Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aυξημένες εισφορές για γιατρούς, μηχανικούς, δικηγόρους


danton

Recommended Posts

To Μνημόνιο2 προβλέπει ενοποίηση συστήματος εισπράξεων φόρων και ασφαλιστικών εισφορών.

Πολύ φοβάμαι ότι και οι εισφορές θα πάνε στα ύψη και τα χρέη μας πρός το ΤΣΜΕΔΕ θα πάνε στην εφορία.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πριν λίγο πέρασα από το ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν ότι τελεσίδικα (με απόφαση Κουτρουμάνη) τυπώνουν ειδοποιητήρια με τις διπλές εισφορές για τους μετά το '93 ασφαλισμένους!

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ δεν έλεγε σε ανακοίνωση του πως θα μπλοκάρει την έκδοση των νέων ειδοποιητηρίων? Θυμάμαι επίσης την ανακοίνωση του κεντρικού ΤΕΕ κατά του τμήματος ΤΕΕ κεντρικής Μακεδονίας που ισχυριζόταν πως οι αυξήσεις είναι πολύ μικρές. Τελικά μάς δουλεύει άσχημα το ΤΕΕ ή μου φαίνεται? Το θέμα είναι να μην εφαρμοστούν καν οι αυξήσεις γιατί αν εφαρμοστούν μετά εμείς θα ζητάμε μείωση και όχι μη αύξηση και ξέρετε πώς θα το περάσουν αυτό οι καλοθελητές στην ελληνική κοινωνία!

Link to comment
Share on other sites

Χτες πέρασα απο το ΤΣΜΕΔΕ στη Θεσ/νίκη και μου είπαν ότι τα ειδοποιητήρια που έχουν ξεκινήσει να τυπώνουν δεν έχουν τις νέες αυξήσεις.. Τώρα είδωμεν..

Edited by abouts
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πέρασα από το ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν ότι τελεσίδικα (με απόφαση Κουτρουμάνη) τυπώνουν ειδοποιητήρια με τις διπλές εισφορές για τους μετά το '93 ασφαλισμένους!

 

Το "διπλές εισφορές" και μόνο, μου δίνει την εντύπωση ότι η "πηγή" σου δεν ξέρει τι λέει. Ουδέποτε τέθηκε θέμα για διπλές (διπλάσιες) εισφορές και πολύ περισσότερο σε όλους ανεξαρτήτως ετών ασφάλισης.

Link to comment
Share on other sites

Δε βγαίνουν με τίποτα τα 2πλά. Με την ειδική προσαύξηση δεν αλλάζει τίποτα σε σχέση με ό,τι ίσχυε αν δεν κάνω λάθος. Τώρα αν κάποιοι έτυχε από 1/1/2012 να εντάσσονται (συμπτωματικά) στην υποχρέωση της ειδικής προσαύξησης, αυτό δεν έχει σημασία. Δεν είναι συγκρίσιμα τα 2 νούμερα. Από εκεί και πέρα οι ενδεχόμενες αυξήσεις θα είναι ίδιες για όλους. Όλοι μαζί όσοι ήμασταν στη 1η (; ερωτηματικό γιατί δεν είμαι σίγουρος μήπως 1η θεωρείται για εμάς το "κάτω 5ετίας" και 2η το ποσό για τους άνω 5ετίας) κατηγορία, πάμε στην 2η. Είτε 5 ετών και 1 ημέρας, είτε 35 ετών εμπειρίας.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν είχα την ειδική προσαυξηση μέχρι τώρα

με τον καινούργιο λογαριασμό θα μου έρθει: ειδική προσαυξηση+αυξηση + αναδρομικά (ειδική προσαυξηση+αυξηση)

τωρα αν θα είναι > ή < από το 40% θα έρθει και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

Οσους ανεργους μηχανικους εχω ρωτησει εως τωρα εαν θα το πληρωσουν ειπαν ολοι ναι.(Ελεος δηλαδη εμεις οι μηχανικοι ειμαστε πολυ κοτες,μονο να γκρινιαζουμε ξερουμε)

 

Κότες δε θα πει τίποτα. Φίλη που η μητέρα της είναι σε πολύ σοβαρή κατάσταση στην εντατική, μου είπε ότι γιατροί έβαλαν σε καταστολή ασθενείς στην εντατική (ακόμα και αυτούς που είχαν επικοινωνία με το περιβάλλον) για....να κάνουν απεργία! Να μην μπορείς να μιλήσεις σε συγγενή σου που είναι στα τελευταία του λόγω απεργίας! Φυσικά αυτό είναι εντελώς απάνθρωπο, εμείς όμως δεν τολάμε να κλείσουμε ούτε ένα σύστημα αυθαιρέτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.