Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εξυπακούτεται ότι η συζήτηση γίνεται για νόμιμο λογισμικό. Οτιδήποτε άλλο απαγορεύεται.

Η συζήτηση μεταφέρθηκε στην ενότητα των προγραμμάτων.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

θα ηθελα να σας ρωτησω κατι σχετικα με την μοντελοποιηση ενος κτηριου

βασει του εργαλειου και των δυνατοτητων που δινει η 4μ μεσα απο το gcad

 

στην φωτογραφια παρακατω εχω την τομη

 

το κτηριο ειναι μεταλλικο και το δαπεδο του ενδιαμεσου οροφου

παταει πανω στο δοκαρι

εχω παρει ως υψος τυπικου οροφου 3μ τα οποια ομως περιλαμβανουν

τοιχο. δοκαρι, και δαπεδο οροφου με υψη/κρεμαση δοκαρι 0,30 δαπεδο 0,20, τοιχος 2.5

 

το θεμα ξεκιναει οτι στη καρτελα του τοιχου και την επιλογη δοκαρι

το υπομενου του δοκαριου εχει την σταθμη απενεργοποιημενη και το τοποθετει

αυτοματα στο ανωτερο υος του τοιχου οπως φαινεται στο κυανο και σε συνδιασμο

με το δαπεδο το οποιο ειναι μονοδιαστατο δεινει διαφορετικα σκαριφηματα στο τευχος

 

με τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα μου ειπαν να διορθωσω την σταθμη απο το CALC

το οποιο ομως θα διορθωσει μονο τα σκαριφηματα και μου ειπαν σκιασεις κλπ να τα αφησω οπως βγηκαν

 

η γνωμη σας?

post-1109-0-18026000-1406021261_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη λύση... ουσιαστικά αυτό που θέλεις είναι να βγούνε σωστά τα σκαριφήματα. Η διαφορά των συντελεστών σκίασης είναι τόσο μικρή που μπορεί να θεωρηθεί αμελητεά.

 

Δυστυχώς το 4Μ-GCAD-ΚΕΝΑΚ θεωρεί την κρέμαση του δοκαρίου μαζί με την πλάκα όπως έχουμε συνήθως στο μπετό.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει μα αλλάξεις (στο υπολογιστικό) και τα μήκη των κατακόρυφων θερμογεφυρών, γιατί θα παίρνει διαφορετικές τιμές (σε σχέση με τις πραγματικές) από το GCAD.

Αλλά και το γινόμενο U*A δεν θα είναι κι αυτό λάθος, αφού από το σχεδιαστικό βγάζει διαφορετικές επιφάνειες;

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε γα***το .... εδω ειναι το ολο διλημμα

 

να το αφησω ως εχει και να μην διορθωσω τπτ? απο την αλλη

αμα δει τα πραγματικα υψη δοκαριου κλπ δε θα συμφωνει με τα αρχιτεκτονικα,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι

 

μολις ξαναμιλησα πανο και μου ειπαν πως αν αλλαξω τη σταθμη δοκαριου μονο στο καλκ

αυτο θα εχει τραβηξει ολα τα στοιχεια βασει gcad αλλα σαν μοντελο θα ναι σωστο λενε

 

ομως δε ξερω τα κοριτσια εκει ποσο δουλεια εχουν αλλα μιλαμε αν μπορουσαν να σου απαντησουν και με μια λεξη ενος γραμματος

θα το καναν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μου πρότειναν-ανέθεσαν να αναλάβω τα Η/Μ μιας νέας οικοδομής, μεζονέτα 300τμ περίπου.

Έχω το 4Μ ADAPT, αλλά δεν έχω πάρει το 4Μ ΚΕΝΑΚ.

Δεν μπορώ να διαθέσω 1200+ΦΠΑ για μία και μόνο μελέτη. Δεν ξέρω τι θα λάβω και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά.

Πρώτη φορά μου έτυχε και ίσως να μην ξανατύχει!Τι κάνω? Υπάρχει εναλλακτική λύση?

Έχει ένα παράδειγμα μελέτης το ΤΕΕ με μια πολυκατοικία στη Θεσσαλονίκη, που τα επιλύουν χωρίς πρόγραμμα! Όλα στο χέρι!

Αλλά νομίζω ότι θα πελαγώσω έτσι. Κάποιο demo μήπως υπάρχει για ένα μήνα, να βγάλω τη μελέτη? Κάποια άλλη λύση?

Επίσης, το ADAPT είναι του 2010. Θα δώσει σωστά αποτελέσματα? Δηλαδή η θερμομόνωση κτλ θα "τρέξουν" σωστά? Τα ηλεκτρολογικά και η θέρμανση θεωρώ θα "τρέχουν" σωστά, αλλά τα υπόλοιπα?

Το αέριο επίσης, που είναι και υποχρεωτικό? Θέλει αναβάθμιση? Αν και δεν ξέρω τι "τσεκάρουν" τελικά στην Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε στα demos συνήθως απαγορεύεται εμπορική χρήση του προγράμματος.

Θα πρότεινα να ψάξεις εταιρίες που προσφέρουν λύσεις leasing (στα στατικά εφαρμόζεται απο όμως δε γνωρίζω για Η/Μ) ή να αναπτύξεις δικά σου excelάκια ή τέλος να δοκιμάσεις το ανοικτού κώδικα la-kenak που ανέπτυξε ο συνάδερφος Sw0rdf1sh και διαθέτει ελεύθερα στην κοινότητα.

 

Πάντως δεν πιστεύω να αναφέρεσαι σε κάτι άλλο πλάγίως, διότι στο παρόν φόρουμ οι θέσεις όσον αφορά την διακίνηση πειρατικού υλικού είναι γνωστές.

http://www.michanikos.gr/forum-18/announcement-9-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AC/

Link to comment
Share on other sites

Πειρατικά δεν υπάρχει 4Μ-ΚΕΝΑΚ. Το ADAPT, μια παλιά έκδοση, είχε κυκλοφορήσει, που το έχει πλέον και η "κουτσή Μαρία".

Ήθελα να δουλέψω με excelάκια, αλλά έχει προσθήκη σιδηροκατασκευής στον αρχικό μπετονένιο φέροντα και δεν ξέρω τι αποτελέσματα θα βγάλω.

Το ίδιο άγχος έχω και για το la-kenak. Είναι σε Beta έκδοση, δεν το έχω δουλέψει ποτέ και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα θα είναι τα αποτελέσματα.

Μάλλον στο χέρι θα γίνει κι ...ο Θεός βοηθός!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.