Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη Προυπολογισμού έργου για πρώτη φορά


Recommended Posts

Manolis gon,ΚΑΝΑ ευχαριστώ. Ναι΄, όντως έτσι είναι, έχω υπερβεί τα επιτρεπόμενα και τώρα το μαζεύω. Ευτυχώς το βρήκα νωρίς. Έχω 4150 τ.μ. οικόπεδο εκτός σχεδίου, άρα σύμφωνα με τον τύπο μου βγαίνει μέγιστη επιτρ. δόμηση 203 τ.μ. και τίποτα παραπάνω! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ακόμα: σε τι θα ωφελούσε να δείξω στην άδεια λιγότερη δόμηση και 15% η/χ? μέρος δηλαδή του 203 να είναι η/χ? Σε τί ωφελεί τον πελάτη μου ή εμένα? Οι απαιτήσεις του για χώρους είναι μεγάλες, θέλουμε όλα τα τετραγωνικά...

Link to comment
Share on other sites

anavatis

Δεν μπορείς να κτίσεις παραπάνω, δηλ δεν παίρνεις την ο.α γιατί υπερβαίνεις νόμους και πολ διατάξεις

Δεν γνωρίζω φυσικά και την μελέτη σου

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δείξεις πέργολες ανοιγ/νες ή μη, ή ελεύθερα (ασκεπή) αίθρια περιτριγυρισμένα με διακοσμητικές κολώνες συνδεόμενες με δοκούς που διασπούν ή πλάθουν όγκους κλπ που τα ξέρεις ..τώρα εσύ καλύτερα από μένα που να μπορούν όμως κάποτε να σκεπάζονται και κάποτε (όταν χρειάζεται) να αφαιρούνται

Αυτά, μια και ανέλαβα να σε βοηθήσω.

(και ένα υποτυπώδες παράδειγμα από εντός σχεδίου)

http://embedit.in/mDTVkjLVkS

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, το 203 όμως δεν ισχύει? το γήπεδό μου είναι 4150τ.μ οπότε σύμφωνα με τα παρακάτω θα πρέπει να ισχύει:

ΠΔ-αρθρο 6

''Η μεγίστη επιτρεπομένη επιφάνεια του κτιρίου ως και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει:

Για γήπεδα εμβαδού μέχρι 4000 τμ. τα 200 τμ.

Για γήπεδα εμβαδού μεγαλύτερου των 4000 τμ. μέχρι και 8000 για μεν τα πρώτα 4000 τμ. τα 200 τμ. για δε τα λοιπά ίση με το γινόμενο του υπολοίπου εμβαδού του γηπέδου επί τον συντελεστή δομήσεως 0,02.

επιφάνεια οικοδομής = 200 τμ. + (εμβαδόν γηπέδου - 4000) Χ 0,02''

 

Είναι μονώροφη οικοδομή, ολα τα τ.μ απλωμένα στο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

anavatis

μα ναι ακριβώς το 203 μ2 ισχύει (σύμφωνα με αυτή την παράγραφο 6)

Γιατί αμφιβάλλεις;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θα ήθελα ακόμα λίγο τα 'φώτα' σας στο πρόγραμμα αμοιβών του συναδέλφου 'gousgouni'. Για το έργο μου (κατοικία 203τ.μ. + υπόγειο(203) σε εκτός σχεδίου γήπεδο Ε=4150τμ), μου βγάζει εκτός από αμοιβές μελέτης-επίβλεψης και μια επιπλέον αμοιβή τευχών χρονικού προγραμματισμού περί τα 800 ευρώ!

1. Παρατηρώ-'παίζοντας' λίγο με το πρόγραμμα-ότι η αμοιβή αυτή προστίθεται στο σύνολο αμοιβής μόνο των αρχιτεκτονικών. Είναι δηλαδή 'πακέτο' στην αμοιβή του αρχιτέκτονα ή του εκάστοτε γενικού μελετητή-επιβλέποντα?

2.Πού θα βρω έντυπα γι' αυτή τη μελέτη? πώς το συντάσσω δηλαδή αυτό?

2.Mπορώ να συντάξω ελάχιστη αμοιβή για μερικές μελέτες μόνο π.χ. αρχιτεκτονικά + περιβάλλοντα χώρο + χρονικός προγραμμασιμός? ή θα πρέπει πάντα ένας μηχανικός να τις συντάξει για όλους? Μπορεί δηλαδή ο φακελος της οικ. άδειας να αποτελείται απο πολλαπλά φύλλα προυπολογισμού και αμοιβής? Συνηθίζεται?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δουλέψει το πρόγραμμα του gousgounis αλλά γενικά ισχύουν τα εξής :

 

O χρονικός προγραμματισμός έχει αμοιβή μελέτης και αμοιβή εφαρμογής (επίβλεψη).

