Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aυξημένες εισφορές για γιατρούς, μηχανικούς, δικηγόρους


danton

Recommended Posts

δεν υπαρχει ΤΕΕ, δεν εκφραζει κανεναν εκτος απο τα παρεακια. στο κατω κατω γιατι να ειναι διαφορετικα? καθε συνδικαλιστικο οργανο σχεδον εχει εκφυλιστει και εκφραζει τα παρεακια, γιαυτο και λες "συνδικαλιστης" και τρως μουτζα.

 

δυστυχως θα την πληρωσουν αυτοι που δεν φταινε ενω αυτοι που φαγανε, τωρα θα φτυσουν κ το κουκουτσακι. μιλαω για την στιγμη του "δεν εχω φραγκο για συνταξη ή για κλαδο υγειας"....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και για να τελειώνει το θέμα...Αυτό που καιει πολλούς και εμένα προωπικά είναι το θέμα των ειφορών και της αξιοπρέπειας. Το δικαίωμα να ζήσουμε δουλεύοντας. Οχι να πληρώνω 300-400 το μήνα έχω δεν έχω δουλειά, τη στιγμή μάλιστα που οι εισφορές είναι μη ανταποδωτικές....Ελεος δηλαδή να βρίσκεται κάποιος χρεωμένος 3000-4000 το χρόνο, χωρίς φάρμακα χωρίς περίθαλψη....Δεν περιμένω και ούτε θέλω να μου βρει κανείς δουλειά, αλλά μην με αυτόνεις και από πάνω.....

Τι μου λέει το ΤΕΕ για εξισώσεις και σαχλαμάρες. Βαθμολόγια, δημόσιο (μπουχαχα) και αηδίες.....

Οταν τις προάλλες είχα πάει στην συγκέντρωση στην Αθήνα, έβλεπες δημόσιους με τις σημαιούλες τους, χαχαχού γελάκια, είχε και ωραία μέρα....Σιγά τι έγινε δεν πήγαν 1 μέρα στο γραφείο. Καταστροφή....Αυτοί έχουν τις δουλειές τους και το ΤΣΜΕΔΕ τους....Α ναι, το βαθμολόγιο πω πω!!!

Link to comment
Share on other sites

μα τι λες, τα προβληματα του ΤΕΕ ειναι

 

η καταργηση των ελαχιστων αμοιβων και ο 3919

η υποβαθμιση των διπλωματουχων μηχανικων

η εξισωση ΑΕΙ - ΤΕΙ

η ισοπεδωση των διπλ.μηχανικων με το "βαθμολογιο" (υποθετω οτι εχει να κανει με οσους εργαζονται στο δημοσιο?)

τα νομοθετηματα διαλυσης της δημοσιας διοικησης και την υποστελεχωση των υπηρεσιων

τα νομοθετηματα της "εφεδρειας"

η σταση πληρωμων απο πλευρας πολιτειας για τα δημοσια εργα.

(αυτα απο το εντυπο του ΤΕΕ)

 

λεμε βεβαια και για τις εισφορες αλλα ακομη δεν πολυκαταλαβαινουμε ποιο ειναι το προβλημα. Αφηστε, εχει ακομη ταξιδι προς τα κατω....

 

Τα περισσότερα από τα ανωτέρω αιτήματα αφορούν τους εργολάβους του δημοσίου και τους μηχανικούς που δουλεύουν στο δημόσιο. Ασχέτως αν δύο απ' αυτά με βρίσκουν σύμφωνο, δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τους πραγματικά παραγωγικούς μηχανικούς της χώρας οι οποίοι ούτε καν θα περνούσαν ποτέ δίπλα από δημόσια υπηρεσία αν είχαν τη δυνατότητα επιλογής. Αν αυτά προβάλλει ως αιτήματα το ΤΕΕ αυτή τη στιγμή, τότε ο τίτλος "μέλος ΤΕΕ" αποτελεί ντροπή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πηγαίνετε στο

