Μετάβαση στο περιεχόμενο

απόδειξη απο μηχανικό σε μηχανικό. Διαδικασία


sermix

Recommended Posts

  • 2 years later...

Συνάδελφοι επανέρχομαι στο θέμα...

Εχω κάνει συμφωνητικό με πελάτη για τακτοποίηση αυθαιρέτου όταν πρωτοξεκίνησε ο 4014.

οι συμβαλλόμενοι είμαστε 2. Εγώ και ο πελάτης.

Στην πορεία, όταν το τεε έφτιαξε την πλατφόρμα εισαγωγής αρχείων με απέκλεισε (κακώς) απο την εισαγωγή τοπογραφικών εγσα87.Οπότε έβαλα στην ομαδα έργου τοπογράφο έναντι αμοιβής...Αυτός έκοψε ΣΕ ΜΕΝΑ αποδειξη παροχής υπηρεσιών, κι εγώ έκοψα με τη σειρά μου, στον πελάτη τα συμφωνημένα για όλες τις εργασίες.Η παραπάνω διαδικασία είναι σωστή??? ο συνάδελφος οφείλει τσμεδε και φεμ??? γενικά τι γίνεται με τις συνεργασίες μηχανικών?

 

Υ.Γ. δεν θέλω να ανοίξω αντιπαράθεση Ε.Δ. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε να του κόψεις τιμολόγιο και όχι απόδειξη για να εκπέσει και το ΦΠΑ;

Και εγώ αυτό νόμιζα , ότι μεταξύ επαγγελματιών πρέπει να κοπεί τιμολόγιο. Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά γιατί ο sotiris ήταν σαφής!!! Στους Ιδιώτες ΑΠΥ και στους επαγγελματίες Τιμολόγιο !!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό νόμιζα , ότι μεταξύ επαγγελματιών πρέπει να κοπεί τιμολόγιο. Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά γιατί ο sotiris ήταν σαφής!!! Στους Ιδιώτες ΑΠΥ και στους επαγγελματίες Τιμολόγιο !!

 

Εως την 31/12/2012 οσοι παρέιχαν υπηρεσίες πο ανήκουν στα λεγόμενα ελευθέρια επαγγέλματα (στα οποία είναι και οι μηχανικοί ) τιμολογούσαν  την παρεχόμενη υπηρεσία εκδίδοντας ΑΠΥ , ανεξαρτήτως αν παρείχαν υπηρεσία σε απλό ιδιώτη ή σε επαγγελματία , η δε ΑΠΥ αυτή ήταν πάντοτε θεωρημένη.

 

Από 01/01/2013 υπάρχει αλλαγή στο καθεστώς αυτό και για την τιμολόγηση σε απλό ιδιώτη εξεκολουθούμε να εκδίδουμε θεωρημένη ΑΠΥ , ενώ για την τιμολόγηση σε οποινδήποτε ασκεί επάγγελμα ( ο νόμος γράφει 'σε υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών" ) εκδίδουμε ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΘΕΩΡΗΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει να υπάρχει και συμφωνητικό θεωρημένο από την Εφορία, όταν έχουμε τέτοιες συναλλαγές? Νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό.... ανεξαρτήτως ποσού....

 

Δηλαδή τελικά χρειάζονται:  1. Αθεώρητο Τιμολόγιο,  2. παρακράτηση φόρου 20% και  3. θεωρημένο συμφωνητικό

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει να υπάρχει και συμφωνητικό θεωρημένο από την Εφορία, όταν έχουμε τέτοιες συναλλαγές? Νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό.... ανεξαρτήτως ποσού....

 

Δηλαδή τελικά χρειάζονται:  1. Αθεώρητο Τιμολόγιο,  2. παρακράτηση φόρου 20% και  3. θεωρημένο συμφωνητικό

 

 

Yποχρεωτικά  συμφωνητικό  ? από που ?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, η περίπτωση που έχω είναι η εξής:

Για μία εκτίμηση για τράπεζα, που έκανα, έβγαλα φωτοτυπίες των αρχιτεκτονικών σχεδίων και από το κατάστημα πήρα απόδειξη λιανικής.

Έστειλα την απόδειξη στην τράπεζα και μου είπαν ότι για να πληρωθώ το κόστος των φωτοτυπιών θα πρέπει να τους στείλω δικό μου παραστατικό με το ποσό της απόδειξης, χωρίς όμως τον ΦΠΑ.

Μπορώ να το κάνω αυτό με το τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών μου;

Link to comment
Share on other sites

Yποχρεωτικά  συμφωνητικό  ? από που ?

Δεν χρειάζεται ένα συμφωνητικό μεταξύ των δύο μηχανικών που να περιγράφει το έργο και την αμοιβή? 

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.