Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτικό συμφωνητικό στη Δ.Ο.Υ αντί νόμιμης αμοιβής


Recommended Posts

β) ΤΕΕ δεν πληρώνουμε πλέον και αμοιβή καταθέτουμε σε τράπεζα αν είναι μεγαλύτερη από 1500€ μαζί με το ΦΠΑ

Από που προκύπτει αυτό;

Για έκδοση άδειας δόμησης ισχύει το ίδιο;

Τι προσκομίζουμε τότε στην υπηρεσία δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από Πολ/μία Αλεξανδρούπολης - σήμερα

μόνο ΦΕΜ (επί της συμ/σας) - Ιδιωτικό συμφωνητικό και ΤΣΜΕΔΕ (επί της νομίμου)

Αλλού δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Παντού έτσι "πρέπει" να είναι..Το λέει και ο 4030 και η Αποφ 7533.Μόνο κρατήσεις και εισφορές θέλουν πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας συνάδελφοι. Θα ήθελα τα "φώτα σας" σχετικά με τις έγγραφες συμφωνίες που πρέπει να καταθέσουμε στο ΤΕΕ. Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΤΕΕ, θα πρέπει να καταθέσουμε τα ιδιωτικά συμφωνητικά που έχουμε κάνει. Μου είπαν από τη civiltech ότι ό,ποια συμφωνητικά έχω κάνει και οποιασδήποτε μορφής είναι - μέχρι να εκδόσει κάποιο δικό του μοτίβο το ΤΕΕ- μπορώ να τα καταθέσω στις "ΑΝΑΦΟΡΕΣ" του συστήματος αμοιβών. Η ανακοίνωση του ΤΕΕ, αναφέρει ότι η έγγραφη συμφωνία πρέπει να συνοδεύεται και με το παράρτημα υπολογισμού αμοιβών . Το παράρτημα αυτό θα προέρχεται από το ό,ποιο πρόγραμμα αμοιβών χρησιμοποιώ ή ζητούν τον υπολογισμό αμοιβών μέσα από το ΤΕΕ? Εφόσον ο υπολογισμός αμοιβών υπάρχει μέσα σε κάθε Α/Α έργου. Μπορεί κάποιος μπορεί να με εμημερώσει?

Link to comment
Share on other sites

α) Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΤΕΕ πρέπει να τα καταθέσουμε στο σύστημα αμοιβών!!!!

β) ΤΕΕ δεν πληρώνουμε πλέον και αμοιβή καταθέτουμε σε τράπεζα αν είναι μεγαλύτερη από 1500€ μαζί με το ΦΠΑ

Συγνώμη αν αναμοχλέυω τα ίδια, αλλά σήμερα μου στείλαν την εντολή πληρωμης για ένα τοπογραφικό που συνέταξα. Στην εντολή αναγράφει το ποσό που εχω συμφωνήσει με το πελάτη + το ΦΠΑ, αλλά αναγράφει και το ποσό υπερ ΤΕΕ.

Εφόσον καταθέσω τα 600ε στον οψεως μου, δε θα μου κρατήσει αυτόματα τα 22 και κάτι ψιλά υπέρ ΤΕΕ;

Τσμέδε + ΕΜΠ πληρώνουμε όπως και παλιότερα; (εννοώ 2 και 1% με το νέας μορφής έντυπο) ή οχι; (επειδή βλέπω ανωτέρω πως πλήρωσε συνάδελφος μόνο το τσμέδε.

 

Επίσης, συντάσσω το συμφωνητικό και το κάνω upload μονον στο σύστημα; Επειδή συνάδελφοι αναφέρουν πως πρεπει να υποβληθεί και στο παράρτημα του ΤΕΕ αυτοπροσώπως.

 

Y.G. Διαβαζω παραπάνω, πως για κατω απο 1500 δεν απαιτείται η κατάθεση του ποσού στη τράπεζα...Ισχυει όντως ;

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποχρεούσαι σε κατάθεση στην τράπεζα με την εντολή πληρωμής που σου έδωσαν αφού είσαι κάτω από 1500€ (με το ΦΠΑ) ούτε φυσικά την πληρωμή του ΤΕΕ πραγματοποιείς. Πληρώνεις μόνο το ΦΕΜ και το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ με το νέο έντυπο.Το συμφωνητικό δεν το πας στο ΤΕΕ αυτοπροσώπως.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Μανώλη για τη τάχιστη απάντηση. Εφόσον δεν πληρώνουμε πλέον την εισφορά υπέρ ΤΕΕ, για ποιό λόγο εμφανίζεται στις εντολές πληρωμής;

 

Τι γίνεται επίσης, που αναλόγως τη πολεοδομία, υπάλληλοι πράττουν κατα το δοκούν; Χαρακτηριστικά αναφέρω, πως σε άδεια που κατατέθηκε προ 2μήνου ζητήθηκαν οι αποδείξεις εισφορών και προς ΤΕΕ.

Και το αστείο; ζητήθηκε το συμφωνητικό επικυρωμένο απ'το παράρτημα του ΤΕΕ εδώ στη Θεσ/νίκη.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΤΕΕ δεν έχει αλλάξει το σύστημά του γιατί μάλλον ελπίζει σε καμιά κατά λάθος κατάθεση, χα!

 

Φταίμε και εμείς που δεν τους διαφωτίζουμε με τις νέες διατάξεις που ίσως να μην τις ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι συγχωράτεμε, όμως το διάβασα όλο το θέμα, όπως και την ανακοίνωση του ΤΕΕ.θα θέσω κάποια ζητήματα και θέλω τn συμβολή σας.

Μας αναθέτουν μια αλλαγή χρήσης για να πιάσω κάτι απλό. Πάμε κάνουμε αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης μετά από μέρες ολοκληρώνουμε την προτεινόμενη κάτοψη και τις υπόλοιπες μελέτες και είμαστε έτοιμα να καταθέσουμε.

Αρχικά έχουμε πάρει μία προκαταβολή συμβολικά έστω 100€. Ποιά είναι τα σωστά βήματα για να είμαστε εντάξει; Κόβουμε ΑΠΥ για την προκαταβολή ή περιμένουμε να ολοκληρωθεί n μελέτη και να κόψουμε μια συνολική ΑΠΥ για όλες τις μελέτες που θα μας υποδείξει n πολεοδομία ότι θα χρειαστούν.

Το συμφωνητικό με τον εργοδότη για να βγούν οι νόμιμες κρατήσεις το καταθέτουμε αποκλειστικά πριν να ξεκινήσουμε την

αποτύπωση, πριν να καταθέσουμε στην πολεοδομία;

Η ημερομηνία του σχεδίου αποτύπωσης, αν είναι πρίν από την ημερομηνία της ΑΠΥ ή από το συμφωνικό; δημιουργείται θέμα;

Ποιά είναι η σωστή σειρά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.