσο και για την όλη κουβέντα περί πλακογέφυρας....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια σας.

έχω το εξής θέμα: Μια μικρή πέτρινη γέφυρα -τοξωτή- (τώρα ποιου αιώνα είναι δεν ξέρω....) κατά τον προϊστάμενο μου (Δημόσιος Υπάλληλος) χρειάζεται διαπλάτυνση....

Το υφιτάμενο πλάτος της γέφυρας είναι 4,3μ και θέλει να το κάνουμε 7.5μ (να σημειώσω ότι μειλάμε για ορεινή περιοχή πάνω από ένα μικρό ποτάμι). Το ύψος της καμάρας είναι 2.20μ και η διάμετρος 65εκ.

Η ιδέα που θέλει ο προϊστάμενος να προχωρήσω (και επιμένει- είναι και αυτός Πολ. Μηχ.) είναι να αγνοήσω εντελώς την ύπαρξη της πέτρινης γέφυρας και να πάω στην αρχή και στο τέλος της γέφυρας, όπου θα βρω στερεό έδαφος, να κατασκευάσω δύο δοκούς (χωρίς καν πέδιλο!) ύψους περίπου 80εκ. οι οποίες δοκοί θα είναι κάτι σαν ακρόβαθρα και να τοποθετήσω μια πλάκα αμφιέρειστη με διαστάσεις 10μ(ανοιγμα) επί 7.5μ. πλάτος.

Από προχειρους υπολογισμούς που έκανα λαμβάνοντας υπόψη τα φορτία γεφυρών κατά τους Ευρωκώδικες μου βγαίνει μέγιστη ροπή στο κέντρο του ανοίγματος της πλάκας 3000kNm!!!

Κατά την άποψη μου η ιδέα δεν είναι καλή και ακόμα δεν έχω προχωρήσει με διαστασιολόγηση των "δοκών". Αν κάποιος από σας βρίσκει την ιδέα ότι είναι καλή ασ μου το πει πριν πάω στο προϊστάμενο μου και αρχίσει να φωνάζει.....

 

Συναδελφε.Απαραιτητο να ερθεις σε επικοινωνια με την εφορια νεωτερων μνημειων της περιοχης σου.Διαφορετικα κινδυνευεις με μηνυση .Και ο πρωτος υπευθυνος ειναι αυτος που υπογραφει .Η εφορια δεν αστειευεται.Δεν κολλα στις μηνυσεις.Κινδυνευεις με παραβαση καθηκοντος.Ο προισταμενος σου σημερα σε ξερει αυριο οχι.

Καλυψε τον ......σου .Το οτι η γεφυρα ειναι μικρη δε λεει τιποτα οσο αφορα τη χρονολογια.Ρωτα την εφορια!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν διαφωνώ με αυτό που λες αλλά μιλάμε για Δημόσιο σε περίοδο κρίσης και περικοπών.....Δυστυχώς θέλουν να τα κάνουν όλα και να μην ξοδέψουν τίποτα...

 

Μου φαίνεται οτι πιο πολλά θα ξοδέψει από τις μηνήσεις ... αρχαιολογία - δασική και κτηματική έχουν ανοικτή γραμμή με την εισαγγελία ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, κατ'αρχή να απολογιθώ που "χάθηκα"....

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας αλλά νοιμίζω ότι ξεφύγαμε από το θέμα...Η απορία μου ήταν όσο αφορά τη λύση και τη στατικότητα της έτσι όπως μου προτάθηκε για να προχωρήσω.

Όσο αφορά τα υπόλοιπα που λέτε πολύ πιθανόν να έχετε δίκαιο αλλά υπάρχει κάτι που δεν διευκρίνησα από την αρχή (δεν πίστευα ότι ήταν αναγκαίο) αλλά μιλάμε για Κύπρο και όχι για Ελλάδα και όλοι αυτοί οι οργανισμοί που αναφέρεστε δεν υπάρχουν. Εδώ οι κανονισμοί είναι διαφορετικοί και το μόνο που μπορεί να εμποδίσει να γίνει αυτή η διαπλάτυνση είναι το Τμήμα Αρχαιοτήτων αλλά το γεφυράκι δεν είναι τόσο παλιό για να θεωρηθεί αρχαίο...

 

Συνέδελφε ΑlexisPap, τι εννοείς όταν λες "fake" ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.