Οποιος μηχανικός δηλωθεί ότι τα κάνει σε αυτόν πάνε οι αμοιβές.

 

H μελέτη αυτή , όταν συντάσσεται σοβαρά είναι δύσκολη υπόθεση και γι αυτό έχει και τέτοια αμοιβή. Αντιστοιχεί ας πούμε στα προπτυχικά μαθήματα εκτίμησης και προγραμματισμού έργων.

 

Σε επίπεδο εκφυλισμένης τυπικής μελέτης που κατατίθεται για έκδοση αδείας και ουδείς την ελέγχει ή την εφαρμόζει , ψάξε στα downloads μήπως έχει έντυπο , αλλιώς στα φωτοτυπάδικα κάτω από τις πολεοοδομίες.

 

Ο υπολογισμός των αμοιβών είναι ένας . Διευκρίνησε λίγο το τελευταίο ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε, σε μένα έχει ανατεθει η αρχιτεκτονική μελέτη-επίβλεψη, αλλά θα χρειαστώ τη συμβολή του πολιτικού μηχανικού για τη στατική μελέτη και ενδεχομένως του μηχανολόγου για τις λοιπές μελέτες. Στο φύλλο ανναθέσεων μελετών αναφέρεται ξεχωριστά για κάθε μελέτη και επίβλεψη αυτής το ονομα του μηχανικού.Πως θα καθοριστούν οι ελάχιστες αμοιβές. Ποιος τις καθορίζει κατά το νόμο? μπορεί ο καθένας να βγάζει τη δική του και να την δίνει στον πελάτη?

Link to comment
Share on other sites

Τι ισχύει γενικά:

Στα προγράμματα υπολογισμών αμοιβών, συμπληρώνουμε το είδος έργου, τους συντελεστές υπολογισμών (π.χ το λ, το ΕΤΑ και τους υπόλοιπους που αλλάζουν από περίπτωση σε περίπτωση), βάζουμε αναλυτικά τα τετραγωνικά που αποτελούν το έργο μας (υπόγειο, κατοικίες, καταστήματα, ΗΧ, κ.α.) καθορίζουμε τις μελέτες που θα γίνουν με την αντίστοιχη κατηγορία τους, το τοπογραφικό , και τους μηχανικούς που θα πραγματοποιήσουν τις μελέτες - επιβλέψεις αυτές. Σε κάθε μελέτη΄-επίβλεψη (συνήθως) δηλώνουμε τον κωδικό που αντιστοιχεί στον κάθε μηχανικό για να ενημερωθεί το πρόγραμμα ποιος κάνει τι. Φτιάχνουμε δηλαδή ΕΝΑ αρχείο που αντιστοιχεί στην οικοδομή και περιέχει ΟΛΗ την πληροφορία για το έργο μας. Οι αμοιβές αυτές για κάθε μηχανικό βγαίνουν από τα δεδομένα που έχουμε εισάγει και το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα ονόματά τους και τι θα κάνει-πληρωθεί ο καθένας. Δημιουργείται ένα αρχείο xml το οποίο το στέλνουμε στη σελιδα του ΤΕΕ και αν είναι 'όλα εντάξει μπορούμε να δημιουργήσουμε εντολές πληρωμής για τον καθένα μηχανικό που συμμετέχει.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα. ευχαριστώ avgoust + manolis gon.

Manolis gon ήσουν αναλυτικός. Δεν ξέρω για το σύστημα υπολογισμού του ΤΕΕ, δεν το ΄χω κοιτάξει ακόμα αναλυτικά, αλλά από το πρόγραμμα του 'gousgouni' που μου συστάθηκε μέσω του φόρουμ (και ξεκίνησα από αυτό να υπολογίζω τις πρώτες αμοιβές και προυπολογισμούς) προκύπτει αυτόματα σε κάθε έργο και μια αμοιβή χρονικού προγραμματισμού (περί τα 800 ευρώ) στα αρχιτεκτονικά και θα ήθελα να μάθω εαν αντιστοιχεί σε μένα που έκανα τη μελέτη και πως θθα την συντάξω. είναι το αναλυτικό αρχείο 'εξελ' με όλες τις εργασίες και τα κόστη? ή κάποιο άλλο έντυπο πολεοδομίας?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.