http://neoasfalistiko.wordpress.com/ για τη συγκέντρωση υπογραφών κατά του νέου ασφαλιστικού. Εγώ βέβαια θα προτιμούσα να τρίψουμε στα μούτρα του βουλευτή που ψηφίζουμε τον πίνακα των νέων εισφορών και να δηλώσουμε ότι δεν πρόκειται να τους ξαναψηφίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από τα ανωτέρω αιτήματα αφορούν τους εργολάβους του δημοσίου και τους μηχανικούς που δουλεύουν στο δημόσιο. Ασχέτως αν δύο απ' αυτά με βρίσκουν σύμφωνο, δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τους πραγματικά παραγωγικούς μηχανικούς της χώρας οι οποίοι ούτε καν θα περνούσαν ποτέ δίπλα από δημόσια υπηρεσία αν είχαν τη δυνατότητα επιλογής. Αν αυτά προβάλλει ως αιτήματα το ΤΕΕ αυτή τη στιγμή, τότε ο τίτλος "μέλος ΤΕΕ" αποτελεί ντροπή.

έχεις δίκιο,

αλλά κανονικά πρέπει να στηρίζουμε τον κλάδο μας όταν γίνεται μια αδικία .... διοτι θα είμαστε οι επόμενοι στη λίστα

νομίζω πως το θέμα πρέπει να μας ενώνει

Link to comment
Share on other sites

Μην απο-προσανατολίζεστε...Μας αφορούν όλους!

Ειδικά για τους ελεύθερους επαγγελματίες τα φλέγοντα είναι φυσικά: τα 3 πρώτα + το ασφαλιστικό + τα νέα "αντικειμενικά" τεκμήρια για τα οποία δεν βλέπω να έχουν πάρει και πολλοί είδηση.

 

Μόνο εμείς είμαστε τόσο διχασμένοι ως κλάδος (και τελικά τόσο κορόιδα που σκάβουμε το λάκκο μας).

Δείτε λίγο και τους φαρμακοποιούς και πάρτε μαθήματα για το πώς πρέπει να αντιδρούμε συλλογικά και τελικά να κερδίζουμε.

Edited by xaris-x
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

xaris-x η έλλειψη συλλογικότητας στους Ελ.επ. μηχ/κους οφείλεται στην ανομοιογένεια (μηχανικοί με μπλοκάκι vs εργολάβοι δημοσίων έργων) και στο πλήθος των αλεξιπτωτιστών/τζαμπατζήδων/οπορτιουνιστών (νέοι που ζουν από τις συντάξεις γονέων, δουλεύουν στο σπίτι και όλα τα σφάζουν και όλα τα μαχαιρώνουν). Σε κάποια απροσδόκητη εγκυμοσύνη όμως θα βρεθούν (οικονομικά) προ εκπλήξεως.

Αντίθετα οι φαρμακοποιοί (όπως και οι ταξιτζήδες) από τη στιγμή που αναλαμβάνουν ένα φαρμακείο (ή ένα ταξί) σοβαρεύονται. Μπράβο τους.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Ξεκολλήστε δεν είναι όλοι οι μηχανικοί ελ.επαγγελματίες. Υπάρχουν αυτοί, υπάρχουν μισθωτοί, δημόσιοι, άνεργοι, υποαπαχολούμενοι, με σφραδίδα, χωρίς σφραγίδα κτλ. Με μισθό, με ΑΠΥ με ότι θες.....Αντε φέρτους βόλτα όλους αυτούς. Τι τους συγκρίνεις με τους ταξιτζήδες και τους φαρμακοποιούς το ίδιο είναι??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να κάνω μια ερώτηση...Εφόσον θέλουν να πέσει το μισθολογικό κόστος και ζητουν για μειώσεις μισθών, εμείς από που και ως που ως ελ.επαγγελματίες , εμφανιζόμαστε να παίρνουμε εναν "θεωρητικό" μισθό, επι του οποίου υπολογίζονται οι κρατήσεις; Αυτό το εξάμηνο δε ξέρω αν θα είμαι σε θέση να το πληρώσω, ιδιώς τώρα που έμαθα πως θα πάει και αναδρομικά από 1/7/2011 ..Και είμαι και κάτω της 8ετίας ακόμα. Απο του χρόνου τι θα γίνει δλδ....

Link to comment
Share on other sites

....Δεν θα πληρώνει κανείς, απλό.

...Πολλοί θα τα παρατήσουν, αλλάξουν επάγγελμα.

Αυτά σαν πρώτη εκτίμηση, θέλεις και άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.