Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη Προυπολογισμού έργου για πρώτη φορά


Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι.

Έχω αναλάβει εξ' ολοκλήρου για πρώτη φορά την άδεια μιας οκοδομής 200τ.μ. Έχω το ειδικό excel αρχείο για προυπολογισμό. Είναι κάτι για το οποίο αρκεί να συμβούλευτεί κανείς ενα πιο παλιό συνάδελφο (είναι καιτι εύκολο δηλαδή?) ή απαιτεί κάποια μελέτη παραπάνω? Τι κάνατε εσείς την πρώτη φορά που κληθήκατε να συντάξετε έναν προυπολογισμό. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση οικοδομικής άδειας στην πολεοδομία (που είναι ένα απο τα απαραίτητα δικαιολογητικά) και απ' ότι καταλαβαίνω είναι απαραίτητος και για τον υπολογισμό της αμοιβής. Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Θα τον κάψεις τον πελάτη σου αν τον πας με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Κάνε αναζήτηση και εδώ αλλά και στο ΤΕΕ για κόστος οικοδομικών αδειών. Υπάρχουν πολλές σχετικές επεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς είναι anavatis

αλλά εκτός της προσωπικής αμοιβής με τον αναλυτικό ορίζεται και το ΙΚΑ.

Ο Didonis έχει δίκιο. Αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τις εργασίες που θα γίνουν και τα τετραγωνικά τους τότε θα βγείς αρκετά "ψηλά" και όσο αφορά την αμοιβή σου όσο και το ΙΚΑ - οπότε ο ιδιοκτήτης ενδέχεται να "στραβώσει" . Όλα εξαρτώνται από το μέγεθος των εργασιών που θες να κάνεις και κατά πόσο μπορείς να "κρύψεις" εργασίες ή τετραγωνικά εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Didοnis, Proteas, eυχαριστώ για την πληροφόρηση. Didonis, έχω κάνει αναζήτηση με τη λέξη προυπολογισμός, βρίσκω διάφορες συζητήσεις με πληροφορίες αποσπασματικά. Θα μπορούσες να μου υποδείξεις κάτι στο φόρουμ πιο συγκεκριμένα? Επίσης διαβάζω για πίνακες με ελάχιστα κόστη. Υπάρχει κάποιος εγκεκριμένος του ΤΕΕ για να ξεκινήσω να καταλαβαίνω τι γίνεται με τον προυπολογισμό?

Link to comment
Share on other sites

Η λύση πανελλαδικά είναι μια και ονομάζεται Gousgounis ....

 

Δες εδώ Δωρεάν υπολογισμός αμοιβής μηχανικών και δημιουργία xml

 

Και εδώ Θέματα με Ετικέτα αμοιβή

 

αλλα όπως σου είπα πρεπει να κάνεις έναρξη και στο ΤΕΕ για τις αμοιβες σου...

 

 

***

 

υ.γ.

Σε ζητήματα αναζήτησης ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν καλύτερα οι συντονιστές του φόρουμ κι όχι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

...

έχω κάνει αναζήτηση με τη λέξη προυπολογισμός, βρίσκω διάφορες συζητήσεις με πληροφορίες αποσπασματικά.

 

Καλημέρα .

 

Για την αναζήτηση στο forum, διαβάστε αρχικά εδώ και ύστερα εδώ.

 

Αν υπάρξουν συγκεκριμένες απορίες , ευχαρίστως να επανέλθουμε.

Link to comment
Share on other sites

έναρξη για αμοιβές στο ΤΕΕ (Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας) εννοούσα κι όχι ΕΤΕ Εθνική Τράπεζα Ελλάδας...

 

βρε αναβάτη... χαλαρά....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.